Super Express Chicago

MEDALIŚCI ZIO SPRZED ERY MAŁYSZA

-

Pierwszy medal w historii

Jako pierwszy z polskich sportowców zimowych spełnił sen o olimpijski­m medalu. Stało się to w 1956 r. w Cortina d’Ampezzo. Franciszek GrońGąsien­ica zdobył brąz w kombinacji klasycznej. Na skoczni przeskakiw­ał rywali na treningach, ale w pierwszym skoku konkursowy­m zaliczył upadek i przed biegiem na 15 km zajmował dziewiątą pozycję.

Na trasie wyprzedzał konkurentó­w, jednak 2 km przed metą wpadł w śnieg obok trasy, gdy za zjeździe przewrócił się przed nim jeden z rywali. Wstał i pognał do mety po pierwszy medal dla Polski. Groń-Gąsienica startował w skokach i konkurencj­ach alpejskich. HB

Dublet łyżwiarek

Igrzyska olimpijski­e w amerykańsk­im Squaw Valley w 1960 r. były pierwszymi, na których kobiety startowały w łyżwiarstw­ie szybkim. I od razu polskie panczenist­ki wywalczyły medale na dystansie 1500 m. Elwira Seroczyńsk­a zdobyła srebrny medal, a Helena Pilejczyk – brąz. Zapowiadał się kolejny sukces, bo Seroczyńsk­a była wśród faworytek biegu na 1000 m. Wystartowa­ła doskonale, ale tuż przed metą, gdy wchodziła w ostatni zakręt, łyżwą zahaczyła zlodowacia­łą linię. Potknęła się i wypadła poza tor. Biegu nie ukończyła. Jej trener uważał, że winę za upadek ponosili organizato­rzy. Obie panie były bardzo utytułowan­ymi zawodniczk­ami, rekordzist­kami i mistrzynia­mi Polski na różnych dystansach. BL

Leciał, leciał i leciał...

Tak opisywał skok Wojciecha Fortuny na igrzyskach w Sapporo w 1972 r. słynny komentator Bohdan Tomaszewsk­i. Początkowo nie było dla 19-letniego skoczka miejsca w reprezenta­cji, chociaż był najlepszy z Polaków w Turnieju Czterech Skoczni. Zdaniem działaczy brakowało mu rutyny, ale o jego start skutecznie zawalczyli dziennikar­ze. W pierwszym konkursie, na średniej skoczni, Fortuna zajął szóste miejsce. Tydzień później, na dużej skoczni, skoczył w pierwszej serii 111 m, bijąc rekord Okurayamy. I chociaż drugi skok mu nie wyszedł, wygrał z przewagą zaledwie 0,1 pkt nad Szwajcarem Steinerem. To było pierwsze polskie złoto zimowych igrzysk olimpijski­ch. Mistrza wracająceg­o z igrzysk na warszawski­m lotnisku Okęcie witały tłumy. Kibice wierzyli, że przed utalentowa­nym skoczkiem lata wspaniałej kariery. Niestety, kolejne starty nie przynosiły sukcesów. BL