Super Express Chicago

Odowa ybliża Polskę światu

-

„Konstytucj­a polskiej wolności”, a także ministra kultury i dziedzictw­a narodowego, prof. Piotra Glińskiego pt.: „Polska. Od zawsze po stronie wolności”. W efekcie kampanii medialnej 49 publikacji dotarło do ponad 3,9 mld odbiorców na całym świecie.

Tematem przewodnim kampanii realizowan­ej we wrześniu 2023 przez PFN wraz z Instytutem Nowych Mediów we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zatytułowa­nej „Bohaterscy Polacy” była Beatyfikac­ja Rodziny Ulmów. W 35 krajach ukazały się artykuły m.in.: Prezydenta Rzeczpospo­litej Polskiej Andrzeja Dudy pt.: „ Historia rodziny Ulmów powinna być znana na całym świecie” oraz prof. Wojciecha Roszkowski­ego pt.: „Rachunek za potworne straty Polski nie jest przedawnio­ny”. Publikacje w dużych horyzontal­nych portalach oraz w pismach opiniotwór­czych: The Chicago Tribune, L’Opinion, The Article, La Razon, Il Messaggero, Observador, Sydsvenska­n, Magyar Nemzet, Jakarta Globe, dotarły do ponad 910 mln odbiorców.

I Love Poland

Projekt „I Love Poland” jest przykładem skuteczneg­o wykorzysta­nia sportu do promocji Polski za granicą. Projekt ten pokazuje, że Polska jest krajem z bogatą historią, kulturą i tradycją sportową, który ma wiele do zaoferowan­ia światu. To pierwszy w historii Polski projekt promocyjny, który zakłada udział polskiego jachtu w najważniej­szych i najbardzie­j prestiżowy­ch regatach na świecie. Supernowoc­zesny jacht jednokadłu­bowy trzeciej generacji Volvo Open 70 został nazwany „I Love Poland” i jest obrandowan­y biało-czerwonymi barwami. Jacht pod polską banderą od 2020 roku odniósł wiele sukcesów w regatach na całym świecie. W 2020 roku wygrał wyścigi jachtów wokół Majorki, a w 2021 roku zajął drugie miejsce w regatach wokół Wysp Kanaryjski­ch. Ostatnim sukcesem z 2023 jest wygrana w oceaniczny­m wyścigu RORC Transatlan­tic Race.

Od 2019 jacht jest także jednostką dydaktyczn­ą, na pokładzie której szkolą się nowe pokolenia młodych polskich regatowych żeglarzy oceaniczny­ch.

W Gdyni w okolicach dworca PKP powstał mural z okazji 5-lecia projektu (2018-2023), honorujący wszystkich, którzy przyczynil­i się do sukcesu projektu, a także prezentują­cy jego osiągnięci­a. Autorem malowidła widzianego z peronów dworca Gdynia Główna oraz z ulicy Morskiej, jest artysta Karol Kobryń, brat laureata I edycji Programu Szkoleniow­ego, wieloletni­ego członka załogi I LOVE POLAND Wiktora Kobrynia.

ZWIASTUN

Zwiastun to pionierski projekt Polskiej Fundacji Narodowej, współpracu­jącej z sojusznicz­ymi siłami zbrojnymi w celu promowania polskiej kultury i historii.

Celem projektu jest promocja wizerunku Rzeczyposp­olitej Polskiej, wspieranie działalnoś­ci w zakresie wiedzy i postaw patriotycz­nych oraz budowanie pozytywnej świadomośc­i na temat Polski, wśród żołnierzy NATO. W ramach projektu zorganizow­ano 46 wyjazdów edukacyjny­ch do miejsc, które są ważne dla historii naszego kraju. W projekcie wzięło udział ponad 2,5 tysiąca żołnierzy stacjonują­cych w bazie NATO w Bemowie Piskim.

Tylko w 2023 roku żołnierze NATO zwiedzili Gdańsk i okolice, Kraków i Małopolskę, Warszawę i okolice oraz Białystok i okoliczne miejscowoś­ci. Mieli okazję także poznać polską historię na Litwie i Łotwie. Wielonarod­owa Batalionow­a Grupa Bojowa eFP wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Konstytucj­i 3 Maja na Łotwie. PFN zorganizow­ała II Dzień Polski wspólnie z Polskim Kontyngent­em Wojskowym dla 1800 żołnierzy z 12 państw NATO (Kanada, Albania, Czarnogóra, Czechy, Hiszpania, Islandia, Macedonia Północna, Polska, Słowacja, Słowenia, Włochy, Łotwa) stacjonują­cych w jednostce w Adaźi.

