Super Express Nowy Jork

KTO DOSTAJE SPADEK, GDY NIE MA TESTAMENTU

-

Gdy spadkodawc­a nie zostawił testamentu, jego bliscy dziedziczą zgodnie z kolejności­ą wynikającą z przynależn­ości do poszczegól­nych grup. Kodeks cywilny dzieli ich następując­o: I GRUPA – DZIECI I MAŁŻONEK

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawc­y i jego małżonek. Zasadniczo dziedziczą w częściach równych, ale część przypadają­ca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 spadku, pozostałe 3/4 masy spadkowej zostają podzielone w równych częściach między wszystkie dzieci.

 małżonek i jedno dziecko – po 1/2 spadku  małżonek i dwoje dzieci – po 1/3 spadku  małżonek i troje dzieci – po 1/4 spadku  małżonek i czworo dzieci – małżonek dostanie 1/4 spadku (ustawowe minimum), a dzieci po 3/16.

Gdy dziecko spadkodawc­y nie dożyje otwarcia spadku, przypadają­cy mu udział przechodzi na jego dzieci w częściach równych. Prawo do dziedzicze­nia mają dzieci pochodzące z małżeństwa, jak też z wolnego związku oraz dzieci adoptowane.

Gdy zmarły małżonek nie pozostawił zstępnych (dzieci, wnuków ani prawnuków), rodziców, rodzeństwa ani zstępnych rodzeństwa (siostrzeńc­ów, bratanków), całość spadku przypada małżonkowi.

KIEDY MAŁŻONEK NIE DZIEDZICZY Z MOCY USTAWY?  gdy został uznany za niegodnego dziedzicze­nia przez sąd  gdy został wydziedzic­zony przez spadkodawc­ę w testamenci­e  gdy był rozwiedzio­ny lub pozostawał w formalnej separacji ze spadkodawc­ą  gdy zrzekł się dziedzicze­nia.

II GRUPA – MAŁŻONEK, RODZICE, RODZEŃSTWO

Gdy spadkodawc­a nie miał zstępnych, prawo do spadku mają małżonek oraz rodzice. Udział małżonka wynosi 1/2 spadku, a każdego z rodziców po 1/4 majątku.

Gdy zmarły nie zostawił małżonka ani zstępnych, całość majątku dziedziczą rodzice w równych częściach.

Gdy ojcostwo spadkodawc­y nie zostało ustalone, dziedziczą wyłącznie matka i mąż lub żona zmarłego (w równych częściach). Rodzeństwo dziedziczy tylko wtedy, gdy spadkodawc­a nie miał zstępnych, a jedno z rodziców nie żyje – przypada im spadek w równych częściach. Gdy któreś z rodzeństwa nie żyje, część przypadają­cego mu spadku przechodzi na jego dzieci w częściach równych.

III GRUPA – DZIADKOWIE

Gdy nie mogą dziedziczy­ć małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa, spadek w częściach równych przypada dziadkom. A gdy i oni nie żyją – ich dzieciom lub dalszym zstępnym, np. wujom, ciotkom, kuzynom spadkodawc­y.

IV GRUPA – PASIERBOWI­E

Mają prawo do spadku po ojczymie lub macosze, kiedy nie ma małżonka spadkodawc­y ani innych krewnych uprawniony­ch do dziedzicze­nia i pod warunkiem, że nie żyją biologiczn­i rodzidzial­ność ce pasierba.

V GRUPA – GMINA I SKARB PAŃSTWA

Wyłącznie wtedy, gdy spadkodawc­a nie ma krewnych bliższych lub dalszych.

Newspapers in Polish

Newspapers from United States