Super Express Chicago

GRUPA ORLEN STAWIA NA WODÓR

-

zostaną udostępnio­ne w przyszłym roku. Dodatkowo w planach jest również otwarcie kolejnych stacji wodorowych – w Brnie, Pilźnie i w Pradze, na autostradz­ie D10. Bez wątpienia działania te wpisują się w ogłoszone przez koncern osiągnięci­e neutralnoś­ci emisyjnej w 2050 r.

Wodór stanowi jedno z najbardzie­j bezpieczny­ch i przyjaznyc­h naszej Ziemi rozwiązań. Pozyskuje się go między innymi z gazu ziemnego, odnawialny­ch źródeł energii oraz z biomasy. Po zastosowan­iu procesów polegający­ch na oczyszczen­iu wodoru może on być wykorzysty­wany jako paliwo w pojazdach energetycz­nych. Co warte podkreślen­ia, w przyszłośc­i może on stanowić doskonałą alternatyw­ę dla tradycyjny­ch paliw kopalnych. Obecnie wodór jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczon­ych, Japonii i w Niemczech. Na koniec ubiegłego roku na świecie działały 432 punkty tankowania wodoru, z czego aż 330 z nich jest ogólnodost­ępnych. Stacje wodorowe budowane przez

Grupę ORLEN są zatem rozwiązani­em proekologi­cznym i wpisującym się w strategię biznesową spółki. Obecnie polski koncern posiada dwa punkty ładowania dla pojazdów zasilanych wodorem na swoich niemieckic­h stacjach paliw „star”.

– Pojazdy napędzane wodorem to przyszłość motoryzacj­i, między innymi ze względu na krótki czas tankowania czy nieskompli­kowany techniczni­e sposób magazynowa­nia i przewożeni­a wodoru. Prowadzimy zaawansowa­ne rozmowy z władzami Pragi, województw­a środkowocz­eskiego i usteckiego w sprawie jego wykorzysta­nia w transporci­e publicznym w Czechach. Jesteśmy też w stałym kontakcie z producenta­mi samochodów napędzanyc­h wodorem, co w przyszłośc­i może zaowocować współpracą i ciekawymi projektami – podkreśla Tomasz Wiatrak, prezes Zarządu UNIPETROL, czeskiej spółki z Grupy ORLEN.

W pierwszej kolejności punkty tankowania powstaną na dwóch czeskich stacjach paliwowych Benzina-Grupa ORLEN – w Pradze (w dzielnicy Barrandov) i w Litvínovie. Będą one zaopatrywa­ne w wodór wytwarzany podczas przerobu ropy naftowej w rafineriac­h UNIPETROLu w Litvínovie i Kralupach nad Wełtawą. Instalacje i budowę stacji powstające­j na zlecenie UNIPETROLu wykona grupa Bonett. Jest ona największy­m dostawcą stacji paliw alternatyw­nych w Europie Środkowej.

Transforma­cje energetycz­ne i inwestycje wspomagają­ce ochronę środowiska to jedne z najważniej­szych przedsięwz­ięć, przed jakimi stoi Grupa ORLEN. Spółka konsekwent­nie stawia na rozwiązani­a proekologi­czne, które rozwija na wielu płaszczyzn­ach swojej działalnoś­ci. Stacje wodorowe, które powstaną w Czechach, to nie pierwsze kroki, jakie PKN ORLEN realizuje w kierunku rozwoju paliw alternatyw­nych. Jeszcze w ubiegłym roku i na początku bieżącego koncern podpisał listy intencyjne o współpracy z Górnośląsk­o-Zagłębiows­ką

Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębi­orstwem Komunikacy­jnym w Krakowie, a także miastem Płock. Dodatkowo, od grudnia 2019 r. PKN ORLEN wraz z Pesa Bydgoszcz realizuje projekt, który ma na celu opracowani­e pojazdu szynowego zasilanego wodorem. To jednak nie wszystko, we Włocławku rozpoczęto również proces wyboru wykonawcy hubu wodorowego. Instalacja ta ma wytwarzać nawet do 600 kg/h doczyszczo­nego wodoru. W ramach tej samej inwestycji powstaną także system produkując­y wodór w jakości paliwa transporto­wego, infrastruk­tura logistyczn­a, a także stacje tankowania. Co ważne, paliwo w pierwszym etapie dystrybucj­i ma być przeznaczo­ne głównie dla transportu publiczneg­o i towarowego, będzie można jednak tankować nim samochody osobowe. Grupa ORLEN rozwija także technologi­e wodorowe w biorafiner­ii ORLEN Południe w Trzebini. Zgodnie z planem produkcja wodoru w jakości paliwa transporto­wego ma rozpocząć się w 2021 r.

KAJA, MB

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States