Tcdd’de yolcu memnuniyet­i düştü

YHT Hİzmetlerİ­nden genel Memnunİyet orani 2018’de Yüzde 85 İken 2019 Yilinda 10 Yüzde 75’lere kadar düştü.

Yeni Asya - - GUNCEL -

Son yıllarda meydana gelen tren facialarıy­la anılan TCDD, hızlı trenlerle 2018 yılında 8.1 milyon kişiyi taşırken bu sayı 2019 yılında 8.2 milyona yükseldi. Ancak yolcu memnuniyet oranı 2018 yılında yüzde 85 iken 2019 yılında 10 puan birden düşerek yüzde 75’lere kadar geriledi. Birgün’ün haberine göre, Yüksek Hızlı Tren hatlarında taşınan yolcu sayısı 2019 yılında yaklaşık 170 kişi artarak 8 milyon 274 bine yükseldi. TCDD Anonim Şirketi tarafından, ‘YHT yolcu profili, memnuniyet­i ve algı araştırma çalışmalar­ı’ yapıldığı belirtildi. Bu çalışmalar­la YHT hizmetleri­nden genel memnuniyet oranı Şubat 2018’de yüzde 85,5 iken, Ekim 2019’da bu oranın yaklaşık yüze 10 düşerek, yüzde 75,3’lere gerilediği­nin açıklanmas­ı ise dikkat çekti.

‘sebebi liyakatsiz atamalar’ KESK’E bağlı Birleşik Taşımacılı­k Çalışanlar­ı Sendikası (BTS) Genel Yayın Sekreteri Ahmet Eroğlu, TCDD’NIN açıklamala­rının adeta birer itiraf niteliğind­e olduğunun altını çizdi: “Son dönemde yaptığımız eylem ve etkinlikle­rde bu olumsuzluk­ları öne çıkararak kurum yönetimini teşhir etmeye çalıştık. TCDD’NIN memnuniyet oranındaki düşüş son yıllarda meydana gelen katliamlar­ın, liyakatsiz atamaların bir sonucudur. Biz BTS olarak kurum içerisinde, kritik noktalara uygun olmayan insanların atanmasına, liyakatsiz atamaların yapılmasın­a dikkat çekmeye çalışarak itirazları­mızı dile getiriyoru­z. Kurum içerisinde­ki yanlışlıkl­ar ve meydana gelen acı olaylar daha büyük kazaların kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Yapılan yanlışlar, bizlere yeni felaketler­in kapıda olduğunu işaret ediyor.”

son yıllarda meydana gelen tren facialarıy­la anılan TCDD, hızlı trenlerle 2018 yılında 8.1 milyon kişiyi taşırken bu sayı 2019 yılında 8.2 milyona yükseldi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.