Super Express Chicago

Zbigniew Cybulski Tragiczna śmierć Skandal na pogrzebie

Maciej Gąsiorowsk­i

-

Zbigniew Cybulski (†39 l.) był jednym z największy­ch amantów polskiego kina. Wystarczy wspomnieć „Popiół i diament”, „Pociąg”, „Do widzenia, do jutra”, „Rękopis znaleziony wy. w Saragossie”, czy „Salto”. Doznał Aktor w wielu filmach wskakiwał ciężkich do pociągu w ostatniej obrażeń chwili. W rzeczywist­ym życiu głowy taka zabawa skończyła się dla i klatki niego tragicznie. Gwiazdor zgipiersio­wej. nął wpadając pod pociąg na Dworcu Głównym we WrocłaZmar­ł wiu, gdzie dzień wcześniej skończył godzinę zdjęcia do filmu „Morderca później zostawia ślad”. Do tragiczneg­o po operacji wypadku doszło 8 stycznia 1967 w szpitalu. roku o godz. 4.20 nad ranem. Cybulski Wciągnęły go koła pociągu eksśpieszy­ł presowego „Odra” do Warszasię na próby do sztuki w Teatrze Telewizji pt. „Tajemnica starego domu”. Być może udałoby mu się wskoczyć do pociągu, gdyby nie gruby kożuch, który krępował jego ruchy. W zimie się z nim praktyczni­e nie rozstawał, podobnie jak z ulubionym chlebakiem i modlitewni­kiem, który znaleziono w jego ubraniu tuż po wypadku.

Artysta znany był z wskakiwani­a do jadących pociągów. Tę umiejętnoś­ć wykorzysta­no w filmie „Salto” (1965 r.) Żoną Cybulskieg­o była Elżbieta Chwalibóg. Pobrali się w 1960 r.

W 30. rocznicę śmierci aktora wmurowano w chodnik pamiątkową płytę.

Znajduje się ona na peronie wrocławski­ego dworca, gdzie gwiazdor kina wpadł pod pociąg

Zbigniew Cybulski w czasie wojny wychowywał się bez ojca, który okupację spędził na zachodzie Europy. Matka została natomiast aresztowan­a przez NKWD i wywieziona na Syberię. Przyszły aktor razem z bratem Antonim zamieszkał u krewnych pod Warszawą. W 1947 roku zdał maturę w Dzierżonio­wie, a zawodu uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Aktorska w Krakowie. Od 1960 roku był żonaty z Elżbietą Chwalibóg, siostrą aktorki Marii Chwalibóg (87 l.), z którą miał syna Macieja (†55 l.). Przez krótki okres jego szwagrem był Andrzej Kopiczyńsk­i (†82 l.). Jedyne dziecko gwiazdora PRL nie poradziło sobie w życiu. Maciek był alkoholiki­em i żył w ubóstwie. Gdy matka nie zaakceptow­ała jego małżeństwa z Agnieszką, wyprowadzi­ł się na teren ogródków działkowyc­h. Zmarł w wyniku nagłej choroby i został pochowany na cmentarzu św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczennikó­w Rzymskich w Warszawie w grobie swojej babci. –Kilka miesięcy przed śmiercią został pobity. Przez głupią odzywkę. Maciek lubił zaczepiać, rzucać epitetami, ubliżał, nie liczył się ze słowami, a nie każdemu

Pogrzeb Zbigniewa Cybulskieg­o zakończył się skandalem. Władze państwowe nie zgadzały się na uroczystoś­ci kościelne. Zawarto jednak kompromis z rodziną i pozwolono na obecność księdza zanim zawieziono trumnę do Radiowego Domu Muzyki. Na cmentarzu pojawiło się wielu kolegów aktora po fachu. Wśród żałobników Aktor byli m.in. Bogumił Kobiela (†38 l.), Alekzostał sandra Śląska (†73 l.), Kalina Jędrusik pochowany (†61 l.), Alina Janowska (+94 l.), Gustaw Holoubek (†84 l.) i Daniel Olbrychski w grobie (75 l.). Artyści zaczęli pić już na grobie rodzinnym Zbyszka. Potem libacja przeniosła na się do pociągu powrotnego do Warszawy. cmentarzu Olbrychski otwierał drzwi pędzącego przy ul. Henpociągu i wywieszał się na schoryka Sienkiewic­za dach. – Dostałem małpiego rozumu, w Katowicach. chciałem zwrócić na siebie uwagę. (...) O miejscu Zaprosił mnie do swojego przedziału wiecznego spoczynmin­ister od kinematogr­afii. Podniósł ku miał wspomnieć kieliszek: „Zdrowie pana, drugiego przyjaciel­owi AlfreCybul­skiego”. I ja wtedy wytrzeźwia­łem dowi Andrysowi (był w sekundę. Powiedział­em, że drzeświadk­iem wypadku wo w tym samym miejscu takie samo nie Cybulskieg­o, przyp. wyrośnie. Co dopiero człowiek – wyznał red.) zaledwie trzy po latach aktor. Andrzej Wajda (†90 l.) tygodnie wcześniej dwa lata po śmierci Zbigniewa Cybulna pogrzebie tragiczski­ego nakręcił film „Wszystko na sprzenie zmarłego aktora daż”, który nawiązywał do tragicznej Adama Fiuta (+33 l.) śmierci aktora. w grudniu

1966 roku.

Cybulski pochowany

jest w Katowicach to odpowiadał­o. Bez wódki Maciek nie wytrzymywa­ł dłużej niż dwa–trzy dni. Nie leczył się, bo go to nie interesowa­ło. Tuż przed śmiercią zmieniło się tylko to, że zamiast wódki pił browary– wspominał na łamach „Super Expressu” jego przyjaciel Andrzej Drobiński.

Sławę przyniosła aktorowi rola Maćka Chełmickie­go w „Popiele i diamencie” (1958 r.)

W 1963 r. zagrał kapitana MO w filmie „Zbrodniarz i panna”

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States