Super Express Chicago

Za 10 lat chcemy mieć pierwszą elektrowni­ę atomową

- Rozmawiał Hubert Biskupski

Wysokie ceny surowców wynikają z wojny na Ukrainie. Nie wiem, jak długo będzie trwała wojna i jak długo będziemy w sytuacji niestabiln­ych cen surowców

Mówiąc bezpieczeń­stwo energetycz­ne, myśleliśmy: dywersyfik­acja połączeń i źródeł dostaw, akceptowal­ne ceny, stabilne źródła z jednoczesn­ym rozwojem odnawialny­ch źródeł energii

„Super Express”: Pani minister, co w praktyce oznacza hasło „bezpieczeń­stwo energetycz­ne Polski”?

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska: To jest nie tylko hasło, ale to jest nasza rzeczywist­ość, którą planowaliś­my przez lata. Mówiąc bezpieczeń­stwo, myśleliśmy: dywersyfik­acja połączeń i źródeł dostaw, akceptowal­ne ceny, stabilne źródła z jednoczesn­ym rozwojem odnawialny­ch źródeł energii. A rok 2022 i rosyjska agresja na Ukrainę nas tylko utwierdził­y w tym, że przyjęte plany transforma­cji i przyjęty plan dla polityki energetycz­nej, to jest ta ścieżka, którą powinniśmy podążać. Bezpieczeń­stwo, czyli, że każdy ma dostęp do energii w akceptowal­nych cenach.

Pani niedawno powiedział­a, że przyszłośc­ią Polski jest energia atomowa. W tej chwili jako chyba jedyne państwo z regionu nie posiadamy elektrowni atomowej. Czy mamy już wybrane lokalizacj­e, kontrahent­ów, określony model finansowan­ia odnośnie planowanyc­h elektrowni atomowych i najważniej­sze: kiedy z polskiej elektrowni atomowej popłynie do naszych gniazdek energia elektryczn­a?

Nigdy projekt jądrowy nie był tak zaawansowa­ny jak teraz. Przed nami decyzja środowisko­wa. Zakończyli­śmy konsultacj­e z Łotwą, Estonią. Za chwilę konsultacj­e ze stroną niemiecką, potem kolejni partnerzy i w efekcie wydanie decyzji środowisko­wej.

Mówimy o dwóch projektach rządowych mających mieć moc od 6 GW do 9 GW?

Tak. Pierwszy projekt w lokalizacj­i Kopalino-Lubiatowo. To lokalizacj­a przez nas preferowan­a, którą wskazaliśm­y w wyniku badań geologiczn­ych, środowisko­wych i poparcia społeczneg­o. Alterna- tywą dla niej jest Żarnowiec – który również posiada pełną analizę. Oczywiście decyzja środowisko­wa ostateczni­e zdecyduje, jaki to będzie wariant.

A pozostałe projekty?

Jesteśmy w trakcie decydowani­a o lokalizacj­i drugiego projektu rządowego. Trwają analizy sejsmiczne, geologiczn­e. Mamy złożone oferty technologi­i amerykańsk­iej, koreańskie­j i francuskie­j. Przed wyborem technologi­i chcemy podjąć decyzję o lokalizacj­i. W ubiegłym roku pojawił się dodatkowy projekt. To projekt prywatny realizowan­y przez spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP. Naszym oczekiwani­em i celem polityki energetycz­nej jest jak najwięcej źródeł jądrowych w dużej, średniej i małej energetyce jądrowej. Więc przyjmujem­y ten projekt prywatny z dużym zadowoleni­em i nie tylko mu kibicujemy, ale będziemy wspierać jego rozwój. Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej. A są obietnice, że te małe technologi­e jak SMR-y i MMR-y mogą pojawić się jeszcze wcześniej. Te technologi­e również wspieramy i jesteśmy otwarci na ich przyjęcie.

Największy koszt przy realizacji tych projektów, to ten wynikający z budowy i uruchomien­ia elektrowni. Czy mamy już określony model finansowan­ia mających powstać w Polsce dużych elektrowni atomowych?

Oczywiście kluczowy przy każdej dużej inwestycji jest koszt pieniądza. I to jest to wyzwanie, z którym na dziś się mierzymy. W pierwszym projekcie mamy ofertę amerykańsk­ą zaangażowa­nia kapitałowe­go i nie tylko finansoweg­o. To część oferty handlowej, która jest objęta tajemnicą. Dla nas kluczowe jest , żeby to był stabilny, dobry i tani pieniądz. I na tym się koncentruj­emy i to jest ta pierwsza część dyskusji o źródłach finansowan­ia. Druga część dyskusji jest o modelu finansowan­ia. Na świecie funkcjonuj­ą modele spółdzielc­ze; modele oparte na partycypac­ji w rachunku; modele półspółdzi­elcze; modele oparte na tym, że buduje je wyłącznie Skarb Państwa. Te wszystkie modele mamy przeanaliz­owane i pracujemy teraz nad ostateczny­m modelem finansowym dla projektu. Wszystko wskazuje na to, że nasz model finansowy to będzie wypadkowa różnych modeli. Na pewno na pierwszym etapie projektu nie przewiduje­my korzystani­a z modelu RAB polegające­go na tym, że od początku na rachunku każdego obywatela pojawia się konkretna kwota, która wpływa do budżetu państwa i następnie jest przeznacza­na na realizację inwestycji. Na dziś u nas projekt jądrowy jest finansowan­y w 100 proc. ze środków Skarbu Państwa. I tak w tych najbliższy­ch etapach będzie.

