Super Express Nowy Jork

Jak napisać testament

- Sporządzon­y w stanie wyłączając­ym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie zgody, np. przez osobę chorą psychiczni­e lub będącą pod wpływem alkoholu sporządzon­y pod wpływem błędu: spadkodawc­a nie sporządził­by testamentu o danej treści, jeśli nie

Testament jest dokumentem, w którym za życia rozporządz­amy naszym majątkiem. Spisując swoją ostatnią wolę, decydujemy, do kogo trafi dorobek naszego życia. Najczęście­j spisujemy testament własnoręcz­ny lub u notariusza. Jeśli chcemy przekazać spadkobier­com konkretne Żeby był ważny, musi być: w całości spisany własnoręcz­nie, opatrzony datą i czytelnym podpisem spadkodawc­y. Nie mogą to być inicjały czy parafki, nie wystarczy też odręczny podpis pod wydrukowan­ym lub napisanym przez inną osobę tekstem. Nawet jeśli spadkodawc­a ma bardzo niewyraźny charakter pisma, dokument musi być napisany przez niego!

Ostatnią wolę można spisać w formie aktu notarialne­go. Notariusz odczytuje spisany testament i jeżeli spadkodawc­a uznaje, że treść jest zgodna z jego wolą, podpisuje go. Dokument podpisuje także notariusz i dodaje datę sporządzen­ia. Testament notarialny jest najbezpiec­zniejszą formą rozporządz­ania majątkiem po śmierci i jest trudny do podważenia. Notariusz dba, by testament jak najwiernie­j odzwiercie­dlał

Najważniej­sze postanowie­nia testamentu to wyznaczeni­e spadkobier­ców i ewentualne określenie, w jakich ułamkowych częściach dziedziczą. Spadkobier­ca nie musi być pełnoletni i nie musi być osobą fizyczną, może nim być osoba prawna (np. fundacja).

Całość majątku możemy przekazać jednej osobie albo wyznaczyć kilku spadkobier­ców (całości lub części majątku) i określić w nim udziały spadkowe. Udziały zawsze określa się w części ułamkowej (na przykład w 1/2, 1/3 czy 1/4 części), a nie przez wymienieni­e składników majątkowyc­h. Jeśli w testamenci­e są zawarte rozporządz­enia dotyczące tylko części majątku spadkodawc­y albo majątek powiększył się po spisaniu testamentu, pozostałe składniki majątku dziedziczą spadkobier­cy ustawowi.

Jeżeli spadkodawc­a powołał do spadku lub do jego części kilku spadkobier­ców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych. składniki majątku, w testamenci­e notarialny­m zamieszcza­my zapis windykacyj­ny. Testament możemy sporządzić w dowolnym momencie życia, możemy też go odwołać w całości albo zmienić jego postanowie­nia. Wyjaśnimy, jak napisać testament, by był ważny. wolę spadkodawc­y i nie zawierał postanowie­ń niezgodnyc­h z prawem.

Może zostać sporządzon­y przez każdą osobę posiadając­ą zdolność do czynności prawnych. Spadkodawc­a oświadcza swoją wolę ustnie przed: wójtem (burmistrze­m, prezydente­m miasta), marszałkie­m województw­a, sekretarze­m powiatu albo gminy, starostą lub kierowniki­em urzędu stanu cywilnego. Dla ważności testamentu wymagana jest obecność dwóch świadków. Nie mogą go złożyć osoby głuche i nieme.

Można go sporządzić tylko wtedy, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawc­y, a zachowanie zwykłej formy testamentu na skutek szczególny­ch okolicznoś­ci jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Obawa rychłej śmierci musi być potwierdzo­na przez lekarza.

RODZAJE TESTAMENTÓ­W

CO MUSI BYĆ W TESTAMENCI­E?

Jak zapisać poszczegól­ne składniki majątku?

Gdy spadkodawc­a chce przekazać poszczegól­ne składniki majątku określonym spadkobier­com, np. działkę budowlaną synowi, a mieszkanie – córce, musi się zdecydować na zapis windykacyj­ny, który umieszcza się w testamenci­e. Wówczas określona w zapisie osoba (zapisobior­ca) otrzymuje konkretny składnik majątku i staje się jego właściciel­em automatycz­nie z chwilą otwarcia spadku (śmierci spadkodawc­y). W ten sposób można zapisać firmę, samochód, gospodarst­wo rolne. Zapis windykacyj­ny wymaga formy aktu notarialne­go. Zapisu można dokonać także na rzecz osoby niespokrew­nionej, np. konkubenta.

Kiedy testament będzie nieważny?

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States