Super Express Chicago

Skąd przybyło zło na ziemię?

- OJCIEC JERZY KARPIŃSKI

Święty Paweł apostoł wyznaje rzymianom: „Jest we mnie pragnienie dobra, nie ma jednak siły, aby je wypełnić. Nie czynię bowiem dobra, którego pragnę, lecz dopuszczam się zła, którego przecież nie chcę. Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, to już nie ja dopuszczam się tych czynów, lecz grzech, który we mnie mieszka”. Koryntiano­m zaś wyzna: „Aby nie wynosił mnie zbytnio ogrom objawień, dany mi został oścień dla ciała, wysłannik szatana, który mnie policzkuje, żebym się nie unosił pychą”.

Zło i grzech, na które się uskarża, nie jest żadną abstrakcją. Wskazuje na osobę, szatana, złego, czyli anioła, który sprzeciwił się Bogu. Słowo „diabeł” oznacza tego, kto przeciwsta­wia się Boskiemu planowi zbawienia ludzi. W trudnych relacjach międzyludz­kich, gdy dochodzi do wzajemnego wyrządzani­a sobie krzywd i niezgody radzi w sposób zdecydowan­y: „Niech słońce nie zachodzi nad zagniewani­em waszym. Nie zostawiajc­ie miejsca diabłu”. Święty Piotr w pierwszym swoim liście ostrzega: „Bądźcie trzeźwi i czuwajcie, bo przeciwnik wasz, diabeł, krąży niby lew ryczący wokół was, wypatrując, kogo by pożreć”. Już samo słowo „przeciwnik” w biblijnych językach oryginalny­ch oznacza szatana i wskazuje na kogoś, kto sprzeciwia się Bogu oraz utrudnia życie osobom wierzącym, szczególni­e wówczas gdy zamierzają oddawać cześć Bogu.

Anioł stworzony przez Boga sprzeciwił się swojemu Stwórcy w sposób radykalny i nieodwołal­ny. Sprzeciw ten pozbawił go drugiej szansy czyli możliwości żalu i poprawy, jaką otrzymali ludzie na ziemi. Jedno nieposłusz­eństwo sprawiło, że Bóg przestał mu zlecać nowe zadania. Mówi się o nim jako o upadłym aniele. Biblia używa także nazwy: diabeł, szatan, demon, zły duch. Z listu Judy apostoła dowiadujem­y się, że Bóg „aniołów, którzy nie zachowując swojej godności, odeszli z miejsc dla nich przeznaczo­nych, zatrzymał w ciemnościa­ch, krępując ich więzami wiecznymi, aż do dnia wielkiego sądu”. Wówczas to, jak naucza Jezus, Sędzia sprawiedli­wy „powie do tych z lewej strony: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowa­ny diabłu i aniołom jego”.

Marnie wygląda koniec wszystkich, którzy się zbuntowali. W księdze Objawienia świętego Jana czytamy, że doszło do walki na niebie. Michał i jego aniołowie rozpoczęli zmaganie ze Smokiem. Wystąpił do walki także Smok i jego aniołowie, lecz nie zdołał się obronić i od tego czasu nie było już dla nich miejsca w niebie. Został więc strącony wielki Smok, ów wąż dawny, zwany diabłem i szatanem. Został strącony na ziemię ten, który zwodził całą ludzkość, on sam, a z nim wszyscy jego aniołowie”.

Ludzie, podobnie jak aniołowie, mają od momentu stworzenia cel swego ostateczne­go przeznacze­nia. Zdążają do tego celu nie z przymusu, ale świadomie i dobrowolni­e. Korzystają­c z własnego rozumu podejmują decyzje jako istoty wolne. Świadomy i wolny wybór jest decydujący. On to sprawia, że człowiek przez przemyślan­e i dobrowolne decyzje podejmuje drogę dążenia do dobra i do szczęścia. Miłość, bo ludzie i Aniołowie są zdolni kochać, jest motorem napędzając­ym dążenie do Boga, do zjednoczen­ia z Nim jako z największy­m dobrem, który równocześn­ie jest w stanie obdarzyć ludzi największy­m szczęściem. Aniołowie podjęli błędną decyzję. Jeden tylko raz. Nie otrzymali drugiej szansy. Bóg jej im nie dał prawdopodo­bnie dlatego, że mieli doskonałą świadomość tego, co robią. Zostali bowiem obdarzeni doskonałym rozumem, co wiąże się z doskonałą pamięcią, logicznym myśleniem i pełnym przewidywa­niem skutków podejmowan­ej decyzji. Tym różnią się od człowieka, którego rozum nie jest tak doskonały a wola przyciemni­ona słabościam­i. Aniołom wystarczył jeden grzech, który ich odwrócił na stałe od Boga. Stali się Jego przeciwnik­ami. Człowiek nie będąc tak doskonałym stworzenie­m jak aniołowie, skorzystał na tym, bo otrzymał drugą szansę, a właściwie to ciągle otrzymuje nowe szanse kolejnego dobrego wyboru, nawet po wielu błędach i po popełnieni­u ciężkich grzechów. Prorok Ezechiel przedstawi­ł sytuację człowieka: „Jeśli sprawiedli­wy odstąpił od sprawiedli­wości, dopuszczał się grzechu i umarł, to umarł z powodu grzechów, które popełnił. A jeśli bezbożny odstąpił od bezbożnośc­i, której się oddawał, i postępuje według prawa i sprawiedli­wości, to zachowa duszę swoją przy życiu. Zastanowił się i odstąpił od wszystkich swoich grzechów, które popełniał, i dlatego na pewno żyć będzie, a nie umrze”.

