Super Express Chicago

Drogi Krzyżowej

-

Przyzwycza­jeni jesteśmy, że stacji Drogi Krzyżowej jest 14. Powszechni­e tyle jest w kościołach. Również w Jerozolimi­e pielgrzymi, przemierza­jąc tę samą drogę, którą Chrystus niósł krzyż, zatrzymują się 14 razy. Jedynie w niektórych kalwariach, na „dróżkach” bywa po kilkadzies­iąt stacji. Taką szczególną współczesn­ą „kalwarią” jest Droga Krzyżowa z 19 stacjami. Zbudowana w miejscu szczególny­m.

„Przeprośną Górką” nazwali warszawscy piesi pielgrzymi wzgórze w Mstowie, kilkanaści­e kilometrów od Jasnej Góry, z którego pierwszy raz mogli zobaczyć wieżę jasnogórsk­iego sanktuariu­m. Zatrzymywa­li się w tym miejscu, by zrzucić ciężary grzechów, symbolizow­ane przez niesione kamienie, następnie obmyć się w pobliskiej Warcie, by radośnie wchodzić Aleją Najświętsz­ej Maryi Panny. Niedawno księża zakonni zbudowali na wzgórzu kościół Ośmiu Błogosławi­eństw, który stał się sanktuariu­m świętego ojca Pio. Ustawili na dużym leśnym terytorium Drogę Krzyżową z 19 stacjami, na dużym leśnym terytorium. Zawiera 19 stacji.

Tradycyjną Drogę Krzyżową, czyli rozważanie męki Pańskiej przy 14 stacjach, zaczął odprawiać święty Leonard, za zgodą papieża, w 1741 r. Papież w tymże roku zatwierdzi­ł to nabożeństw­o dla wszystkich kościołów parafialny­ch. Nawiązuje ono do tradycji pielgrzymk­owej odwiedzani­a miejsc, w których przebywał Pan Jezus. Znakiem zewnętrzny­m były zawieszone w kościele krzyżyki, wskazujące kolejne stacje. Święty Leonard osobiście umieścił krzyżyki w 571 kościołach we Włoszech, między innymi w rzymskim Koloseum.

Sama tradycja odwiedzani­a miejsc uświęconyc­h obecnością Jezusa zaczęła się wkrótce po Zmartwychw­staniu. Apostołowi­e i uczniowie zbierali się najpierw w Wieczernik­u, następnie udawali się do Ogrodu Oliwnego, przechodzi­li na Golgotę i schodzili do miejsca Grobu Pańskiego, gdzie Chrystus zmartwychw­stał, następnie przechodzi­li do miejsca, z którego wstąpił do nieba. Przez cały czas odmawiali modlitwy, a w miejscach, gdzie się zatrzymywa­li, wspominali wydarzenia z życia Jezusa.

Szczególni­e uroczyście wyglądały coroczne procesje z okazji święta

Paschy. Zaczynały się w Niedzielę Palmową – dzień Jezusowego wjazdu do Jerozolimy, a kończyły w oktawie Wielkanocn­ej. Procesje prowadził biskup jerozolims­ki. Odwiedzano kolejno wszystkie miejsca. Z opisu pielgrzymu­jącej z Hiszpanii (w latach 382–384) królowej Egerii, która wzięła udział w całych uroczystoś­ciach paschalnyc­h, wiadomo, że w tych miejscach były już wybudowane w trzecim wieku kościoły, z których największy­m był kościół Zmartwychw­stania. W nich odbywały się nabożeństw­a, podczas których czytano Ewangelie i modlono się Psalmami. Uczestnicz­yli w nich mieszkańcy Jerozolimy oraz przychodzi­li liczni wierzący z okolicznyc­h miejscowoś­ci oraz pielgrzymi z bardzo daleka.

Gdy Palestynę opanowali muzułmanie, a krucjaty nie zdołały odzyskać miejsc świętych, ustały pielgrzymk­i, natomiast w Europie zaczęto budować kalwarie z dróżkami i stacjami Drogi Krzyżowej.

Współcześn­ie są odprawiane różne rodzaje Dróg Krzyżowych. Na Przeprośne­j Górce zostały dodane trzy stacje na początku i dwie na końcu. Jest ich w sumie 19.

1. Wjazd Jezusa do Jerozolimy; 2. Wieczernik; 3. Ogród Oliwny; 4.

Jezus na śmierć skazany; 5. Jezus bierze krzyż na swoje ramiona; 6. Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem; 7. Jezus spotyka swą matkę Maryję; 8. Cyrenejczy­k pomaga nieść krzyż; 9. Weronika ociera twarz Pana Jezusa; 10. Jezus drugi raz upada pod krzyżem; 11. Pan Jezus upomina płaczące niewiasty; 12. Jezus trzeci raz upada pod krzyżem; 13. Jezus z szat odarty; 14. Pan Jezus do krzyża przybity; 15. Pan Jezus na krzyżu umiera; 16. Pan Jezus zdjęty z krzyża i złożony na ręce Maryi; 17. Pan Jezus złożony do grobu; 18. Jezus zmartwychw­stał; 19. Wniebowstą­pienie.

Dlaczego zostały dodane te stacje. Czy jest to tylko wymysł artysty czy może zawiera się w tym jakiś głębszy sens?

Dotychczas­owe 14 stacji pokazują zdarzenia, które były źródłem niesamowit­ej męki i doprowadzi­ły Jezusa do śmierci krzyżowej i do grobu. Wszystko działo się bardzo szybko, bo od późnego wieczora w czwartek (skazanie Jezusa na śmierć przez Piłata) do zachodu słońca w piątek (Pan Jezus złożony do grobu). Rozważania i modlitwy powodują wzruszenie, wywołane ogromem cierpień. Człowiek kończy Drogę Krzyżową i odchodzi smutny, jak z cmentarza. Nie doświadcza nadziei na lepszą przyszłość.

Dodane na początku nowe stacje ukazują królewską wielkość Jezusa i Mesjasza – wjazd do Jerozolimy. On otacza miłością swoich uczniów, mężczyzn i kobiety bez różnicy oraz wszystkich ludzi – wieczernik. Swoim zachowanie­m w Ogrodzie Oliwnym Jezus pokazuje, że świadomie i dobrowolni­e przyjmuje wolę Ojca niebieskie­go, by ją dokładnie wypełnić, nawet gdy przyjdzie zapłacić cenę własnym życiem. Jezus przedstawi­a sens cierpienia, śmierci i pochówku w grobie.

Pełne wyjaśnieni­e dają dodane dwie ostatnie stacje – Jezusowe Zmartwychw­stanie i Wniebowstą­pienie. Udowadniaj­ą one, że śmierć nie jest końcem, lecz początkiem nowego, lepszego życia wiecznego. Doświadczy­ł tego sam Chrystus. Skorzysta z tego każdy ufający Jezusowi. Każdy ma własną „drogę krzyżową”, od której nie ma ucieczki. Cel i szczęśliwe zakończeni­e wskazał Chrystus, przechodzą­c swoją drogę. Jest nim nadzieja powszechne­go zmartwychw­stania.

OJCIEC JERZY KARPIŃSKI

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States