9 ayda para cezaları 11 milyar tl’yi aştı

Yeni Asya - - BAŞ SAYFA -

ayda vatandaşın ödediği para cezaları 11 milyar Tl’yi aştı. Merkezî yönetim bütçesinin ilk dokuz aylık sonuçların­a göre, vatandaşın ödediği para cezalarını­n toplamı geçen yılın Ocak-eylül dönemine kıyasla yüzde 15.6 artarak 11 milyar 48 milyon Tl’ye çıktı.

Trafik, vergi usülsüzlüğ­ü, maske takmama, sigara gibi para cezaları, bütçenin önemli bir gelir kalemi haline geldi. T24’deki habere göre, merkezi yönetim bütçesinin ilk dokuz aylık sonuçların­a göre, yurttaşın ödediği para cezalarını­n toplamı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15.6 artarak 11 milyar 48 milyon Tl’ye çıktı. 2020 bütçesi hazırlanır­ken yıllık 11.8 milyar lira olarak tahmin edilen para cezaları toplamına ilk dokuz ayda

çok yaklaşılmı­ş oldu. Ekim ayında bütçedeki beklenti aşılmış olacak. Cezaların ilk dokuz aylık merkezi yönetim bütçe gelirleri içindeki payına bakıldığın­da, Ocak-eylül 2019 döneminde yüzde 1.46 olan oranın bu yılın aynı döneminde yüzde 1.51’e çıktığı görülüyor. Bütçedeki ceza gelirlerin­de en büyük payı idari para cezaları alıyor. İlk dokuz ayda bu tür cezalar, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 36.8 arttı ve 5.7 milyar liraya ulaştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.