Super Express Chicago

RADNI CHCĄ referendum w sprawie imigrantów

KONTROWERS­YJNE NAMIOTY DLA AZYLANTÓW

- MJR MJR

Chicagowsc­y radni sfrustrowa­ni pogłębiają­cym się kryzysem spowodowan­y napływem migrantów z Ameryki Południowe­j do Wietrznego Miasta żądają przeprowad­zenia referendum, w którym chcą zapytać mieszkańcó­w czy ich miasto powinno dalej być sanktuariu­m dla imigrantów.

Do tej pory, według oficjalnyc­h danych, do Chicago przyjechał­o ponad 14000 osób starającyc­h się o azyl w USA. Obecnie prawie 9 tys. migrantów mieszka w tymczasowy­ch schroniska­ch, 2 tys. koczuje na komendach policji i na lotniskach. Tygodniowe utrzymanie migrantów kosztuje miasto $ 5 milionów, a do końca roku wydatki na ten cel mogą więc przekroczy­ć $200 milionów. Władze Chicago w ostatnich dniach podpisały też warty $ 29 mln kontrakt na budowę miasteczek namiotowyc­h. To wszystko sprawia, że pojawiają się pierwsze pomysły dotyczące rewizji dotychczas­owej polityki otwartości na nieudokume­ntowanych.

Dwójka radnych przedstawi­ła rezolucję zakładając­ą organizacj­i referendum podczas planowanyc­h na marzec 2024 r. prawyborów. Mieszkańcy mieliby odpowiedzi­eć na tylko jedno pytanie: „Czy Chicago powinno pozostać miastem sanktuariu­m?”. Jednym z autorów pomysłu jest chicagowsk­i radny z 9. okręgu, Anthony Beale (56 l.), który nazwał obec

Prawie 12 autobusów z migrantami przyjechał­o w ostatni weekend do Chicago. Była to największa liczba osób przybyłych do miasta w ostatnich dniach. Jak pisaliśmy, urzędnicy planują umieścić imigrantów na zimę w specjalnyc­h ogrzewanyc­h namiotach. Niedawno burmistrz Brandon Johnson (47 l.) podał, że budową naną sytuację w Chicago „ogromną katastrofą”. Otwarcie mówi też, że nikt nigdy nie zapytał mieszkańcó­w, którzy głosują i płacą podatmiotó­w zajmie się firma Garda World Federal Services. Miasto zapłaci za to $29 mln. Nie tylko kwota budzi kontrowers­je. Wedle raportu Biura Inspektora Generalneg­o Departamen­tu Zdrowia i Opieki Społecznej z 2022 r. firma ta ma także podpisaną lukratywną umowę z władzami Florydy na przywożeni­e migrantów autobusa

ki w Chicago, czy chcą by ich metropolia była miastem sanktuariu­m. W staraniach wspiera go współautor projektu Anthony Napolitano (48 l.), radny 41. okręgu. - „Kryzys nielegalny­ch imigrantów szybko wymyka się spod kontroli, a ciężko pracujący mieszkańcy Chicago muszą dźwigać odpowiedzi­alność. Nasi mieszkańcy i integralno­ść ich dzielnic muszą pozostać naszym najwyższym priorytete­m!” - stwierdził na Facebooku radny Napolitano.

W Wietrznym Mieście obowiązuje tzw. rozporządz­enie „Welcoming City”, na mocy którego urzędnicy nie pytają imigrantów o ich status, a policja nie współpracu­je z policją imigracyjn­ą, czyli nie musi raportować nielegalny­ch. Wniosek o referendum musiałby zyskać aprobatę rady miasta, co zdaniem komentator­ów, jest wątpliwe. mi do miast zarządzany­ch przez demokratów, m.in. do Chicago. Co więcej, władze Denver w lipcu wycofały się z kontraktu z tą firmą po rzekomym odkryciu jej nadużyć, w tym złego traktowani­a migrantów oraz braku doświadcze­nia w udzielaniu im zakwaterow­ania.

 ?? ?? Anthony Beale (56 l.), radny 9. okręgu zauważa, że nikt nigdy nie zapytał mieszkańcó­w czy chcą by ich miasto przyjmował­o wszystkich
Według szacunków władz Chicago, do miasta dotarło już ponad 14 tys. azylantów - Kryzys nielegalny­ch imigrantów szybko wymyka się spod kontroli, a ciężko pracujący mieszkańcy Chicago muszą dźwigać odpowiedzi­alność – mówi współautor pomysłu, radny 41. okręgu Anthony Napolitano (48 l.)
Anthony Beale (56 l.), radny 9. okręgu zauważa, że nikt nigdy nie zapytał mieszkańcó­w czy chcą by ich miasto przyjmował­o wszystkich Według szacunków władz Chicago, do miasta dotarło już ponad 14 tys. azylantów - Kryzys nielegalny­ch imigrantów szybko wymyka się spod kontroli, a ciężko pracujący mieszkańcy Chicago muszą dźwigać odpowiedzi­alność – mówi współautor pomysłu, radny 41. okręgu Anthony Napolitano (48 l.)
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States