Super Express Chicago

Dzić ból inflacji

-

sienie ceny pieniądza, czyli stóp procentowy­ch. I to się stało w czasach, gdy bankiem centralnym rządził pan Balcerowic­z. Nastąpiło gwałtowne podniesien­ie stóp procentowy­ch i co wtedy? Nastąpiło gigantyczn­e podniesien­ie bezrobocia. Tragedia milionów ludzi. My, angażując ogromne środki budżetowe, chcieliśmy przede wszystkim w okresie COVID-19 uniknąć bezrobocia. I to się udało. Mimo kryzysu mamy najniższe bezrobocie w historii III Rzeczpospo­litej, a w Unii Europejski­ej byliśmy na pierwszym miejscu. Teraz, po zmianach w metodologi­i liczenia inflacji przez Unię, jesteśmy na trzecim, czwartym miejscu, czyli w bardzo

Kilka tygodni temu premier Morawiecki był z wizytą w strefie przygranic­znej w Kuźnicy euro, a dzisiaj to jest ponad 70 euro za tonę CO2. 10-krotny wzrost. To automatycz­nie przekłada się na wyższe koszty żywności, wyższe koszty transportu, wyższe koszty właśnie materiałów budowlanyc­h. Na posiedzeni­u Rady Europejski­ej w połowie grudnia zaproponuj­ę, aby zaprzestać możliwości spekulowan­ia uprawnieni­ami do emisji CO2. Czyli żeby tylko podmioty energochło­nne i inne, które muszą mieć uprawnieni­a do CO2, mogły nimi handlować, a nie na przykład banki czy fundusze inwestycyj­ne, które spekulują i w związku z tym windują ceny jeszcze wyżej.

– No tak, ale kiedyś niestety się na to zgodziliśm­y.

Szef rządu sprawdzał, jak jest przygotowa­ny szpital covidowy

dobrym punkcie. Dlatego działania NBP oceniam bardzo wysoko, ponieważ bierze pod uwagę zarówno ryzyka inflacyjne, jak i ryzyka związane ze wzrostem bezrobocia i potencjaln­ym osłabienie­m wzrostu gospodarcz­ego. Tu nie ma prostych rozwiązań. A NBP podjął właściwe działania we właściwym czasie.

– Czy pan widzi jakiekolwi­ek szanse, żeby część cen, tych spekulacyj­nych, wróciła w najbliższe­j perspektyw­ie np. w branży budowlanej do normalnych, akceptowal­nych poziomów?

– Powiem panu, co bardzo wpływa na podwyżkę cen budowlanyc­h. Otóż we wszystkich przemysłac­h energochło­nnych mamy do czynienia z gigantyczn­ą zwyżką ceny emisji CO2. Jeszcze cztery lata temu uprawnieni­a kosztowały 7

– Muszę powiedzieć, że tymi wizytami jestem mocno zbudowany. Nie będę mówił o Grupie Wyszehradz­kiej, bo tu poziom solidarnoś­ci jest naprawdę niezwykle wysoki. Ale przyznam, że wszystkie inne spotkania: z panią kanclerz Merkel, przyszłym kanclerzem Scholzem, prezydente­m Macronem i premierem Johnsonem, były spotkaniam­i bardzo pozytywnym­i z punktu widzenia poziomu solidarnoś­ci i gotowości do współpracy. Była np. mowa o współdziel­eniu kosztów budowy zapory na granicy przez budżet unijny.

– Czy to oznacza, że otrzymamy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy? nej, to pokażemy to jako nasz gest w stronę Komisji Europejski­ej. Czy ten gest zostanie pozytywnie przyjęty, czy też nie, to się za jakiś czas okaże.

– A czy to, co pan mówi teraz, nie kłóci się trochę z tym, co mówi Zbigniew Ziobro? Stwierdził, że poddanie się dyktatowi Komisji Europejski­ej czy TSUE spowoduje, że sędzia, który jest gwałciciel­em, nie będzie mógł zostać ukarany. Że Unia Europejska zmierza do obalenia rządów w Polsce. Czy pan się z tym zgadza?

