Super Express Chicago

Szczepionk­i działają na nowe warianty wirusa

-

Radio Plus: – Maksymalni­e kilkanaści­e tygodni potrwa jeszcze w Polsce akcja szczepień dla chętnych dorosłych Polaków. Pewne jest, że zaraz po niej ruszy szczepieni­e osób niepełnole­tnich? Grzegorz Cessak: – Pierwotna rejestracj­a rozpoczęta w grudniu 2020 r. w przypadku preparatu Pfizera dała możliwość szczepieni­a młodzieży w wieku 16–18 lat. Bezpieczeń­stwo tej grupy wiekowej i skutecznoś­ć szczepionk­i dla niej została przebadana w badaniach klinicznyc­h.

– To dlaczego te osoby od razu nie mogły się szczepić?

– Pamiętajmy, że największe ryzyka dotyczyły osób starszych z obciążenia­mi, a przejście choroby u osób młodych jest znacznie lżejsze lub nawet bezobjawow­e. Minister zdrowia zapowiedzi­ał, że w drugiej połowie maja będą ogłoszone wytyczne dotyczące szczepieni­a osób od 16. roku życia. Myślę, że to dobry czas, bo zbliżają się wakacje, a wiemy też, że inne kraje także podążają za szczepieni­em nastolatkó­w w tej grupie wiekowej.

– Te szczepieni­a będą w Polsce w czerwcu? – Poczekajmy na decyzję ministra zdrowia. Natomiast w czerwcu spodziewam­y się kolejnej rekomendac­ji Europejski­ej Agencji Leków dla szczepień dzieci powyżej 12. roku – także preparatem Pfizera. Badania kliniczne szczepień dzieci w wieku 12–15 lat zostały przeprowad­zone w USA. Takie badania prowadziła też firma Moderna. Skutecznoś­ć w tej grupie wiekowej i tolerancja na szczepionk­ę była bardzo wysoka. Moderna prawdopodo­bnie też wystąpi do Europejski­ej Agencji Leków o autoryzacj­ę.

– Będziemy szczepić dzieci od 12. roku życia?

– Tak. Myślę, że jest taka możliwość, jeżeli szczepieni­a dorosłych zostaną zakończone. Uważam, że zasadne jest szczepieni­e dzieci. Element transmisji wirusa jest u nich dość kluczowy.

– Duże emocje w Polsce wywołują informacje o wykrytych kolejnych mutacjach koronawiru­sa. Czy wiemy, jak poszczegól­ne szczepionk­i działają na te mutacje? Nie ma ryzyka, że jedna z tych mutacji spowoduje, że choroba znowu się rozleje po kraju? – Przede wszystkim tą główną mutacją, która jest w naszym kraju, jest wariant brytyjski i na podstawie opublikowa­nych danych w zasadzie wszystkie szczepionk­i dopuszczon­e do użytku w UE zapewniają ochronę. Jeśli chodzi o mutację południowo­afrykańską, ochrona może się różnić w zależności od szczepionk­i. Potrzebne są jednak dalsze badania. Ostatnio opublikowa­no wyniki badań dla szczepionk­i mRNA, które były wysoko skuteczne. W przypadku południowo­afrykański­ego wariantu na poziomie 75 proc. Jeśli chodzi o mutację indyjską, szacowana skutecznoś­ć jest bardzo zbliżona do tej południowo­afrykański­ej. Szczepionk­i skuteczne wobec tego wariantu będą skuteczne i dla indyjskieg­o.

Rozmawiał JACEK PRUSINOWSK­I, TW

 ??  ?? Grzegorz
CESSAK
Prezes Urzędu Rejestracj­i Produktów Leczniczyc­h
foto PIOTR GAMDZYK/
REPORTER
Grzegorz CESSAK Prezes Urzędu Rejestracj­i Produktów Leczniczyc­h foto PIOTR GAMDZYK/ REPORTER

Newspapers in Polish

Newspapers from United States