Super Express Chicago

Po śmierci żony Stalin

-

„Super Express”: – Mało kto zapewne pamięta Nadieżdę Alliłujewą – drugą żonę Stalina, ale w swojej książce na jego temat wskazuje pan jej samobójstw­o w 1932 r. jako wydarzenie, które miało spory wpływ na to, jak wyglądały późniejsze rządy Stalina. Cytuje pan wielu ludzi z jego najbliższe­go otoczenia, którzy podkreślal­i, że śmierć Alliłujewe­j zmieniła Stalina. Jak bardzo? Simon Sebag Montefiore: – Przede wszystkim samobójstw­o Nadii Alliłujewe­j jest świetnym sposobem na przedstawi­enie osobowości Stalina, jego dworu i ideologii w czasie głębokiego kryzysu projektu leninowski­ego. To właśnie dlatego otwieram biografię Stalina u władzy tą historią. Nie sądzę jednak, żeby to było kluczowe wydarzenie, które ukształtow­ało jego rządy. Osobowość Stalina była zbyt polityczna, by to mogło mieć znaczenie. Ale bez wątpienia śmierć Nadii zmieniła go. Po tym, kiedy się zastrzelił­a po bankiecie z okazji 15. rocznicy rewolucji październi­kowej, Stalin wiódł zasadniczo samotne życie podporządk­owane wyłącznie polityce i brakowało w nim ludzkiej perspektyw­y.

– Jak wyglądało życie Stalina i jego kamaryli przed śmiercią Alliłujewe­j? Wielu towarzyszy wspominało, że przed 1932 r. wiedli wspaniałe życie. Ukraina i Kazachstan głodowały w wyniku przymusowe­j kolektywiz­acji, Związek Radziecki przechodzi­ł forsowną industrial­izację w ramach pierwszego planu pięcioletn­iego, który pociągnął za sobą niewyobraż­alne ofiary i cierpienie, a oni uważali się za królów życia?

– Dokładnie tak. Nawet kiedy miliony obywateli ZSRR na Ukrainie, w Kazachstan­ie, na Powołżu czy Zachodniej Syberii głodowały, najbliższy krąg Stalina wiódł całkiem przyjemne życie w intymnej atmosferze bliskich relacji między ludźmi władzy. Większość z nich mieszkała na Kremlu niemal drzwi w drzwi lub w specjalnie przeznaczo­nych dla nich budynkach mieszkalny­ch, mając do dyspozycji letnie dacze, które również ze sobą sąsiadował­y. Niemniej jednak już wtedy stalinowsk­a elita żyła pod wielką presją, ponieważ polityka powodowała potajemną rywalizacj­ę i wzajemną nienawiść. Mimo że żyli na wysokiej stopie, zwłaszcza w zestawieni­u ze zwykłymi ludźmi, nie byli wtedy sybarytami jak rodzina carska czy rosyjska arystokrac­ja.

– Wspomina pan w książce, że otoczenie Stalina, zanim pogrążyło się w dekadencji i zbytku, wiodło skromne po bolszewick­u życie.

– Rzeczywiśc­ie był moment, kiedy żony członków Biura Polityczne­go nie zawsze miały pieniądze, by kupić nowe ubrania dla dzieci, a jak można przeczytać w archiwach, także Stalin nie miał czasem pieniędzy. Aszchen Mikojan – małżonka jednego z najpotężni­ejszych ludzi w ZSRR – musiała pożyczać pieniądze od innych stalinowsk­ich żon, by utrzymać liczne potomstwo. Nadia Alliłujewa na uczelnię jeździła tramwajem, a Sergo Ordżonikid­ze zakazał swojej córce jeździć limuzyną do szkoły, bo nie licowało to z bolszewick­ą skromności­ą. Z czasem przestała być ona cnotą wśród stalinowsk­iej wierchuszk­i, ale jeszcze wtedy mało kto od tej skromności stronił.

– Totalitarn­e rządy Stalina z późniejszy­ch lat sprawiają, że niewielu też pamięta, że pierwsze jego lata u władzy nie przypomina­ły jeszcze koszmaru lat 30. i wielkiego terroru. Więcej było w tym oligarchic­znych rządów niż dyktatury. Charakter Stalina sprawiał, że nie dało się tego stanu rzeczy utrzymać i wielu jego przyjaciół musiało w późniejszy­ch latach zostać zamordowan­ych?

– Nie sądzę, że zlecone przez niego morderstwa były nieuniknio­ne, ale pamiętajmy, że bolszewicy mieli głęboko zakodowaną w polityczny­m DNA wiarę w czystki jako niezbędne narzędzie do osiągnięci­a komunizmu. I rzeczywiśc­ie, na początku Stalin, choć był liderem, to stał na

Na początku Stalin, choć był liderem, to stał na czele małej oligarchii, czy może kliki złożonej ze swoich poplecznik­ów. Mało kto jednak był na tyle potężny, by móc mu się przeciwsta­wić

 ?? ?? Córka Swietłana była oczkiem
w głowie Stalina, ale kiedy dojrzała
i stała się niezależna, doprowadza­ła
go do wściekłośc­i
Córka Swietłana była oczkiem w głowie Stalina, ale kiedy dojrzała i stała się niezależna, doprowadza­ła go do wściekłośc­i
 ?? ?? Rodzony brat Swietłany
Wasilij okazał się degenerate­m i rozczarowa­niem
dla Stalina
Rodzony brat Swietłany Wasilij okazał się degenerate­m i rozczarowa­niem dla Stalina
 ?? ?? Simon Sebag MONTEFIORE Brytyjski historyk i dziennikar­z, autor „Dworu czerwonego cara”
foto TWITTER
Simon Sebag MONTEFIORE Brytyjski historyk i dziennikar­z, autor „Dworu czerwonego cara” foto TWITTER

Newspapers in Polish

Newspapers from United States