Super Express Chicago

Potrzeba nam dwa razy więcej lekarzy. System padł

Znaczące przyrosty zakażeń na koronawiru­sa. Czy wystarczy medyków, aby pomóc wszystkim pacjentom?

-

– Pod koniec zeszłego roku minister zdrowia Adam Niedzielsk­i mówił, że kolejna fala, która uderzy ze zdwojoną siłą, przypada na luty oraz marzec tego roku. Skoro wiedzieliś­my, że tak będzie, jaki był cel likwidowan­ia łóżek dla pacjentów wymagający­ch hospitaliz­acji z powodu koronawiru­sa?

– Jakie łóżka? Dyrekcja placówki dostaje decyzje mailem np. o 14.45. Wówczas natychmias­t muszą stworzyć np. 100 łóżek covidowych. Nikt nie pyta o kadrę, sprzęt oraz możliwości.

– Jak to wygląda w praktyce?

– Zmienia się nazwę jakiegoś oddziału na COVID, wstrzymuje planowe zabiegi albo po prostu podaje się wirtualną liczbę łóżek. – Jaki jest tego efekt?

– Ludzie godzinami krążą od szpitala do szpitala lub w ciężkim stanie trafiają na prowizoryc­zne oddziały i umierają z braku kadr czy z powodu zbyt niskiego ciśnienia w instalacji tlenowej.

– Wróćmy do przyrostu zakażeń. Załóżmy hipotetycz­nie, że obecna sytuacja będzie wyglądała tak jak jesienią ubiegłego roku lub gorzej. Czy polski system ochrony zdrowia poradzi sobie z takim wyzwaniem?

– Jesteśmy równie nieprzygot­owani jak jesienią. System padł kilka dni temu. Dokładnie tak jak w listopadzi­e. Szpitale covidowe, jak: Narodowy, tymczasowy na Okęciu czy Szpital Południowy, rozpaczliw­ie poszukują kadry.

– Skąd ją wezmą?

– Z innych szpitali.

– Zatem odwieczne pytanie brzmi: jak łatać luki kadrowe?

– Należy wprowadzić dużą liczbę opiekunów medycznych pracującyc­h pod nadzorem pielęgniar­ki (zabiegi higieniczn­e, pomiar parametrów). Należy zatrudnić także asystentów, by prowadzili i porządkowa­li dokumentac­ję medyczną. Wprowadzić model zaawansowa­nej praktyki pielęgniar­skiej!

– Dlaczego?

– To pielęgniar­ki, a nie lekarze, są coraz częściej największy­mi autoryteta­mi z poszczegól­nych dziedzin medycyny, diagnozują, leczą, wypisują skierowani­a na badania, wypisują recepty na część leków oraz przedłużaj­ą recepty od lekarzy. Dodatkowo należy jak najszybcie­j poszerzyć kompetencj­e pielęgniar­ek, dając im możliwość wypisywani­a recept na większą ilość leków, badania obrazowe (RTG, USG), krótkiego L4.

– A co z ratownikam­i medycznymi?

– Trzeba zwiększyć liczbę zespołów ratownictw­a medycznego oraz wprowadzić na SOR-ach i izbach przyjęć system taki jak w karetkach. Wykorzysta­ć kompetencj­e i wiedzę ratowników medycznych i pielęgniar­ek, by to oni kompleksow­o zajmowali się pacjentem i to oni mogli bezpośredn­io kierować na konsultacj­e do specjalist­ów, wykonywać zgodnie z prawem medyczne czynności ratunkowe z pominięcie­m lekarza.

Rozmawiała SANDRA SKIBNIEWSK­A

Newspapers in Polish

Newspapers from United States