DDD SportS ScoreboarD
IWU Hoosier State Relays Qualifier #3
Boys Meet
60M Dash
1. Bruce Johnson-Marion 7.12
58. Evan Sovine-Bellmont 8.48
59. Xavior Palacios-Bellmont 8.69
3200M
1. Evan Long-Tipton 9:43 60M Hurdles
1. George Burhenn-Mt. Vernon (Fortville) 8.35
22. Jonathon Barton-Bellmont 11.48 4x200M Relay
1. Carmel 1:32.97 4x400M Relay
1. Carmel 3:32.98
16. Bellmont 3:56.59 4x800M Relay
1. Mt. Vernon (Fortville) 8:27.52
8. Bellmont 8:53.97 Distance Medley Relay
1. Mt. Vernon (Fortville) 11:08.04
20. Bellmont 14:03.62 High Jump
1. Jordan Randall-Warsaw 6-09
Long Jump
1. Jayden Eagle-Eastern (Greentown) 21-06.7
25. Jonathon Barton-Bellmont 11-06
Pole Vault
1. Peyton McQuinn-Hamilton Heights 14-06 Shot Put
1. Joseph Franklin-Carmel 53-06.5
33. Aidan Ford-Bellmont 35-04.7
36. Alex Schirack-Bellmont 34-03.2
Girls Meet
60M
1. Angel
Adams 7.77
44. Adi Knipstein-Bellmont 8.94
47. Khia Cannon-Bellmont 9.03
61. Ella Augsburger-Bellmont 9.97
3200M
1. Sadie 11:17.28
60M Hurdles
1. Ella Ewing-Hamilton Heights 9.31
32. Addie Kintz-Bellmont 12.47
36. Emily Barton-Bellmont 12.96
39. Sophia Silva-Bellmont 15.60
4x200M Relay
1. SB Adams 1:49.46 4x400M Relay
1. Carmel 4:13.76
9. Bellmont 4:33.23 4x800M Relay
1. Homestead 9:43.25
7. Bellmont 10:52.19 Distance Medley
1. Homestead 12:54.85
17. Bellmont 16:18.89 High Jump
1. Ellie Irwin-Homestead 5-06
Long Jump
1. Ella Ewing-Hamilton Heights 17-06.2
Pole Vault
1. Riley Nielsen-Mt. Vernon (Fortville) 11-09
Shot Put
1. Emery Carrico-Homestead 35-01
7. Sierra Schmidt-Bellmont 30-04.20
16. Dodger Krol-Bellmont 20-04.7
Thomas-SB
Foley-Carmel
Saturday’s Scores Regionals
Class 4A
1. Michigan City Regional 1
Penn 73, Chesterton 60 Regional 2 Hammond Central 59, Mishawaka 46
2. Logansport Regional 3
Ft. Wayne Wayne 62, Noblesville 60 Regional 4 Kokomo 68, Ft. Wayne North 55
3. Southport Regional 5 Brownsburg 66, New Palestine 39 Regional 6
Indpls Ben Davis 63, Indpls Cathedral 53
4. Seymour Regional 7 Jennings Co. 64, Evansville Reitz 40 Regional 8 Bloomington North 45, Columbus North 43 Class 3A
5. S. Bend Washington
Regional 9 NorthWood 72, Lake Station 35
Regional 10
Glenn 45, S. Bend Washington 41
6. New Castle Regional 11
Ft. Wayne Dwenger 65, Twin Lakes 43 Regional 12
Delta 54, Peru 47
7. Lebanon Regional 13 Guerin Catholic 66, Danville 52
Regional 14
Beech Grove 65, Indian Creek 56
8. Washington Regional 15 Scottsburg 48, Greensburg 46
Regional 16
N. Daviess 48, Gibson Southern 44
Class 2A
9. N. Judson Regional 17
Cass 62, N. Judson 51 Regional 18
Gary 21st Century 67, Westview 58
10. Lapel Regional 19
Ft. Wayne Blackhawk 80, Tipton 59 Regional 20 Wapahani
(Flora) 50
11. Greenfield-Central= Regional 21
Indpls Scecina 45, Indpls Park Tudor 42 Regional 22
Parke Heritage 58, Northeastern 48
12. Southridge Regional 23 Brownstown 64, Forest Park 49
Regional 24
Linton 62, N. Decatur 33 Class 1A
13. Triton Regional 25 Michigan City Marquette 60, Tri-County 48 Regional 26
Kouts 44, Bethany Christian 40
14. Frankfort Regional 27 Fountain Central 54, Liberty Christian 52 Regional 28 Southwood 57, Blue River 38
15. Martinsville Regional 29
