‘İŞİMDEN ÇOK MEMNUNUM’

Sabah - - Ekonomi Finans - HAVALİMANI

Havalimanları İnşaatı İdari İşler Müdürü Doğan Ayar, havalimanında 35 bin kişinin çalıştığını, 1.050 kişilik yemek ekibi ile günde 130 bin kişilik yemek çıkardıklarını söyledi. Yemeklerde kullanılan etlerin bizzat üstlenici firmanın ekipleri tarafından yerinde denetlendiğini dile getiren Ayar, yoğurdun mayasına bile bakıldığını, her ürün grubundan 2-3 ayrı tedarikçi firmanın bulunduğunu bildirdi.

inşaatında 13 aydır çalışan işçi Kemal İlhan, bir arkadaşı vasıtasıyla havalimanında çalışmak için yönetime başvurduğunu söyledi. Başvurusu kabul olduktan sonra çok sevindiğini ve hemen İstanbul’a gelerek geçen yılın başında işe başladığını aktaran İlhan, işinden çok memnun olduğunu vurguladı. İlhan, “Buraya girmeden önce işsizdim. Mahalleden bir arkadaşım vasıtasıyla buraya geldim. 13 aydır buradayım. Temizlik, taşıma gibi işler yapıyorum. Ben buraya geldikten 5 ay sonra ailemi de getirdim” dedi.

KURU TEMİZLEME BİLE VAR

Ayar, günlük 25 bin kişiye çamaşırhane hizmeti sunduklarını belirterek, “Çamaşır yıkama ve kuru temizleme hizmeti sunuyoruz. İşçiler, kendilerine verilen fileler içinde elbiseleri çamaşırhaneye getiriyor. Onlar kayıt altına alınıyor. Temizlenen ve yıkanan elbiseler kendilerine söylenen zamanda onlara geri veriliyor” dedi. Ayar, havalimanında 1.050 kişilik yemek ekibi olduğunu, 725 kişilik de temizlik personeli bulunduğunu kaydetti. Ayar, “Yemekhaneler, lokaller, kamplar ve diğer alanlarda 7 gün 24 saat temizlik hizmeti sunuluyor” diye konuştu.

40 KİŞİLİK MÖNÜ EKİBİ

40 kişilik bir menü ekipleri olduğunu söyleyen Ayar, “Bu ekipte doktor, veteriner, çevre ve gıda mühendisleri, kimyager, işçi temsilcileri ve diyetisyen var. Onların ortak kararları ile üretime uygun olan yemekler işçiye sunuluyor” dedi.

İGA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.