Seçimlerin hakim rengi ne olacak?

Yeni Asya - - MAKALE - Mert Gönenli

Sarı, kırmızı, mavi, yeşil, mor, turuncu, siyah, beyaz. Bunlardan bir ya da birkaçı. Ya da her bakan kendi penceresinden bir renk görecek.

Meselâ adalet ne renktir? CB Erdoğan’ın da yakındığı ve seçilirsem iyileştireceğim dediği adalet ile, gerçekte hukuktaki hangi suçu işlediğini bilmeyip hapis yatan anne ve bebeğinin beklediği adalet aynı renk midir? Ya da iktidar karşıtlığından, muhalif olmaktan hapis yatan gazetecilerin beklediği adalet ne renktir?

Meselâ demagoji san’atı bir renk ise; mantık ve bilgiyi kullanma san’atı ne renktir? Demagoji san’atını son 30 yıldan bu yana en iyi kullanan siyasetçi Erdoğan ise, İnce ve Akşener, demagojinin zıt rengi olan mantık ve bilgiyi aynı maharette kullanabilecekler midir?

Otoriter Popülizm bir renk ise; onun panzehiri olan demokrasi ne renktir?

Demokratik yollarla gelinip demokrasi dışı yollarla ülke demokrasiden uzaklaştırılıyorsa, demokratik güçler demokrasi içinde gelerek demokratik yollarla yeniden demokrasiyi tesis edebilmede muvaffak olabilecekler midir?

Tek adamlık ve tek adama göre yönetmek bir renk ise, Meclis ve Toplumsal Şûrâ ne renktir? Bütün insanlar Allah’ın (cc) kulu, lakin hiç kimse diğer bir kulun kulu değilse, Meclisin rengi mi yoksa tek adamlığın rengi mi daha güzeldir?

Hürriyet bir renk ise; altından bir kapla dahi sunulsa istibdat ne renktir?

Ülkenin sosyal, siyasî ve ekonomik meselelerini an içinde anlık düşünce ve hislerle çözmeye çalışmak bir renk ise; bu meseleleri, belli bir perspektifte ortak akılla çözmeye çalışmak ne renktir?

Kavga, kutuplaştırma, kutsallaştırma ve hainleştirme bir renk ise; uzlaşma, birleştirme, putları kırma ve ilkelere sadâkat ne renktir?

Yollara beraber çıkmak ve bu yollarda beraber yürümek bir renk ise; yolun herhangi bir yerinde acıkınca birlikte yola çıkılanları yemek ne renktir?

Metal yorgunluğu bir renk ise, hurdalar ne renktir?

230 milyar dolar kamu borcu bir renk ise, 24 Haziran seçimlerinden sonra şahlanabilmek ne renktir?

Milletin kıt kanaat biriktirdikleriyle 90 yıldır Şeker Fabrikaları kurmak bu ülkenin bir rengi ise; bunları 90 dakikada, bir çırpıda satıvermek ne renktir?

Kuşkusuz herkesin rengi baktığı pencereye göre olacak.

Renk sorusu bunlarla bitmez mutlaka daha çok olacak.

Ancak 24 Haziran’ın tek bir renk sorusu olacak.

Cumhur İttifakı bir renk ise; Millet İttifakı ne renk olacak?

Netice mi? Netice de çok renkli gözüken, ama sadece iki renkli bir seçim olacak. Ya beyaz ya da siyah kazanacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.