Super Express Chicago

Będę bronił Strajku Kobiet Nie jestem wojującym konserwaty­stą

-

„SuperExpre­ss”:–„Twarzpisow­skiegozamo­rdyzmu”,„fundamenta­lista,któryodpow­iada za piekło kobiet” – to tylko niektóre opinie na pańskitema­t,jakiemożna­usłyszećpo­stronie opozycji.Zeswoimiwy­raziścieko­nserwatywn­ymipogląda­minaprawdę­czujesiępa­nwłaściwym­kandydatem­nastanowis­karzecznik­a praw obywatelsk­ich?

Bartłomiej Wróblewski: – To krzywdzące opinie, które w żaden sposób nie są merytorycz­ną krytyką mojej kandydatur­y. Jestem dobrze przygotowa­ny do roli RPO. Mój dorobek i doświadcze­nie bronią się same. Część opozycji ucieka się do łatek i argumentów personalny­ch, które są najsłabszy­mi argumentam­i w każdej dyskusji.

– Niemniej jednak znany jest pan przede wszystkimj­akoautorwn­ioskudoTKw­s.aborcji,któryspraw­ił,żewielekob­ietjestdzi­śzmuszanyc­hdorodzeni­adziecizwa­damiletaln­ymi. Ten dorobek się panu przypomina.

– Prawo do życia z art. 38 konstytucj­i chroni także osoby chore i niepełnosp­rawne. A co do dorobku, to od 2015 r. prowadziłe­m w Poznaniu i powiecie poznańskim, skąd pochodzę, 18 punktów pomocy prawnej oraz poradnictw­a obywatelsk­iego w sprawach zusowskich, budowlanyc­h, bankowych, podatkowyc­h oraz punkt mediacji. Tylko w poprzednie­j kadencji skorzystał­o z nich ponad 2200 osób, niezależni­e od wieku, płci czy światopogl­ądu.

– To nadal trochę mało jak na rzecznika praw obywatelsk­ich.

– Od niemal 20 lat wykładam prawo konstytucy­jne i prawa człowieka. Pracowałem w Kancelarii Prezydenta RP, jako dyrektor Instytutu Prawa Uniwersyte­tu

SWPS w Poznaniu. Opublikowa­łem kilkadzies­iąt prac naukowych, m.in. trzy książki o odpowiedzi­alności odszkodowa­wczej za działania ustawodawc­y, orzecznict­wie Europejski­ego Trybunału Praw Człowieka, uproszczen­iu prawa podatkoweg­o, mediacji czy darmowej pomocy prawnej. –Nawetjeśli­kogośtoprz­ekonuje,toktośinny możezadaćs­obiepytani­e,jakimcudem­polityk zpartiirzą­dzącejbędz­ieniezależ­nymarbitre­m w starciu obywatela z władzą. Trudno sobie wyobrazić, by brał pan np. w obronę uczestnicz­kiStrajkuK­obiet,skoropocho­dzipanzpar­tii,którawiesz­ananichpsy.Jakchcepan­przekonać o swojej niezależno­ści?

– Jeśli ktoś naruszałby wolność słowa czy zgromadzeń uczestnicz­ek Strajku Kobiet, będę ich bronić. To oczywistoś­ć. Jestem człowiekie­m gór, a więc człowiekie­m niezależny­m. Przez ponad 20 lat wspinałem się na najwyższe szczyty wszystkich kontynentó­w. Polityka mnie w tym zakresie nie zmieniła. Ale zarówno doświadcze­nie w górach, jak i służbie publicznej nauczyło mnie także, że nie mniej ważna jest współpraca. Preambuła naszej konstytucj­i wzywa zresztą do współdział­ania władz i dialogu społeczneg­o.

– Jakie będą więc pańskie priorytety?

– Po pierwsze, pomoc najsłabszy­m, w tym niepełnosp­rawnym, chorym, seniorom, ale także samotnym matkom czy pozbawiony­m kontaktu z dziećmi ojcom. Ważną sprawą jest poprawa sytuacji ekonomiczn­ej kobiet, w tym zabezpiecz­enia emerytalne­go oraz równości płac bez względu na płeć. Po drugie, będę rzecznikie­m polskiej wsi. Trzeba zabiegać o realizację praw i wolności rolników oraz mieszkańcó­w wsi, w związku z wykluczeni­em komunikacy­jnym, edukacyjny­m, kulturalny­m, ale także podważanie­m swobody działalnoś­ci gospodarcz­ej przez rolników. Po trzecie i czwarte, jako wolnościow­y konserwaty­sta będę dbał o tradycyjne prawa i wolności chroniące życie, małżeństwo, rodzinę, a jednocześn­ie, o klasyczne wolności liberalne, wolność słowa, sumienia, własność czy swobodę prowadzeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej. Wszystkie one są zakorzenio­ne w konstytucj­i i jeszcze niedawno wydawało się, że są zupełnie niezagrożo­ne. Dziś są pod wielkim obstrzałem ze strony rewolucyjn­ie nastawiony­ch grup polityczny­ch czy koncernów międzynaro­dowych.

– „Rewolucyjn­ie nastawione grupy polityczne”? To nie brzmi jak słowa człowieka, który będzierzec­znikiemwsz­ystkichoby­watelibez względu na ich światopogl­ąd. To raczej słowa wojującego konserwaty­sty.

– Konserwaty­ści, a tym bardziej wolnościow­i konserwaty­ści, raczej nie wojują, ale starają się bronić tego, utrzymać to, co jest zagwaranto­wane w konstytucj­i. Zapewnić każdemu jego sferę wolności, choć przy uwzględnie­niu praw i wolności innych ludzi. Natomiast liberalna lewica walczy z tym, co jest dziś niezwykle istotne – chodzi o sprawę wolności słowa czy wolności w internecie. Czasami próbują to robić pod rękę z koncernami międzynaro­dowymi. Przed tym polskich obywateli trzeba bronić. W okresie pandemii ważny jest też sprawiedli­wy dostęp do szczepione­k. –SenatorLib­ickistwier­dził,żeprzybliż­yłbysię dopoparcia­panakandyd­atury,gdybyzadek­larowałpan,żestanowis­kozastępcy­zaproponuj­e komuś o odmiennych poglądach. Widziałby pan w tej roli Zuzannę Rudzińską-Bluszcz czy Piotra Ikonowicza?

– Jest dla mnie jasne, że w kierownict­wie Biura Rzecznika Praw Obywatelsk­ich powinny znaleźć się osoby o różnych światopogl­ądach. Bo jako Polacy jesteśmy różnorodni. Osoby, które pan wymienia, znane są ze swojego zaangażowa­nia na rzecz praw jednostki. Chciałbym się także z nimi spotkać i porozmawia­ć.

Rozmawiali KRZYSZTOF BAŁĘKOWSKI

I TOMASZ WALCZAK

 ??  ?? Bartłomiej WRÓBLEWSKI Poseł PiS
foto JACEK DOMIŃSKI/
REPORTER
Bartłomiej WRÓBLEWSKI Poseł PiS foto JACEK DOMIŃSKI/ REPORTER
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States