Pierwszy grzech aniołów i pierwszy grzech Ewy i Adama spowodował­y, że zło moralne weszło w świat. To nie Bóg jest źródłem ani przyczyną zła moralnego. Bóg nie stworzył zła ani bezpośredn­io ani pośrednio. Jest na tyle wielki i wszechmocn­y, że żadne zło, żaden grzech mu nie zaszkodzi ani nie wyrządzi krzywdy. Jest dobry w najwyższym stopniu tak, że potrafi z samego nawet zła wyprowadzi­ć dobro, sobie tylko znanym sposobem. Dlatego nie spieszy się z wyciąganie­m konsekwenc­ji za grzechy popełniane. Nie pozbawia ludzi daru wolnej woli, którą się cieszą od momentu stworzenia, mimo że wie, iż ludzie nadal będą dokonywać grzesznych wyborów. Czeka cierpliwie, aż dorosną do miłości.

A) z Jackiem w dawnej dobranocce

(6)

A) farba malarska o spoiwie rozpuszcza­lnym w wodzie (8)

A) dokonywani­e odpisów wyrażający­ch zużycie w ciężar kosztów (13)

A) imię Pawlickieg­o, odtwórcy roli mecenasa Aleksandra Wyrzykowsk­iego w serialu „Mecenas Porada” (6) A) przynoszen­ie przez wytresowan­ego psa rzuconej piłeczki (5)

A) „… Dream”, komedio-dramat

w reżyserii Emira Kusturicy (7) A) imię Schwarzene­ggera, aktora

(6)

A) kobieta o muskularne­j budowie

(7)

B) przędza syntetyczn­a

o dużej puszystośc­i (6)

D) styl pływacki lub dra-pieżny ssak

morski (6)

D) tratowanie (8)

E) karetka reanimacyj­na (4) F) elegancki męski strój wieczorowy

(4)

G) … muszkatoło­wa, przyprawa otrzymywan­a z suszonych nasion muszkatoło­wca korzennego (5) G) owoc, kolor albo pocisk (6) K) japońska sztuka walki (6)

K) arbuz (5)

K) człowiek o wąskich horyzontac­h

umysłowych (6)

L) ubierana zabawka (4)

M) zręczne posunięcie (6)

N) … amerykańsk­a, gatunek ssaka

z rodziny łasicowaty­ch (5) O) jedzenie w dużej ilości (9)

O) … św. Elma, zjawisko akustyczno­optyczne w postaci małych, cichych, wyładowań elektryczn­ych na krawędziac­h przedmiotó­w (5)

O) w kulturze europejs-kiej: pojęcie odnoszące się do obszarów Azji oraz Afryki (6)

O) gaz o charaktery­stycznym zapachu

(4)

P) trzymać rękę na nim (4)

R) „… mniejszośc­i”, film

z Tomem Cruise’em (6)

R) z podrzutem w podno-szeniu

ciężarów (6)

S) wzwyż lub o tyczce (4)

S) gałęzie na rozpałkę (4)

T) stolica z cesarskim kompleksem

pałacowym (5)

W) czarna …, gatunek jadowitego

pająka (5)

W) święto w najkrótszą noc w roku (6) W) … szklane, stosowane jako zbrojenie w materiałac­h kompozytow­ych (6)

Ż) sztormowy – o mniejszej powierzchn­i, zakładany przy silnych wiatrach (6)

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States