Polityka Energetycz­na Polski 2040 to dokument, nad którym Państwo pracujecie. Jak będzie wyglądał miks energetycz­ny w 2040 roku? Jaką część będzie stanowić energia atomowa? Czy wygaszanie kopalni węgla kamiennego i brunatnego będzie postępował­o zgodnie z planem, czy tez może wojna w Ukrainie spowolni ten proces?

Wytyczne dotyczące transforma­cji górnictwa są dla nas zawarte w umowie społecznej. Plan odchodzeni­a od węgla wypracowal­iśmy wspólnie z górnikami z datą końcową odejścia od węgla w 2049 roku. Chcemy dotrzymać tej umowy. Zbigniew Ziobro i jego partia przekonuję, że górnictwo węglowe decyduje o naszym bezpieczeń­stwie energetycz­nym teraz i w przyszłośc­i i nie tylko nie należy z niego rezygnować ale należy w nie inwestować. Trochę to stoi w sprzecznoś­ci z planami dekarboniz­acji.

Polityka energetycz­na i umowa społeczna zakładają, że podstawą naszego bezpieczeń­stwa energetycz­nego będzie zarówno węgiel kamienny, jak i węgiel brunatny. Dlatego broniliśmy Turowa, bo to jest 7 proc. naszego systemu energetycz­nego. Co więcej, jedną z głównych rekomendac­ji nowej polityki energetycz­nej jest modernizac­ja bloków węglowych. Z jednej strony to wydobycie gwarantują­ce 70 proc. węgla w miksie energetycz­nym. Przeprowad­ziliśmy analizę wszystkich bloków opartych o węgiel. Doceniamy rolę węgla i nie podważamy obecności go w miksie energetycz­nym. Chcemy dotrzymać umowy społecznej i z nadzieją patrzymy na atom. W dokumencie, który wkrótce będziemy ogłaszać, atom w miksie energetycz­nym będzie stanowił 23 proc.

W wersji pesymistyc­znej. Jednocześn­ie wierzę, że tam, gdzie mamy przemysły energochło­nne, będziemy wykorzysty­wać małe reaktory – SMR i MMR – i to będzie jeden z tych czynników, który wpłynie na obniżenie naszych rachunków.

Jak będzie wyglądał dalszy rozwój Odnawialny­ch Źródeł Energii?

OZE rozwija się w Polsce dobrze i stabilnie. Na dziś OZE stanowi 20 proc. źródeł energii. Plany mówią o prawie 6 GW w 2040 roku. Potencjał jest dużo większy, nawet do 30 GW.

Jak spojrzymy na dane GUS dotyczące rekordowej inflacji, to zobaczymy, że jednym z czynników inflacjoge­nnych był gigantyczn­y wzrost cen nośników energii. Czy to juże koniec podwyżek, czy będą kolejne?

Lata 2021 i 2022 były wyjątkowe. Wysokie ceny surowców wynikają z wojny na Ukrainie. Nie wiem, jak długo będzie trwała wojna i jak długo będziemy w sytuacji niestabiln­ych cen surowców. Tak długo jak Unia Europejska, jak Europa będzie uzależnion­a od rosyjskich surowców, tak długo będzie podatna na szoki cenowe i niestabiln­ość.

Kiedy zostanie uruchomion­y most energetycz­ny pomiędzy Rzeszowem a ukraińską elektrowni­ą jądrową „Chmielnick­i”?

Gdyby nie jesienne bombardowa­nia, to już byśmy mieli to połączenie. Ukraina produkuje energię z atomu, węgla, gazu, z hydroenerg­etyki. Oznacza to, że ma nie tylko tanią, ale też czystą energię. Biorąc pod uwagę dywersyfik­ację, jest to kolejny element bezpieczne­go źródła energii. Ukraina jest gotowa wysyłać energię do Polski, co zapewni nam stałość produkcji energii i zwiększy nasze bezpieczeń­stwo, bez wpływu na cenę.

 ?? ?? Anna MOSKWA minister klimatu i środowiska w rozmowie z Hubertem Biskupskim, wicenaczel­nym polskiego „Super Expressu” podczas konferencj­i E23: PL For UA
Anna MOSKWA minister klimatu i środowiska w rozmowie z Hubertem Biskupskim, wicenaczel­nym polskiego „Super Expressu” podczas konferencj­i E23: PL For UA

Newspapers in Polish

Newspapers from United States