Maden eylemi anlasma ile bitti

Yeni Asya - - Baş Sayfa - lhaberi

Zonguldak ve bartın'da, türkiye taşkömürü kurumuna bağlı bazı maden ocaklarının özelleştirileceği iddiasıyla işçiler tarafından başlatılan ocaktan çıkmama eylemi 21 saat sonra bitti.

Genel Başkanı Ergun Atalay, "Bizim, 58. maddeyle ilgili, 'Ttk'nın devlet eliyle işletilen sahaları hariç tutulacak' diye talebimiz vardı. Bu konu üzerinde anlaşma sağlandı. 9 Kasım’da (yarın) TBMM gündemine getirecekler ve bu iki kelime ilâve edildikten sonra bizim bir sıkıntımız ve problemimiz kalmayacak” şeklinde konuştu.

ve Bartın’da, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı bazı maden ocaklarının özelleştirileceği iddiasıyla işçiler tarafından başlatılan ocaktan çıkmama eylemi sona erdi. TTK Karadon, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk müessese müdürlüklerine bağlı tesislerde önceki gün 00.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, başlattıkları eylem kapsamında ocaktan çıkmamış, 08.00-16.00 ve 16.0000.00 vardiyasında çalışan işçiler de arkadaşlarına destek vermişti. Eylemin ardından Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ile bazı yönetim kurulu üyeleri, Ankara’ya giderek konuyla ilgili Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’la görüştü. Görüşmenin ardından maden işçileri yaklaşık 21 saat süren eylemlerine son vererek ocaktan çıktı. İşçiler daha sonra GMİS Genel Merkezi önüne gelerek burada beklemeye başladı. Kente gelen Atalay, sendika binasından işçilere hitaben yaptığı konuşmada, maden işçilerinin eylemini önceki gün sabah 07.00’da öğrendiğini ve uzun bir 24 saat geçirildiğini söyledi. - aa

Zonguldak ve Bartın’da, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı bazı maden ocaklarının özelleştirileceği iddiasıyla işçiler tarafından başlatılan ocaktan çıkmama eylemi sona erdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.