SIRADA BEKLEYEN MESELELER

Rahip andrew Brunson’ın tahliyesini değerlendiren edam Başkanı Sinan Ülgen, “Bu BÜYÜK BIR Sorunu çözdü, ama türkiye-abd ilişkileri Bakımından hâlâ Sorunlu Birçok alan var. dolayısıyla ikili ilişkilerin BIR anda düzelmesini Beklemek çok Kolay değil” dedi.

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

Edam Başkanı Sinan Ülgen, ABD ile Türkiye arasında çözüm bekleyen meseleleri de şöyle sıraladı: “Karşılıklı olarak iki tarafın da anlaşamadığı, hatta birbirinden beklentilerinin arttığı meseleler var. Örneğin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın alımı büyük bir potansiyel sorun. F-35’lerin teslimatının askıya alınması gibi birtakım yaptırımlar da söz konusu olabilecek.”

Türkiye’de Aralık 2016’da tutuklanan ve 25 Temmuz’dan beri ev hapsinde tutulan ABD’LI papaz Andrew Brunson, bugünkü duruşmada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Brunson, hapiste kaldığı süre göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı. Türkiye ile ABD arasında gerginliğe sebep olan Brunson meselesinin muhtemel sonuçlarını Ekonomik ve Dış Politikalar Araştırma Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, DW Türkçe için değerlendirdi. Sinan Ülgen, “Türkiye’nin, ABD ile arasında gittikçe ağırlaşan sorunu artık halletme yönünde bir irade sergilediğini görüyoruz. Rahip bugün bu iradenin sonucunda serbest bırakılmış durumda. Abd-türkiye ilişkilerine muhakkak olumlu yansıyacaktır. Çünkü bu konu Türkiye-abd ilişkilerini çok derinden ve kötü etkileyen bir konuydu. Bu konunun karar sonrasında geride kalmış olmasını tabiî ki olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek lâzım. Ama şunu unutmamak lâzım: Bu büyük bir sorunu çözdü, ama Türkiye-abd ilişkileri bakımından hâlâ sorunlu birçok alan var. Dolayısıyla ikili ilişkilerin bir anda düzelmesini beklemek çok kolay değil” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.