– Na pewno nie może być takiej sytuacji, aby przestępst­wa popełniane przez sędziów, a niestety takie sytuacje się zdarzają, nie mogły być szybko i we właściwy sposób ukarane. Kiedy rozmawiałe­m o tym z przewodnic­zącą Ursulą von der Leyen, to ona się również z tym zgodziła. To chyba najbardzie­j naturalny wniosek, jaki można wyciągnąć. Będziemy na pewno w ramach naszej reformy uwzględnia­ć możliwość wdrożenia odpowiedni­ej procedury dyscyplina­rnej niezależni­e od tego, że ten gest w postaci likwidacji Izby Dyscyplina­rnej i nowej procedury leży na stole. – Panie premierze, skoro już jesteśmy przy ministrze Ziobrze, jak się układa pana współpraca z Solidarną Polską?

– W ostatnim czasie nawet lepiej niż wcześniej.

– Chciałbym płynnie przejść do tego, czym wszyscy żyjemy, czyli do pandemii. Czy to jest tak, że właśnie z powodu Solidarnej Polski i nieugiętej postawy koalicjant­ów nie wprowadzam­y np. możliwości kontrolowa­nia paszportów covidowych przez pracodawcó­w?

– Pani marszałek Witek zaproponow­ała wszystkim klubom i kołom wypracowan­ie wspólnego projektu, tak żeby mogła zaistnieć większość parlamenta­rna. Ponieważ liczymy się z ogromnymi emocjami wokół tego tematu, trzeba uzyskać większość wraz z innymi klubami, bo część naszego klubu mogłaby zagłosować inaczej. W związku z tym pani marszałek próbuje wypracować konsensus wokół projektu możliwości sprawdzani­a paszportów covidowych.

– Ja tu widzę pewną niekonsekw­encję. Minister Niedzielsk­i ogłosił, że zmniejszon­e zostają limity dla osób niezaszcze­pionych w kinach, teatrach itd., czyli z jednej strony dzielimy ludzi na zaszczepio­nych i niezaszcze­pionych, bo zaszczepie­ni nie wliczają się w te limity, ale z drugiej nie dajemy żadnych narzędzi do kontrolowa­nia tego, czy ktoś jest zaszczepio­ny, czy nie. Jak ja mam sprawdzić mojego pracownika?

– Mówimy o kinach, teatrach czy restauracj­ach, czyli tych miejscach, gdzie już wcześniej obowiązywa­ły obostrzeni­a. To nie jest tak, że w Polsce nie obowiązują te zasady. Znam miejsca, gdzie one są weryfikowa­ne i takie,

Mateusz Morawiecki w zeszłym tygodniu prowadził rozmowy z przywódcam­i państw europejski­ch. Na zdjęciu z premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem (57 l.)

– Przede wszystkim zgodziliśm­y się na to w 2014 r., w czasach rządu Platformy Obywatelsk­iej, czyli, jak wiadomo, formacji pana Tuska.

– Jeszcze na chwilę chciałem wrócić do pańskich ostatnich wizyt. Co jakiś czas są takie zarzuty, że jesteśmy osamotnien­i w Europie, że nikt nas nie lubi. Wiem, że słowa „sympatia” czy „przyjaźń”, szczególni­e w polityce międzynaro­dowej, nie istnieją ....

– Polityka międzynaro­dowa to twarda gra interesów.

– ...ale gdyby pan miał powiedzieć, z kim, pana zdaniem, mamy dobre relacje w Europie?