Indpls Lutheran Bloomfield 40 Regional 30 Jac-Cen-Del 61, Bethesda Christian 59
16. Loogootee Regional 31 Loogootee 57, Dubois 33 Regional 32
Rock Creek Academy 67, New Washington 32 73,
Carroll 43,
ISWA Folkstyle State Warren Central High School
Results for Decatur, Jet and South Adams Gold Wrestling Clubs
10U 67
Emilio Ortiz (Rhyno) d. Drake Landis (Jet), 6-6 Brody Coop (Dragon) p. Drake Landis, 2:44 10U 77
Esdon Morphet (Indian Creek) d. Davyn Hippensteel, 6-2
Davyn Hippensteel (DWC) m.d. Cooper Otto (Silver Creek), 17-4 Jackson Stevenson (Indian Creek) m.d. Davyn Hippensteel, 12-0
12U 70
Troy Ringger (Jet) d. Macklin Clark (Whiteland), 6-5 Liam Sheets (Columbia City) d. Troy Ringger, 7-2 Troy Ringger (Jet) p. Ian McLaughlin, :19 Garrett Hudson d. Troy Ringger, 6-4
12U 74
Elias Faith (Maurer Coughlin) t.f. Isaac Binegar, 18-3
Isaac Binegar (DWC) d. Steven Todorcevic III (Highland), 8-1 Leonardo Munoz (Crawfordsville) d. Isaac Binegar, 10-6
Kley Beer (Jet) d. Eli Arthur (Bloomington South), 5-2 Kley Beer (Jet) p. Samuel Rex, :46 Quarters: (Jet) m.d. Wilson Schmucker (NorthWood), 13-5
Semis: Elias Faith (Maurer Coughlin) d. Kley Beer, 9-3
Cons. Semis: Kley Beer (Jet) d. Colt Fiscus (Red Cobra), 4-3
3rd Place: Jace Largent (South Dearborn) p. Kley Beer, :56
12U 86
Kobi Storey p. Hank Ringger (SA Gold), 3:43 Landon Hisey (Rochster) p. Hank Ringger, 1:39 12U 92
Brady Black (Mishawaka) p. Brecken Hippensteel, 1:36
Will Carney (Chesterton) p. Brecken Hippensteel, :50
12U 108
Wyatt Moore p. Dylan McBride, 1:44 Dylan McBride (DWC) d. Jackson Nemcek (Munster), 2-0
Brock Maple (Whiteland) p. Dylan McBride, :58 14U 71
Cruz Bowers (Jet) d. Jack May (Roncalli), 0-0, UTB Dylan Parris (Columbia City) p. Cruz Bowers, 1:24 Samuel Rioux (Contenders) d. Cruz Bowers, 6-3 14U 83
Drew Heisler (The Fort) p. Jacob Bleeke, :58 Jacob Bleeke (DWC) p. Hunter Ward, 1:43 Colton Stinson (Indian Creek) d. Jacob Bleeke, 2-0
Jacob Binegar (DWC) d. Carson Weiler (Batesville), 7-0
Jacob Binegar (DWC) d. Eli Kincaide (Contenders), 9-2 Quarters: Jacob Binegar (DWC) d. Braxden Walker (PAWS Elite), 7-2 Semis: Maximus Kleeberg d. Jacob Binegar, 6-0 Cons. Semis: Reed Wicker (Delta) d. Jacob Binegar, 3-0
5th Place Match: Jacob Binegar (DWC) d. Jacob Powers (Bulldog Premier), 5-0
14U 97
Noah Dove (Eastside) p. Tristin Ehr, :46 Tristin Ehr (SA Gold) p. Wyatt Gemeinden, 2:18 Tristin Ehr (SA Gold) d. Julian DeLuna (Rick Larsen), 8-4
Jude Pratt (Bloomington South) d. Tristin Ehr, 6-5 14U 102
Parker Barnard d. Oliver Faurote, 8-6, OT
Jax Robinson (Floyd) d. Oliver Faurote, 6-3 14U 106
Charles Faurote (DWC) d. Cole Shouse (Mooresville), 10-9
Charles (DWC) d. Gavyn Kemp (Contenders), 6-3 Charles Hutchison (Contenders) m.d. Charles Faurote, 10-0
Joseph Paun (Rick Larsen WC) d. Charles Faurote, 5-2
14U 110
Quentin Kjendalen (The Fort) p. Luke Ruble, :27 Ashden Minor-Perez (Hobart) d. Luke Ruble, 4-0 14U 114
Gabe Myers (DWC) m.d. Isaac Suddarth (Contenders), 16-2 Quarters: Gabe Myers (DWC) d. Lucas Hartmann (Ev. Memorial), 7-3 Semis: Gabe Myers (DWC) d. Luke Kirchner (Jennings Co.), 5-2
