Super Express Nowy Jork

WOŚ VOŚ POPULI Inwestujmy! Teraz!

-

Sądzicie, że Polska musi się bardzo pilnować, żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia? Myślicie, że nas nie stać na rozwój kolei, 500 plus czy transforma­cję energetycz­ną? Tak myślicie? To jesteście w wielkim błędzie! Polska dołączyła właśnie do grupy państw, którym inwestorzy płacą za to, by mogli u nich swoje pieniądze przechować. Jak to możliwe? Czasy są niepewne, więc kapitał szuka najbezpiec­zniejszych sposobów zaparkowan­ia swoich środków. Inwestorzy są dziś nawet skłonni dopłacać tym pożyczkobi­orcom, których uważają za najsolidni­ejszych. Taką rolę w światowej gospodarce w minionych latach pełniły kraje takie jak Niemcy, Japonia czy Szwajcaria. Ostatnio jednak ta lista zaczęła się wydłużać. Między innymi o Polskę.

Na ujemny procent pożyczamy dziś, sprzedając obligacje skarbowe z jednoroczn­ym i dwuletnim terminem wykupu. A jeszcze trzy lata temu za sprzedaż takich obligacji musieliśmy oferować dwuprocent­owe odsetki przy ich wykupie. Wiele wskazuje na to, że niedługo ujemnie oprocentow­ane będą też polskie 10-latki. Dla porównania, takie same papiery emitowane dekadę temu oprocentow­ane były na 6 proc.!

Tych zestawień nie należy oczywiście traktować jako konkursu piękności. A możliwość taniego finansowan­ia wydatków rządowych to nie tylko niższe koszty obsługi długu oraz więcej spokoju dla walczącego z koronakryz­ysem rządu. Tu idzie o coś dalece poważniejs­zego. Stoimy przed ogromną szansą na skok rozwoju społeczneg­o, o jakim nam się nawet nie śniło. Bo rozwój nie przychodzi z siedzenia i gadania. A już na pewno nie z oszczędzan­ia. Rozwój bierze się stąd, że się bierze pieniądze i zaczyna inwestować. Zwłaszcza jeśli te pieniądze są śmiesznie tanie. Niestety, w Polsce po roku 1989 (a w zasadzie już od końca epoki gierkowski­ej) inwestycje były tematem tabu. Wymyśliliś­my sobie cały zestaw wymówek: że nas nie stać, że lepiej inwestuje kapitał prywatny, bo państwo się na tym nie zna. Wszystko bzdury, które uczyniły z nas kraj z wielkimi nierównośc­iami społecznym­i i rozwojowym­i.

W co inwestować? To nie musi być wyłącznie ukochana przez liberałów infrastruk­tura drogowa. To także sieć kolejowa, komunikacj­a miejska, mieszkalni­ctwo społeczne, energetyka. Ale to także ludzie, czyli zdrowie publiczne, edukacja oraz takie programy jak 500 plus. To wszystko inwestycje, które się po prostu społecznie opłacają.

Jest w Polsce na co wydawać. Jest też wreszcie co wydawać. Wystarczy teraz dodać jedno do drugiego.

Newspapers in Polish

Newspapers from United States