2018 ELECTION ENDORSEMENTS
GOVERNOR Andrew Gillum U.S. SENATE Bill Nelson ATTORNEY GENERAL Sean Shaw
AGRICULTURE COMMISSIONER Nikki Fried
CHIEF FINANCIAL OFFICER Jeremy Ring FLA. CONSTITUTIONAL AMENDMENTS
VOTE YES ON: Amendment 4, Amendment 2, Amendment 9, Amendment 12, Amendment 13 VOTE NO ON: Amendment 1, Amendment 3, Amendment 5, Amendment 6, Amendment 7, Amendment 10, Amendment 11 Supreme Court Justice: Alan Lawson: Vote YES for retention. Fourth District Court of Appeal: Burton Conner, Jeffrey Kuntz and Carole Taylor: Vote YES for retention. U.S. House District 22: Ted Deutch U.S. House District 23: Debbie Wasserman Schultz Florida House District 89: James Bonfiglio Florida House District 93: Chip LaMarca Florida House District 98: Michael Gottlieb
BROWARD COUNTY COMMISSION District 4: Shari McCartney
PALM BEACH COUNTY COMMISSION Robert Weinroth PALM BEACH COUNTY SCHOOL TAX Vote YES BROWARD COUNTY QUESTION
Penny sales tax increase for transportation: NO BROWARD COUNTY CHARTER QUESTIONS
Standards for Establishing County Commission Districts: YES
Redistricting Procedures for County Commission Districts: YES
Broward County Affordable Housing Trust Fund: YES
Broward County Office of Inspector General’s Discretion to Commence An Investigation: NO
Broward County Planning Council Revisions to Zoning Glossary and Public Hearings: YES
Central Examining Boards Appointment of Alternate Members: YES
Board of Rules and Appeals Quorum Shall be the Majority of the Total Board Membership: YES
Posting of Notices, Agenda, and Backup Materials No Later than 48 Hours Prior to Meeting: YES
Composition of the Independent Board that Nominates the County Auditor: YES
Composition of the Broward County Inspector General Selection-Oversight Committee: YES
Housekeeping Amendment to Delete Ineffective or Unnecessary Language: NO
BROWARD COUNTY SCHOOL BOARD District 1: Jim Silvernale BROWARD COUNTY COURT JUDGES Group 9: Corey Amanda Cawthon Group 19: Jackie Powell
BROWARD CIRCUIT COURT JUDGES Group 38: Stefanie Camille Moon Group 46: Maria Markhasin Weekes
PALM BEACH COUNTY JUDGE Group 4: Allegra Fung
PALM BEACH COUNTY CIRCUIT COURT JUDGES Group 13: Alcolya St. Juste Group 18: Maxine Cheesman Group 25: Michael McAuliffe
COOPER CITY COMMISSION District 2: Howard Meltzer
CORAL SPRINGS CITY COMMISSION Seat 2: Dan Daley Seat 4: Joshua Simmons
DANIA BEACH CITY COMMISSION Lauren Odman and Lori Lewellen
DAVIE TOWN COUNCIL District 2: Caryl M. Hattan District 3: Susan Starkey
HALLANDALE BEACH Mayor: Keith London City Commission: Mike Butler, Rich Dally
HOLLYWOOD CITY COMMISSION District 1: Caryl Sandler Shuham District 3: Thomas Ungleich District 5: Kevin Biederman
LAUDERDALE LAKES CITY COMMISSION
Seat 1: Marilyn Davis Seat 2: Beverly Williams
LAUDERHILL CITY COMMISSION District 2: Richard Campbell District 4: Ray Martin MARGATE CITY COMMISSION
Seat 3: NO Seat Charter on 5: all. Renata Tony Amendments Spavento Castro 1-4: Vote
NORTH LAUDERDALE Mayor: District Ana A: Gerald Lorenzo M. Ziade “Jerry” Wood Graziose
District B:
OAKLAND PARK CITY COMMISSION Michael Carn, Vote Jane NO. Bolin
Bond issue: PARKLAND CITY COMMISSION District 2: Richard Walker
PLANTATION Mayor: Group 1: Pete Erik Anderson Tingom Group Group 2: 5: Denise Nick Sortal Horland
POMPANO BEACH Mayor: District Mike 1: John Sobel Geer District District 2: 3: Michael Tom Terwilliger Skversky District 4: Beverly Perkins District 5: Leila Moavero
SOUTHWEST RANCHES TOWN COUNCIL District 1: Bob Hartmann
SUNRISE CITY COMMISSION
Group D: Larry Sofield
Group C: Neil Kerch
TAMARAC
Mayor: Michelle Gomez
City Commission: District 2: Elberg “Mike” Gelin District 4: Debra Placko
WESTON CITY COMMISSION Seat 4: Mary Molina-Macfie
WEST PARK CITY COMMISSION Kristine Judeikis, Katrina Touchstone WILTON MANORS Mayor: Justin Flippen
City Commission: Gary Resnick; Scott Newton
SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICTS
Broward County, Seat 2: Richard Leys Palm Beach County, Group 1: Michelle Sylvester Palm beach County, Group 5: Mark Beaumont