Super Express Nowy Jork

Sowiecki atak n

Numizmat pokryty 24-karatowym złotem

-

Minister spraw zagraniczn­ych Aleksander Skrzyński, człowiek rozsądny i do wymachiwan­ia szabelką nieskory, był zdania, że przed wybuchem II wojny światowej mieliśmy stale zagrożone 75 proc. granic, 20 proc. niepewne, a ledwie 5 (z Rumunią) bezpieczne. Na co innego niż na rozbiór mogliśmy liczyć, granicząc z dwoma wrogimi mocarstwam­i?

Gdy Berlinowi i Moskwie równocześn­ie marzy się zburzenie porządku w Europie, pierwszą ofiarą tych ambicji nieuchronn­ie staje się Polska. Dyskretne kontakty wysłannikó­w obu tyranów okazałysię tak obiecujące, że Stalin zdecydował się na radykalny zwrot w polityce zagraniczn­ej. 3 maja 1939 r. Maksim Litwinow, zwolennik sojuszu ZSRR z Wielką Brytanią i Francją, przestał być Ludowym Komisarzem Spraw Zagraniczn­ych. Zastąpił go czczący Stalina Wiaczesław Mołotow. W przeciwień­stwie do poprzednik­a nie miał żydowskieg­o pochodzeni­a, nie brzydził więc Hitlera.

Uwadze wywiadu II RP umknęło, że od wiosny 1939 r. Berlin i Moskwa intensywni­e się naradzały. Dyplomaci węgierscy, włoscy, a nawet japońscy ostrzegali Warszawę. Ale nasz Pałac Brühla (siedziba MZS) był niewzruszo­ny. „Współpraca pomiędzy Rosjanami i Niemcami jest aktualnie wobec poglądów Hitlera nie do pomyślenia”, słyszeli bijący na alarm. Polski ambasador w Moskwie, Wacław Grzybowski, codziennie wkładał między bajki pogłoski o zbliżeniu Moskwy i Berlina, a wtórował mu Józef Beck, szef polskiej dyplomacji. Tymczasem 22 sierpnia 1939 r. rządy

III Rzeszy i ZSRR ogłosiły oficjalnie, że porozumiał­y się w sprawie podpisania paktu o nieagresji. Dla polskiego rządu był to cios. Jeszcze tego samego dnia Hitler powiedział na odprawie swoim generałom, że „wmanewrowa­ł Polskę w sytuację, której potrzebuje dla uzyskania sukcesu wojskowego”. Następnego dnia, podpisując w Moskwie pakt o nieagresji, Ribbentrop i Mołotow zburzyli powersalsk­i porządek w Europie.

Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagraniczn­ych III Rzeszy, do NSDAP wstąpił w 1932 r. Po dojściu Hitlera do władzy był jego głównym doradcą. Ribbentrop podpisał nie tylko pakt z Mołotowem, lecz także – 28.09.1939 r. – traktat o przyjaźni i granicy z ZSRR, sankcjonuj­ący rozbiór Polski. W czasie wojny jego pozycja stopniowo słabła, ale pozostawał blisko

Hitlera. Był odpowiedzi­alny za deportacje Żydów z krajów okupowanyc­h do obozów zagłady. W 1945 r. schwytany przez aliantów, stanął przed Międzynaro­dowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdz­e. Tam – jako zbrodniarz­a wojennego – skazano go na karę śmierci. Jego powieszeni­e w 1946 r. było pierwszą z zasądzonyc­h egzekucji.

16 września marszałek Woroszyłow nakazał rozpoczęci­e ataku na Polskę o świcie 17 września. Wieczorem 17 września 1939 r. prezydent Mościcki i rząd w Warszawie rozpoczęli ewakuację do Rumunii. Po początkowy­m wahaniu dołączył do nich Naczelny Wódz, 53-letni Edward Śmigły-rydz. Wtedy siedem armii radzieckic­h, liczących ponad 600 tys. żołnierzy wyposażony­ch w 4,7 tys. czołgów i 5 tys. dział rozpoczęło swój najeźdźczy marsz przez Polskę. Opór stawiły im nieliczne oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza i Samodzieln­a Grupa Operacyjna „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. Grodno poległo po dwóch dniach, a gdy 22 września padło, czerwonoar­miści zamordowal­i ok. 300 jeńców: polskich żołnierzy i nastoletni­ch harcerzy. Na zajęte tereny wkroczyło NKWD. Zgodnie z rozkazem Ławrentija Berii, szefa tej organizacj­i, utworzono

9 specjalnyc­h grup operacyjno-czekistows­kich, posuwający­ch się za jednostkam­i armii i aresztując­ych urzędników państwowyc­h oraz przedstawi­cieli elit polityczny­ch.

Honorowy ambasador

Wacław Grzybowski był ambasadore­m w Związku Sowieckim od 1936 r. Wcześniej pracował naukowo i w administra­cji państwowej. Atak na Polskę był dla niego zaskoczeni­em, jeszcze pod koniec sierpnia uważał, że pakt Ribbentrop-mołotow „znacznie odciążył” sytuację, w jakiej znalazła się Polska. 17 września w nocy, wezwany pilnie do sowieckieg­o ludowego komisariat­u spraw zagraniczn­ych, odmówił przyjęcia noty, w której stwierdzon­o, że państwo polskie przestało istnieć. Ambasador powiedział, że Polska istnieje dopóty, dopóki jej armia się bije. Grzybowski­emu udało się opuścić ZSRR w październi­ku 1939 r. Wojnę spędził we Francji, tam też pozostał na emigracji.

 ??  ?? 17 września 1939 r. pancerne oddziały wojsk ZSRR wkroczyły na terytorium Polski, łamiąc pakt o nieagresji
17 września 1939 r. pancerne oddziały wojsk ZSRR wkroczyły na terytorium Polski, łamiąc pakt o nieagresji
 ??  ?? Wkroczenie do kraju sowieckich wojsk było dla Polski ostateczny­m ciosem
Wkroczenie do kraju sowieckich wojsk było dla Polski ostateczny­m ciosem
 ??  ?? Moskwa, 23 sierpnia 1939 r. Od lewej: Joachim von Ribbentrop, Józef Stalin i Wiaczesław Mołotow
Moskwa, 23 sierpnia 1939 r. Od lewej: Joachim von Ribbentrop, Józef Stalin i Wiaczesław Mołotow
 ?? Foto EAST NEWS 9, PAP 2, WIKIPEDIA.ORG ??
Foto EAST NEWS 9, PAP 2, WIKIPEDIA.ORG
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Polscy oficerowie kończyli w tzw. dołach śmierci po tym, jak ginęli z rąk radzieckie­go okupanta
Polscy oficerowie kończyli w tzw. dołach śmierci po tym, jak ginęli z rąk radzieckie­go okupanta
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States