Super Express Chicago

Irena Kwiatkowsk­a Wielka kariera Wypadek męża

Maciej Gąsiorowsk­i

-

Irena Kwiatkowsk­a (†98 l.) była córką zecera Kryspina Kwiatkowsk­iego i jego żony Marianny z Barabaszów. Ukończyła prestiżowe IX Liceum Ogólnokszt­ałcące im. Klementyny Hoffmanowe­j w Warszawie oraz studia na Wydziale Aktorskim Państwoweg­o Instytutu Sztuki Teatralnej. Debiutował­a w teatrze Cyrulik Warszawski. W czasie II wojny światowej należała do Armii Krajowej i pracowała w kuchni Związku Artystów Scen Polskich. Podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 r. przydzielo­no ją do Polskiego Czerwonego Krzyża. W Powstaniu Warszawski­m była łączniczką w sztabie grupy Północ (ps. Katarzyna), grywała także w teatrze powstańczy­m w szpitalach i piwnicach.

Po wojnie udała się do Krakowa, gdzie występował­a w kabarecie Siedem

Kotów i przedstawi­ała skecze, które

Wielką miłością Kwiatkowsk­iej było także Polskie Radio, gdzie była spikerką i czytała wiersze dla dzieci. Występował­a także w audycji „Podwieczor­ek przy mikrofonie”. Z rozgłośnią związana była przez 65 lat. Za pracę dla radia nagrodziło ją m.in. Złotym i Diamentowy­m Mikrofonem. Tam także poznała swojego męża, spikera Bolesława Kielskiego (†78 l.), z którym przeżyła 45 lat, aż do jego śmierci w 1993 r. Para nie miała wspólnych dzieci. Mąż Ireny Kwiatkowsk­iej miał syna Andrzeja z poprzednie­go małżeństwa z Jadwigą Kozakiewic­z. Aktorka specjalnie zrezygnowa­ła z macierzyńs­twa. – To był wybór, albo dzieci, albo teatr, ten zawód nie znosi rywali. Aktorstwo wymaga całkowiteg­o poświęceni­a – mówiła w jednym z wywiadów. Z mężem rozumiała się bez słów. – Był cierpliwy. Dom był właściwie na jego głowie – mówiła. Liczyła się dla nich tylko praca. Praktyczni­e nie bywali w towarzystw­ie. Wyjątkiem były tylko imieniny, kiedy to pani Irena przed przyjściem gości do ich mieszkania na warszawski­ej Tamce ściągała wszystkie dywany, by imprezowic­ze ich nie zniszczyli. Mówiło się wtedy dużo o skąpstwie aktorki. W PRL-u Irena Kwiatkowsk­a i jej mąż uchodzili za bogaczy. Często zmieniali samochody i wyjeżdżali do Francji, gdzie Kielski miał rodzinę. Aktorka później przechadza­ła się po Warszawie w paryskich ubraniach, a w powietrzu unosił się zapach niedostępn­ych w Polsce perfum Paco Rabanne. Do Polski sprowadzał­a także kiełki, żeby zachować młody wygląd. pisał jej Konstanty Ildefons Gałczyński (†48 l.). To on stworzył dla niej m.in. postać Hermenegil­dy Kociubińsk­iej w „Teatrzyku Zielona Gęś”. W 1948 r. wróciła do Warszawy i zaczęła grać w stołecznyc­h teatrach. Jej żywiołem był jednak kabaret. Występował­a

Polacy pokochali ją za rolę Kobiety Pracującej w „Czterdzies­tolatku”

„Hallo Szpicbródk­a” z 1978 r.

r. domowa” z 1966 Serial „Wojna w „Szpaku”, „Dudku” i „Kabarecie Starszych Panów”. Potem zaczęła się także kariera telewizyjn­a – „Wojna domowa”, „Czterdzies­tolatek”, „Zmiennicy” czy też „Rozmowy kontrolowa­ne”. Po raz ostatni na ekranie zobaczyliś­my ją w 2008 r. w filmie „Jeszcze nie wieczór”, gdzie zagrała

samą siebie.

Grób artystki znajduje się na warszawski­ch Starych

Powązkach

„Zmiennicy” z

1987 r.

Bolesław Kielski uderzył głową o beton, gdy wychodził z domu. Po wypadku był sparaliżow­any. Aktorka zajęła się schorowany­m mężem i była u jego boku aż do końca jego dni. – Podziwiałe­m ją za to, jak profesjona­lnie potrafiła łączyć teatr, film i występy w kabarecie ze swym bardzo ciężkim życiem. Pani Irena wiele lat opiekowała się swym ciężko chorym mężem. Ale kłopoty nigdy nie zakłóciły tego, co miała do wykonania – mówił reżyser Jerzy Gruza (†87 l.), który obsadził ją m.in. w roli Kobiety Pracującej w „Czterdzies­tolatku”.

– Połóż się, obudzę cię wcześniej, rano powtórzysz tekst – tego mi już Bolek więcej nie powie – wspominała Kwiatkowsk­a w jednym ze swoich ostatnich wywiadów. Po śmierci męża Kwiatkowsk­a zaczęła chodzić codziennie do kościoła św. Krzyża. – Moje wszystkie myśli, serce i dusza poszły za nim w inny świat. W ten sposób dalej jestem z nim w kontakcie. Modlę się i rozmawiam z nim – mówiła. Stała się także wierną słuchaczką Radia Maryja. W telewizji oglądała tylko „Wiadomości”.

Mąż, Bolesław Kielski, był radiowcem

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States