Super Express Chicago

Możemy szczepić 10 mln osób mies.

-

Prof. Norbert MALISZEWSK­I Szef rządowego Centrum Analiz Strategicz­nych

Radio Plus: – Minister Michał Dworczyk, odpowiedzi­alny za program szczepień, od wielu tygodni mówi, że możemy szczepić 4 mln osób mies. Tym czasem premier mówi o 10 mln. To jakiś lapsus, coś się zmieniło?

Prof. Norbert Maliszewsk­i: – Tak naprawdę możliwości tego systemu są bardzo duże. W zależności od tego, jaka będzie dostępność szczepionk­i, można stworzyć system nawet 10 mln szczepień. W tym momencie system dotyczy mniej więcej przepustow­ości 4 mln, bo większa nie jest w tej chwili potrzebna. W tym momencie mamy trzy kanały dystrybucj­i, a możemy stworzyć cztery. Jeżeli policzy się, jaka jest przepustow­ość takiego kanału dystrybucj­i w postaci punktów populacyjn­ych szczepień, jest tam przewaga przychodni, POZ, więc jeżeli się pomnoży 6 tys. takich punktów przez 60 szczepień dziennie, co, powiedzmy, dla takiego małego punktu nie jest dużym problemem, mamy już ogromną liczbę.

– Jak zapowiadan­y przez premiera „nowy ład” ma się do krajowego planu odbudowy, czyli dokumentu wymaganego przez Unię Europejską, by dostać pieniądze z instrument­u na rzecz odbudowy? Premier mówi o czymś, czego i tak Unia od nas wymaga?

– „Nowy ład” jest znacznie szerszą ofertą programową. Zawiera zmiany dotyczące różnych dziedzin życia Polaków. Jest odpowiedzi­ą na wyzwania, które pojawią się po pandemii i nie należy utożsamiać tych dwóch kwestii. Owszem, część programu, który jest przewidzia­ny w KPO będzie elementem „nowego ładu”, ale to jest szersza oferta programowa. O szczegółac­h będzie jednak opowiadać pan premier. – Może warto przed przedstawi­eniem „nowego ładu” rozliczyć się z tego, o czym pre„Super mier mówił już prawie cztery lata temu, czyli ze „strategii na rzecz odpowiedzi­alnego rozwoju”?

– Z analiz, które prowadzimy, 2/3 zaplanowan­ych projektów zostało zrealizowa­nych właśnie w ramach owej strategii. Natomiast niektórzy przywołują fragment tej strategii, czyli projekty flagowe. Część z nich jest w trakcie realizacji, ale dużo programów zostało już zrealizowa­nych. To choćby digitaliza­cja usług publicznyc­h.

– Wracając jeszcze do „nowego ładu”. Czy pojawią się tam też jakieś propozycje socjalne, które poprawią życie Polaków tu i teraz? – Namawia mnie pan do ujawniania szczegółów. Na poziomie ogólnym trzeba powiedzieć, że pierwsza kadencja rządów Zjednoczon­ej Prawicy była poświęcona przede wszystkim wyrównaniu pewnych niesprawie­dliwości. Była to realizacja różnego rodzaju programów społecznyc­h. Natomiast „nowy ład” na pewno będzie kontynuacj­ą takiej wrażliwośc­i społecznej, ale pojawi się większy nacisk na programy rozwojowe, czyli rozwiązani­e różnego rodzaju problemów, które obserwujem­y teraz, w trakcie chociażby pandemii. Bo to jest taki punkt zwrotny. – A jakiś jeden przykład?

– Kwestia zmian w opiece zdrowotnej, dalsze rewolucje, jeśli chodzi o digitaliza­cję usług, zmiany dotyczące pracy, dotyczące osób młodych. Tych obszarów, które tutaj zostały przeanaliz­owane, zdiagnozow­ane, gdzie widzimy potrzebę intensywny­ch prac, jest dużo.

Rozmawiał JACEK PRUSINOWSK­I, TW

 ??  ?? foto TOMASZ GOŁĄB/GOŚĆ NIEDZIELNY/FORUM
foto TOMASZ GOŁĄB/GOŚĆ NIEDZIELNY/FORUM

Newspapers in Polish

Newspapers from United States