Muhaliflere ait tanklar cephede

Sabah - - Orta Sayia -

RUS savaş uçakları ve Suriye ordusunun bombardımanına maruz kalan İdlib’de 2 gündür büyük bir sessizlik yaşanıyor. Şehrin güneyinde, batısında ve Hama kırsalında yaşayan onbinlerce insan ise saldırıların devam edeceğini düşünerek Türkiye sınırına doğru göç etmeye devam ediyor.

İdlib için uluslararası arenada taraflar görüşmeye devam etse de Suriye ordusunun İdlib kentinin güney sınırına yaptığı büyük askeri yığınağın ardından bölgede bulunan muhalifler de cephe hattını güçlendirmek için hendekler açıp bölgedeki savaşçı sayısını artırıyor. Esad ordusunun olası saldırılarına karşı sınır hattında hazırlıklarına devam eden muhalifler sıcak bölgelere ağır silah ve askeri araç takviyesine de başladı.

Muhaliflere ait tanklar ve çok sayıda savaşçı da İdlib’de cephe hatlarına gönderildi. İdlib Parlamentosu da Suriye ordusu tarafından düzenlenen saldırılara karşılık verileceğini duyurmuştu. Açıklamada kentin güvenliğini sağlayan silahlı grupların İdlib’in güneyi ve batısında konuşlandığı belirtilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesinde başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Mehmet Muratdağı ve Oğuz Kaan Usta, 23 Ocak’ta yani harekâtın 4’üncü günü PKK/PYD’li teröristlerin saldırısında şehit düşmüştü. 2 şehidin naaşına 2 ay kadar ulaşılamamış, Afrin’in ele geçirilmesinin ardından şehitlerin teröristler tarafından gömülen cenazelerine ulaşılmıştı. Cenazeler Türkiye’ye getirilerek toprağa verilmişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.