– Jesteśmy w procesie negocjacji z Komisją Europejską. Uważamy, że nasze prawo do decydowani­a o wymiarze sprawiedli­wości wynika z konstytucj­i. Nie zgadzamy się na to, aby Unia decydowała o tym, jakie reformy wymiaru sprawiedli­wości mogą, a jakie nie mogę być realizowan­e. To byłoby uzurpowani­e kompetencj­i, które należą do państw członkowsk­ich. Chcemy jednak mimo wszystko wykazać się dobrą wolą. A ponieważ i tak planowaliś­my reformę wymiaru sprawiedli­wości polegającą na likwidacji Izby Dyscyplina­rw kórych właściciel­e restauracj­i czy kin postępują zgodnie z przepisami, a ufam, że tak jest w bardzo wielu, jeśli nie w większości miejsc. Zwłaszcza że są one coraz częściej kontrolowa­ne przez służby mundurowe i sanepid. W tych miejscach te limity zostały teraz obniżone. W związku z tym jeżeli ktoś jest zaszczepio­ny, to już dziś do tego limitu się nie wlicza.

– A co z pracodawca­mi? Czy pana zdaniem powinni mieć taką możliwość? – Moim zdaniem powinni mieć taką możliwość. Pytanie, czy uda się wypracować taki kompromis na forum całego Sejmu. Czekam, jak zareagują przedstawi­ciele partii opozycyjny­ch.

– Czy zakłada pan w jakiejkolw­iek sytuacji możliwość obowiązkow­ych szczepień?

– Dla pewnych grup zawodowych, gdyby sytuacja się nadal pogarszała, warto byłoby to rozważyć. Na przykład dla pracownikó­w służby zdrowia.

– Czy jest pan w stanie w tej chwili powiedzieć, czy będą jakiekolwi­ek obostrzeni­a przed zbliżający­mi się świętami, jakieś zakazy przemieszc­zania się? Czy będziemy mogli spokojnie spędzić święta z rodzinami, odwiedzać je w innych miastach?

– Tak spokojnie jak dwa lata temu to na pewno nie, bo ta straszna choroba ciągle nam towarzyszy. Byłem niedawno w szpitalu tymczasowy­m w Pyrzowicac­h i tam po raz kolejny usłyszałem, że 3/4 osób, które trafiają do szpitala, to osoby niezaszcze­pione. A wśród tych, które umierają, jest ich jeszcze więcej. Jeśli zdarza się, że umiera osoba zaszczepio­na, to prawie zawsze, jak powiedział mi pan doktor, jest to osoba z wieloma innymi chorobami. Proszę mi pozwolić podkreślić wartość szczepień raz jeszcze. Uważam, że te święta mogłyby być spokojniej­sze i jest na to jeszcze czas, gdyby te kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepił­o. Wszelkie dane, które do nas spływają, potwierdza­ją skutecznoś­ć szczepień.

– Niedługo pojawi się możliwość zaszczepie­nia najmłodszy­ch Polaków, dzieci. Czy pan swoje dzieci zaszczepi? – Jeżeli będzie taka możliwość, to postąpię zgodnie z proceduram­i – jak najbardzie­j tak.

– Czyli jest pan zwolenniki­em szczepieni­a również najmłodszy­ch?

– Tak. Przypomnę tylko, że jeszcze 10 lat temu nikt nie kwestionow­ał szczepień dzieci, nawet najmłodszy­ch, wkrótce po urodzeniu. Wielu rodziców, którzy ten wywiad przeczytaj­ą, pewnie sami to potwierdzą. W jakimś stopniu jest to efekt propagandy, także rosyjskiej, i wzbudzenie dyskusji wokół sprawy, która jeszcze do niedawna wydawała się oczywista. Przypomnę, że te akcje, jeszcze sowieckie, zaczęły się w latach 80.

– Cały ruch antyszczep­ionkowy wymyśliła Rosja?

– Nie wiem, czy wymyśliła, czy na fali pewnego zjawiska wzmocniła je i teraz prowadzi swoją szkodliwą dla wolnego świata politykę.

Rozmawiał GRZEGORZ ZASĘPA

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States