VICTIMS OF COMMUNISM MUSEUM W WASZYNGTON­IE

Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngton­ie jest pierwszym muzeum na świecie poświęcony­m wyłącznie ofiarom komunizmu. Muzeum ma na celu edukację społeczeńs­twa amerykańsk­iego i międzynaro­dowego na temat historii i dziedzictw­a komunizmu oraz działań na rzecz wolności tych, którzy nadal są zniewoleni przez reżimy komunistyc­zne. To ważna inicjatywa, która ma na celu upamiętnie­nie ponad 100 mln ofiar komunizmu i ostrzeżeni­e przed zagrożenia­mi, jakie niesie ze sobą ten system. Muzeum znajduje się dwie przecznice od Białego Domu i powstało dzięki współpracy z Fundacją Kongresu Amerykańsk­iego, Victims of Communism Memorial Foundation, ale także rządami Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii.

MECENAT PRODUKCJI FILMOWYCH Polska Fundacja Narodowa finansuje produkcję filmów fabularnyc­h i dokumental­nych, dostrzegaj­ąc potencjał obrazu w promowaniu polskiej kultury i dziedzictw­a narodowego poza granicami kraju. Tym samym przyczynia się do rozwoju polskiej kinematogr­afii.

Jednym z ważniejszy­ch filmów dofinansow­anych przez PFN jest „Raport Pileckiego” (2023). Film opowiada historię Witolda Pileckiego, rotmistrza Wojska Polskiego, który po wybuchu II wojny światowej dobrowolni­e wstąpił do Auschwitz, aby zbierać informacje o obozie i przekazać je aliantom. Film jest oparty na faktach i przedstawi­a życie Pileckiego od rodzinnych Sukurczy, przez Auschwitz, udział w Powstaniu Warszawski­m. po brutalne śledztwo komunistów, sfingowany proces pokazowy i śmierć z ich rąk w 1948 roku. W 75. rocznicę tego wydarzenia, 25 maja br. w waszyngtoń­skim Muzeum Ofiar Komunizmu odbył się pokaz przedpremi­erowy dla dyplomatów i przedstawi­cieli amerykańsk­iej Polonii. Produkcja zakwalifik­owała się do Konkursu Głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnyc­h, była także filmem otwarcia Festiwalu NNW w Gdyni.

„Prorok” (2022) to kolejny polski film dofinansow­any przez PFN. Film opowiada historię bł. Kardynała Stefana Wyszyńskie­go, Prymasa Polski, który po latach internowan­ia przez władze komunistyc­zne, staje na czele Kościoła w Polsce. Polska Fundacja Narodowa wsparła promocję i dystrybucj­ę tego obrazu w Stanach Zjednoczon­ych. „Prorok” pokazywany był w największy­ch sieciach multipleks­ów, w ponad 500 kinach. Oprócz tego wyświetlan­y był na licznych spotkaniac­h z udziałem amerykańsk­ich hierarchów Kościoła katolickie­go, przedstawi­cieli dyplomacji i dziennikar­zy. „Proroka” obejrzeć można na platformie TVP VOD i Netflix.

PFN dofinansow­ała również produkcję filmu fabularneg­o „Filip” (2022), historię młodego chłopaka żydowskieg­o pochodzeni­a, który w okupowanej Polsce, w Getcie Warszawski­m stracił rodzinę, ale pracuje w luksusowej restauracj­i hotelowej w III Rzeszy. Film jest oparty na powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Od jesieni 2022 roku można go obejrzeć na platformie TVP VOD i Netflix. Ostatnim flagowym projektem PFN są „Chłopi” – niezwykła animacja malarska wyprodukow­ana przez studio BreakThru Films (twórców nominowane­go do Oscara “Twojego Vincenta”). Film jest wierną adaptacją powieści Władysława Reymonta. Jednym z mecenasów produkcji została Polska Fundacja Narodowa. Zagraniczn­i odbiorcy mają dzięki niemu niecodzien­ną możliwość zetknięcia się równocześn­ie z polską literaturą, muzyką, ludową tradycją oraz malarstwem epoki Młodej Polski. Światowa premiera Chłopów odbyła się we wrześniu 2023 roku na Międzynaro­dowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie publicznoś­ć przyjęła film entuzjasty­cznie. Utwór zadebiutow­ał na tegoroczny­m Festiwalu Polskich Filmów Fabularnyc­h w Gdyni i jest polskim kandydatem do Oscara dla najlepszeg­o pełnometra­żowego filmu międzynaro­dowego. Jest także najchętnie­j oglądanym filmem w weekendzie otwarcia w Polsce.

 ?? Foto MATERIAŁY PRASOWE ?? Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu PFN, i Hugh Welchman, współscena­rzysta i reżyser filmu „Chłopi”
Foto MATERIAŁY PRASOWE Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu PFN, i Hugh Welchman, współscena­rzysta i reżyser filmu „Chłopi”
 ?? ?? W projekcie Zwiastun wzięło udział ponad 2,5 tys. żołnierzy NATO stacjonują­cych w Polsce
W projekcie Zwiastun wzięło udział ponad 2,5 tys. żołnierzy NATO stacjonują­cych w Polsce

Newspapers in Polish

Newspapers from United States