HIGH SCHOOL FOOTBALL WEEK 5 POWER RANKINGS
The top high school football area teams, compiled by Cox Media Group Ohio. All games today unless noted.
DIVISION I
1. Northmont (4-0): d. Butler 43-16; at Wayne (2-2).
2. Springfield (4-0): d. Centerville 49-6; hosts Lebanon (3-1).
3. Miamisburg (4-0): d. Wayne 30-13; at Troy (4-0).
4. Fairmont (3-1): d. Springboro 24-12; hosts Beavercreek (1-3).
5. Wayne (2-2): lost 30-13 at Miamisburg; hosts Northmont (4-0). Others: Beavercreek, Centerville, Lebanon, Springboro.
DIVISION II
1. Troy (4-0): d. Stebbins 62-0; hosts Miamisburg (4-0).
2. Xenia (3-1): d. Greenville 35-0; at Butler (2-2).
3. Tecumseh (2-2): d. Northwestern 34-14; at Urbana (1-3).
4. Sidney (2-2): lost 41-7 to Trotwood-Madison; at Fairborn (0-4).
5. Belmont (0-3): lost 38-6 to Sidney; at Col. DeSales (2-1).
Others: Fairborn, Stebbins.
DIVISION III
1. Chaminade Julienne (4-0): d. Cin. Purcell Marian 38-0; hosts Carroll (4-0).
2. Alter (3-1): d. Cin. Roger Bacon 49-14; vs. Fenwick (3-1) at Centerville.
3. Trotwood-Madison (2-2): d. Sidney 41-7; hosts Piqua (3-1).
4. Fenwick (3-1): d. Hamilton Badin 21-9; vs. Alter (3-1) at Centerville.
5. Bellbrook (4-0): d. Waynesville 49-6; hosts Franklin (1-3). Others: Bellefontaine, Butler, Carroll, Dunbar, Franklin, Greenville, Monroe, Piqua, Ponitz, Thurgood Marshall, Tippecanoe, West Carrollton, Wilmington.
DIVISION IV
1. Clinton-Massie (3-1): d. Miami Trace 54-0; hosts Col. Hartley (3-1).
2. Valley View (2-2): d. Oakwood 31-7; hosts Monroe (0-4).
3. Springfield Shawnee (3-1): d. Indian Lake 49-21; hosts Northwestern (3-1).
4. Kenton Ridge (3-1): d. Urbana 24-20; hosts Graham (1-3). 5. Northwestern (3-1): lost 34-14 to Tecumseh; at Springfield Shawnee (3-1). Others: Eaton, Graham, Meadowdale, Northridge, Oakwood, Urbana.
DIVISION V
1. Middletown Madison (4-0): d. Preble Shawnee 48-14; at Milton-Union (2-2).
2. Anna (3-1): d. St. Henry 28-27 OT; at Marion Local (4-0).
3. Miami East (3-1): lost 21-7 to Fort Loramie; hosted Bethel (3-1) on Thu.
4. Greeneview (3-1): lost 7-0 to Mechanicsburg; at Northeastern (1-3).
5. Brookville (3-1): d. Eaton 48-13; hosts Carlisle (0-4). Others: Carlisle, Greenon, Indian Lake, Milton-Union, Preble Shawnee, Versailles, Waynesville.
DIVISION VI
1. Marion Local (4-0): d. Delphos St. John’s 53-7; hosts Anna (3-1).
2. Coldwater (4-0): d. Minster 31-20; at Fort Recovery (2-2).
3. St. Henry (3-1): lost 28-27 OT at Anna; at New Bremen (3-1).
4. Mechanicsburg (4-0): d. Greeneview 7-0; hosts Madison-Plains (0-4).
5. Fort Recovery (2-2): lost 19-15 to New Bremen; hosts Coldwater (4-0). Others: Arcanum, Bethel, Covington, Dayton Christian, Dixie, National Trail, Northeastern, Parkway, TriCounty North, Troy Christian, Twin Valley South, West Liberty-Salem.
DIVISION VII
1. Minster (3-1): lost 31-20 at Coldwater; hosts Parkway (1-3).
2. Fort Loramie (3-1): d. Miami East 21-7; hosts Ansonia (3-1).
3. New Bremen (3-1): d. Fort Recovery 19-15; hosts St. Henry (3-1).
4. Ansonia (3-1): d. Bethel 28-19; at Fort Loramie (3-1).
5. Lehman Catholic (2-2): d. Ridgemont 63-0; at Elgin (1-3).
Others: Bradford, Catholic Central, Cedarville, Jefferson, Mississinawa Valley, Southeastern, Tri-Village, Triad.
— MARC PENDLETON