İŞTE YALANLAR VE GERÇEKLER

Sabah - - Ekonomi Finans -

Türkiye’de kaos çıkarmak isteyenler bu kez gözünü 40 gün sonra açılacak İstanbul’un yeni havalimanına dikti. Gezi olayları ve 17-25 Aralık operasyonlarında hedef yapılan İstanbul’un yeni havalimanında açılışa sayılı günler kala provokatörler düğmeye bastı. İşçi kılığında havalimanına sızan terör örgütü mensupları ve Kandil vekilleri işçileri kışkırtarak eyleme zorluyor.

KAOS ÇETESİ SAHNEDE

Erhan ÖZTÜRK

Yeni havalimanında provokasyon önceki gün başlatıldı. Sabah 06:30 sıralarında küçük bir grup işçinin eylemi akşam saatlerinde 3 bin kişiye çıkarıldı. İGA’nın İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, öğle saatlerinde işçi temsilcilerini dinledi. Masaya işçilerin temsilcisi sıfatıyla TKP/ML Tikko üyesi Özkan Özkancı’nın oturması dikkat çekti. İGA taleplerin dikkate alınacağını bildirmesine rağmen işçi temsilcisi sıfatıyla masaya oturan örgüt mensupları provokasyona devam edecekleri mesajı verdi. HDP’li vekiller Züleyha Gülüm ve Serpil Kemal Bay’ın da sabah saatlerinden itibaren koğuşlara giderek işçileri eylem için kışkırttığı öğrenildi. Engin TUNÇ

405 KİŞİ SAHTE KİMLİKLE GELDİ

İstihbarat kaynaklarından alınan bilgilere göre, havalimanında işçi olmayan çoğu terör örgütüne üye 405 kişi sahte kimliklerle koğuşlara sızdı. Havalimanı şantiyesinde çalışan işçilerin kimliklerinin kopyalandığı, güvenlik noktalarından bu kimliklerle içeriye girdikleri tespit edildi. İşçileri “500-600 işçi öldü. Sesiniz niye çıkmıyor” diyerek provoke etmeye çalışanlar gözaltına alındı. İşçileri kışkırtanların büyük bölümünün DHKP-C, TKP/ ML terör örgütleri ile HDP’lilerden oluştuğu öğrenildi. Bugüne kadar havalimanında 500 işçi öldü. Çalışmaların başladığı Mayıs 2015 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, sağlık sorunları ve trafik kazası vakalarının da yer aldığı olaylarda 27 işçi hayatını kaybetti.

engin.tunc@sabah.com.tr SABAH EKONOMİ Serpil Kemal Bay Züleyha Gülüm Özkan Özkancı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.