Final: Gabe Myers (DWC) d. Caleb Asa (Garrett), 10-6
14U 114
Jaxon Blythe (DWC) d. Aiden Brockman (Patriots), 5-0
Gavin Wimberley p. Jaxon Blythe, 1:22
Jaxon Blythe (DWC) p. Ryder Froelich (Contenders), :55
Wyatt Key (Franklin Central) p. Jaxon Blythe, 2:39 14U 136
Austin Manley (DWC) p. Corbin Buck (Center Grove), :29
Daniel Adams (Contenders) p. Austin Manley, 2:11 Austin Manley (DWC) p. Rene Villalobos (Carmel), 2:16
Owen Collins (Taylor) d. Austin Manley, 6-0 14U 149
Peyton Hornsby (Contenders) t.f. Coltin Phillips, 15-0
Ryder Woodke p. Coltin Phillips, 2:27
16U 94
Quarters: Ben Mills (DWC) p. Jayce Bowman, 1:17 Semis: Ben Mills (DWC) d. Briggs Tackett (Rushville), 6-1
Final: Case Bridge (Contenders) p. Ben Mills, 3:10 16U 106
Will Hruskoci (Fishers) m.d. Kale Beer (Jet), 12-0 Kale Beer (Jet) d. William Lakes (Legends of Gold), 8-3
Kale Beer (Jet) d. Gino Duncan (Fighting Irish), 8-1
Mason Goelz (Contenders) t.f. Kale Beer, 16-0 16U 113
Daniel Rupp (SA Gold) p. Brice Emery, 5:14 Tony Kessinger (Floyd) p. Daniel Rupp, 1:46 Daniel Rupp (SA Gold) p. Wyatt Schreck (Corydon), 4:17
Robert Leahy (Red Cobra) p. Daniel Rupp, 2:52 16U 120
Henry Faurote (DWC) p. Andrew Erla (Knights), 3:23
Gavin Winegard (Maurer Coughlin) d. Henry Faurote, 4-2, OT Samuel Blanco (Red Cobra) d. Henry Faurote, 8-7
Dominic Brown (Howe) m.d. Dylan Ogg (Jet), 11-0 Dylan Ogg (Jet) p. Isaiah Buikema (Rick Larsen), 4:37
Dylan Ogg (Jet) inj. def. Ryann Schmidtendorff (Midwest Xtreme) Dylan Ogg (Jet) m.d. Zachariah Reno, 14-6 Ty Henderson (Maurer Coughlin) d. Dylan Ogg, 6-5
William Patterson (SA Gold) p. Bryce Glaze (Red Cobra), 3:33 Ty Henderson (Maurer Coughlin) p. William Patterson, 3:28 Bradyn Volz (Royal Pride) p. William Patterson, 3:46 16U 132
Brason Schortgen (Jet) d. Gabriel Sherrell (New Castle), 12-6
Brason Schortgen (Jet) p. Anthony Paredes (Munster), 3:35
Porter Ivankonig d. Brason Schortgen, 5-3 Brason Schortgen (Jet) p. Gino Stewart (Perry Meridian), 4:59
Brason Schortgen (Jet) d. Lincoln Frazee (Indiana Storm), 6-4
Colin Mckelvey (Contenders) d. Brason Schortgen, 4-0
16U 145
Sam Wolpert (DWC) p. Blake Coates (Portage), 3:18
Sam Wolpert (DWC) m.d. Jaiden Fouty (Whiteland), 13-4
Quarters: Sam Wolpert (DWC) p. Joel Silvernail, 3:29
Semis: Luke Reid (Region) m.d. Sam Wolpert, 12-4 Cons. Semis: Sam Wolpert (DWC) d. Corinthian Tonte (Franklin), 8-5
3rd Place Match: Dallas Davidson p. Sam Wolpert, 2:03
16U 160
Cody Cox (Norwell) t.f. Wes Summersett (SA Gold), 15-0
Wes Summersett (SA Gold) p. Diego Hernandez-Reyes (BWC), 2:26
Wes Summersett (SA Gold) p. Braydn Furnivall (Rochester), 2:08
Wes Summersett (SA Gold) p. Donald Depke, 3:12 Jaxsin Prater (East Central) d. Wes Summersett (SA Gold), 11-7 Junior 195
Trevor Currie (Jet) p. Sam Chambers (Rick Larsen), 3:25
Quarters: Trevor Currie (Jet) p. Justin Smith (South Bend), 3:37 Semis: Trevor Currie (Jet) d. Ronnie Thompson, 7-2 Champ: Gunner Henry (Brownsburg) p. Trevor Currie (Jet), 2:00 Junior 220
Devin Gephart (DWC) p. Gabriel Folco (Greenwood), 2:59
Quarters: Brandon Johnson (CIA) p. Devin Gephart, 3:03
Gregory Johnson (Warren) p. Devin Gephart, 3:15