ON THE AIR
(All times Eastern)
Schedule subject blackouts
Sunday, Mar. 10
AUTO RACING
10:30 a.m.: FS1 — NHRA: Gainesville Rounds 1 & 2, Gainesville Raceway, Gainesville, Fla.
12:30 p.m.: NBC — NTT IndyCar Series: The Firestone Grand Prix of St. Petersburg, St. Petersburg, Fla.
3:30: FOX — NASCAR Cup Series: The Shriners Children’s 500, Phoenix Raceway, Phoenix
8:30: CBSSN — FIM Motocross: The MX2, Villa La Angostura, Argentina (Taped) 9 FS1 — NHRA: The Amalie Motor Oil NHRA Gatornationals, Gainesville Raceway, Gainesville, Fla. (Taped)
9:30: CBSSN — FIM Motocross: The MXGP, Villa La Angostura, Argentina (Taped) 1 a.m. (Monday): CNBC — AMA Supercross Series: Round 9, Birmingham, Ala. (Taped) BASKETBALL AFRICA LEAGUE
10 a.m.: NBATV — FUS de Rabat vs. Dynamo Basketball Club, Pretoria, South Africa to change and/or 1 p.m.: NBATV — Cape Town Tigers vs. Petro de Luanda, South Africa
COLLEGE BASKETBALL (MEN’S)
Noon: BTN — Nebraska at Michigan Noon: ESPN2 — Big South Tournament: TBD, Championship, High Point, N.C. 12:30: FOX, WHME (103.1 FM) — Wisconsin at Purdue
2: BTN — Ohio St. at Rutgers
2: CBS — Missouri Valley Tournament: TBD, Championship, St. Louis
2: CBSSN — Patriot League Tournament: TBD, Semifinal
2: ESPN2 — Atlantic Sun Tournament: TBD, Championship
4: CBSSN — Patriot League Tournament: TBD, Semifinal
4: ESPNU — Southern Tournament: TBD, Semifinal, Asheville, N.C.
4:30: CBS, WHME (103.1 FM) — Michigan St. at Indiana
6:30: ESPNU — Southern Tournament: TBD, Semifinal, Asheville, N.C.
7: FS1 — Illinois at Iowa
7:30: BTN — Maryland at Penn St. COLLEGE BASKETBALL (WOMEN’S)
Noon: CBS — Big Ten Tournament: TBD,
Championship, Minneapolis
Noon: ESPNU — Southern Tournament: TBD, Championship, Asheville, N.C.
1 p.m.: ESPN, WQLQ (99.9 FM, if Notre Dame is in it) — Atlantic Coast Tournament: TBD, Championship, Greensboro, N.C.
2:30: FS1 — Big East Tournament: TBD, Semifinal, Uncasville, Conn.
3: ESPN — Southeastern Tournament: TBD, Championship, Greenville, S.C. 4: ESPN2 — Atlantic 10 Tournament: TBD, Championship, Henrico, Va.
5: ESPN — Pac-12 Tournament: TBD, Championship, Las Vegas
5: FS1 — Big East Tournament: TBD, Semifinal, Uncasville, Conn.
6: ESPN2 — Big South Tournament: TBD, Championship, High Point, N.C. COLLEGE GYMNASTICS (WOMEN’S)
5 p.m.: PAC-12N — California at Stanford COLLEGE HOCKEY (MEN’S)
7 p.m.: FS2 — Big Ten Tournament: Penn St. at Minnesota, Quarterfinal - Game 3 (If Necessary)
COLLEGE HOCKEY (WOMEN’S)
Noon: ESPNEWS — NCAA Women’s Ice
Hockey Selection Show
COLLEGE LACROSSE (MEN’S)
2 p.m.: ESPNU — Syracuse at Johns Hopkins
COLLEGE SOFTBALL
12 p.m.: SECN — LSU at Kentucky
2: SECN — South Carolina at Texas A&M 4: SECN — Mississippi St. at Mississippi 4:30: ACCN — Virginia Tech at Louisville 6: SECN — Florida at Alabama
COLLEGE HOCKEY
7 p.m.: WZOC (94.3 FM) — Big Ten Conference quarterfinals, Notre Dame at Michigan (if necessary)
COLLEGE WRESTLING
4:30 p.m.: BTN — Big Ten Championships: From College Park, Md.
7: ACCN — Atlantic Coast Championships: Chapel Hill, N.C.
8:30: ESPN2 — Big 12 Championships: From Tulsa, Okla.
9: PAC-12N — Pac-12 Championships: From Corvallis, Ore.
CYCLING
2 p.m.: CNBC — UCI: The Paris-Nice, Final Stage, 68 miles, Nice, France (Taped) GOLF 7 a.m.: GOLF — DP World Tour: The Jonsson Workwear Open, Final Round, Glendower Golf Club, Gauteng, South Africa
12:30 p.m.: GOLF — PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, Final Round, Bay Hill Golf Course, Orlando, Fla.
1: CW — LIV Golf League: Final Round, Hong Kong Golf Club, Sheung Shui, China (Taped)
2:30: GOLF — PGA Tour: The Puerto Rico Open, Final Round, Grand Reserve Country Club (Old), Rio Grande, Puerto Rico
2:30: NBC — PGA Tour: The Arnold Palmer Invitational, Final Round, Bay Hill Golf Course, Orlando, Fla.
5: GOLF — PGA Tour Champions: The Cologuard Classic, Final Round, La Paloma Country Club, Catalina Foothills, Ariz. HORSE RACING
3 p.m.: FS2 — NYRA: America’s Day at the Races
MLB BASEBALL
1 p.m.: MLBN — Spring Training: Tampa Bay vs. Boston, Santo Domingo, Dominican Republic 4: MLBN — Spring Training: Chicago Cubs vs. Texas, Surprise, Ariz.
NBA BASKETBALL
7:10 p.m.: ESPN — Philadelphia at New York 9:35: ESPN — Minnesota at LA Lakers NBA G-LEAGUE BASKETBALL
3:30 p.m.: NBATV — Rio Grande Valley at Santa Cruz
NHL HOCKEY
1 p.m.: TNT — Edmonton at Pittsburgh 3:30: TNT — Nashville at Minnesota 6: NHLN — Arizona at Chicago
RODEO
6 p.m.: CBSSN — PBR: Round 2 & Championship Round, Milwaukee RUGBY (MEN’S)
Noon: CNBC — Six Nations: Wales vs. France, Cardiff, Wales (Taped)
SOCCER (MEN’S)
9 a.m.: USA — Premier League: Tottenham Hotspur at Aston Villa
10: CBSSN — Serie A: Empoli at AC Milan 11:45: USA — Premier League: Manchester City at Liverpool
SWIMMING
10:30 a.m.: CNBC — TYR: Pro Swim Series, Westmont, Ill. (Taped)