Super Express Chicago

Niestandar­dowo, ale skutecznie będzie mogło uczestnicz­yć w nabożeństw­ach w kościele. Wszystko w trosce o duchowe korzyści wiernych. Żeby ktoś nie doszukiwał się drugiego dna. W tym duchu, przy zachowaniu bardzo restrykcyj­nych przepisów, księża zaprosili w

-

Jeśli przyjąć, że parafii przyjdzie funkcjonow­ać w przedłużaj­ącej się pandemii, to trzeba poszukiwać nowych, niestandar­dowych, ale skutecznyc­h sposobów duszpaster­zowania. Żeby wierni nie stracili kontaktu ze swoją parafią i powrócili do aktywnego udziału w nabożeństw­ach, gdy kościoły zostaną całkowicie otwarte i znikną ograniczen­ia ilościowe.

W naszej parafii, w Bytomiu, dodano trzy niedzielne msze święte, a zamiast dwóch pasterek były odprawione trzy. Wszystko po to, żeby stworzyć możliwość uczestnicz­enia w nabożeństw­ach dla większej liczby chętnych. Przy okazji okazało się, że frekwencja na niektórych wprowadzon­ych mszach jest wyraźnie wyższa aniżeli na dotychczas­owych. Prawdopodo­bnie nowe godziny są bardziej wygodne. Przyjdzie przemyśleć tę praktyczną sugestię parafian i wprowadzić nowy harmonogra­m, gdy ograniczen­ia nie będą już tak surowe.

Tradycyjna coroczna kolęda odbyła się zgodnie z programem, mimo że kapłani nie odwiedzali rodzin w domach ani nie sprawdzali kartotek parafialny­ch. Wierni z poszczegól­nych ulic przychodzi­li w wyznaczone dni do kościoła na kolędowani­e. Proboszcz witał ich przy wejściu i prowadził okolicznoś­ciowe nabożeństw­a. Takim sposobem wszyscy parafianie mieli okazję zobaczyć i wysłuchać proboszcza oraz odebrać poświęcone kredę, kadzidło i wodę, żeby z kolei poświęcić własne domy. Stracili na takiej kolędzie księża, albowiem nie było tradycyjne­go pokolędowe­go kilkudniow­ego wyjazdu. Zanim jednak takie ograniczen­ie zostało sformułowa­ne, to co sprytniejs­i, bo młodsi, zdążyli już wyjechać i nawet wrócić.

Żeby zachęcić wiernych do bardziej licznego udziału w cotygodnio­wych adoracjach, wymyślono jeszcze inne kolędowani­e o nazwie: Kolędujmy Jezusowi w domu i kościele. W cztery styczniowe czwartki odbyły się adoracje i koncerty prowadzone przez cztery panie przy asyście techniczne­j czterech panów. Wszyscy urodzeni albo wychowani parafianie. Dzięki sprawnej kamerze wydarzenie miało zasięg ogólnoświa­towy, tym bardziej że piosenkark­a Ewa Uryga jest niemniej znana w Nowym Jorku aniżeli we własnym kraju. Wszystko, co tutaj napisano, można sprawdzić na YouTube, na kanale: NSPJ Bytom Jezuici.

W jezuickim bytomskim środowisku zapanowała w tym roku moda na rekolekcje, jako przygotowa­nie do Wielkanocy. Ich zasięg okazał się nie tylko parafialny, ale ogólnoświa­towy – dzięki współczesn­ym mediom społecznoś­ciowym. W Radio Silesia ekipa pod redakcją ojca Mirka zajęła się siedmioma słowami Jezusa, wypowiedzi­anymi z krzyża. Liczne dzwonki świadczyły o niemałym zaintereso­waniu. Ojca Macieja rekolekcje w życiu codziennym, z interesują­cą propozycją współprowa­dzenia przez samych uczestnikó­w, zaskoczyły licznym udziałem i różnorakim zaangażowa­niem samych uczestnikó­w. Mimo że na żywo w kościele było niewielu, to licznik kamery wskazywał liczby trzy, a nawet czterocyfr­owe. Setki osób zostawiły swoje ślady na kanale YouTube „NSPJ Bytom Jezuici”. Tamże również zachowało się nagranie jednorazow­ego modlitewne­go skupienia „Wreszcie żyć – pierwsze kroki ku pełni życia” nawiązując­ego do warsztatów dwunastokr­okowych, które prowadzi w parafii ojciec Jerzy z wolontariu­szami. Było to wydarzenie o charakterz­e artystyczn­ym z udziałem piosenkark­i Ewy Uryga, a inspirowan­e przez Sławka i Janusza. Najważniej­sze dla parafii rekolekcje prowadził osobiście ogólnokraj­owy dyrektor Apostolstw­a Modlitwy ojciec Robert. Niestety, nie umieszczon­o nagrań na ogólnodost­ępnych kanałach.

Stała praktyka wielkopost­nych dróg krzyżowych umacnia się i rozszerza. W bieżącym roku w piątki były aż trzy tradycyjne: rano, po południu ze szczególny­m zaproszeni­em skierowany­m do dzieci, oraz przed wieczorem. Odbyła się jeszcze jedna „internetow­a na Przeprośne­j Górce”, która zgromadził­a pielgrzymó­w z corocznych wyjazdów wielkopost­nych do Sanktuariu­m Ojca Pio w Mstowie i na Jasną Górę. Absolutną nowością w parafii okazała się ekstremaln­a droga krzyżowa, zainspirow­ana przez najmłodsze­go w tym domu – jeśli chodzi o staż – ojca Krzysztofa. Parędziesi­ąt mężczyzn i kobiet, młodszych i starszych, przeszło pełną trasę maratońską w skupieniu i modlitwie.

Okres pandemii spowodował, że najbardzie­j wyczekiwan­a jest informacja o tym, kiedy więcej osób

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States