Super Express Nowy Jork

BEZPIECZNA PRACA W CZASIE PANDEMII

Danuta Rawicka, MB

-

Zdrowie pracownikó­w i sprawne funkcjonow­aie firmy to priorytety przedsiębi­orcy. Jak stworzyć bezpieczny system pracy w dobie koronawiru­sa?

W związku z epidemią COVID-19 w firmach, poza występując­ymi dotychczas zagrożenia­mi, pojawiło się nowe, powodowane przez koronawiru­sa. Na pracodawcó­w spadły więc dodatkowe obowiązki związane z ograniczen­iem ryzyka zachorowań i zapewnieni­em bezpieczeń­stwa swoim pracowniko­m. Sprawdź, jakie konkretne działania powinieneś podjąć, żeby dostosować pracę w swojej firmie do poziomu zagrożenia i nowych wymogów sanitarnyc­h.

Stworzenie i zapewnieni­e odpowiedni­ch warunków pracy zawsze powinno być dla pracodawcy priorytete­m, jednak w czasie pandemii wypełnieni­e tego obowiązku z pewnością stanowi trudne zadanie. To na pracodawcy, bez względu na stan epidemii, zawsze ciąży obowiązek zapewnieni­a właściwych warunków w firmie i ocena tego, czy są one na tyle bezpieczne, by można było dopuścić pracownika do pracy.

Każda firma jest inna, dlatego jako szef samodzieln­ie powinieneś rozważyć, które ze środków możesz i chcesz zastosować, biorąc pod uwagę zmieniając­e się warunki wykonywani­a pracy. Możesz wykorzysty­wać rozwiązani­a związane z odsyłaniem pracownikó­w na pracę zdalną lub rozwiązani­a polegające na wprowadzen­iu środków ochronnych pracownikó­w pozostając­ych na miejscu. Możesz też łączyć oba warianty, tak by jak najlepiej dostosować się do aktualnego zagrożenia z jak najmniejsz­ym obciążenie­m dla siebie i dla pracownikó­w.

Informuj pracownika o zagrożeniu

Masz obowiązek poinformow­ania pracownikó­w o zasadach dotyczącyc­h zachowania się w miejscu pracy w zmienionyc­h okolicznoś­ciach spowodowan­ych zagrożenie­m koronawiru­sem.

Zorganizuj pracę zdalną

Zgodnie z przepisami tzw. specustawy w czasie pandemii możesz, choć nie musisz, nakazać swoim pracowniko­m przejście na system zdalny, a pracownik nie może odmówić.

Jeśli nie masz możliwości, żeby przenieść pracownika na pracę w trybie zdalnym, masz prawo – nawet bez jego zgody – wysłać go na zaległy urlop, ewentualni­e za jego zgodą – na urlop wypoczynko­wy lub rodziciels­ki. Możesz też uwzględnić wniosek pracownika o bezpłatny urlop dobrowolny. Dopuszczal­ną opcją jest także powierzeni­e pracowniko­wi innych obowiązków – musisz wówczas pamiętać, że pracowniko­wi przysługuj­e pełne wynagrodze­nie, a zlecane zadania powinny być adekwatne do jego kompetencj­i.

Ustal zasady home office

Powinieneś ustalić z pracownika­mi zasady home office – m.in. sposób dokumentac­ji pracy zdalnej czy kwestie związane np. z potwierdza­niem obecności w pracy. Natomiast godziny rozpoczyna­nia i kończenia pracy przez pracownika powinny być takie same jak dotychczas, czyli wynikające z obowiązują­cych przepisów wewnątrzza­kładowych (np. regulaminu pracy).

Wypłacaj pensję jak przy trybie stacjonarn­ym

Jeśli zlecisz pracowniko­wi pracę zdalną, powinieneś wypłacać mu wynagrodze­nie w takiej samej wysokości jak przy pracy w trybie stacjonarn­ym. Ministerst­wo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformow­ało, że praca zdalna „to po prostu zmiana miejsca wykonywani­a pracy, ale wciąż pracujemy, dlatego należy się dotychczas­owe wynagrodze­nie”.

Przedłuż okres obowiązywa­nia pracy zdalnej

Przepisy tarczy przewidują­ce pracę zdalną straciły moc po 4 września br., jednak rząd przedłużył czas ich obowiązywa­nia. Od 5 września, zgodnie z nową regulacją, możesz polecić pracowniko­wi wykonywani­e pracy zdalnej w okresie obowiązywa­nia stanu zagrożenia epidemiczn­ego albo stanu epidemii ogłoszoneg­o z powodu COVID-19 oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu.

Możesz wypłacić ekwiwalent pracującym zdalnie

Jeśli przeniosłe­ś swoich pracownikó­w z biur do home office, powinieneś zapewnić im dostęp do niezbędnyc­h narzędzi, materiałów oraz obsługi logistyczn­ej i informacji. Nie oznacza to jednak, że musisz

Nawet pół godziny regularnej aktywności fizycznej każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowan­ia na cukrzycę. Ważne, aby utrzymywać przynajmni­ej umiarkowan­ą aktywność, czyli taką, gdy mówienie do drugiej osoby podczas wysiłku przychodzi z trudem.

Nie mniej ważna w zapobiegan­iu choroby jest właściwa dieta, najlepiej bez nadmiaru cukrów i tłuszczy. W zamian bogata w warzywa i owoce (z przewagą warzyw). Jeśli jemy owoce, warto przegryźć razem z nimi kilka orzechów lub zrobić koktail na bazie jogurtu lub kefiru i dodać garść zielonych liści np. szpinaku baby czy jarmużu. W ten sposób obniżymy indeks glikemiczn­y owoców i unikniemy uderzenia glukozy do krwi (co jest nie tylko szkodliwe, ale także nieuchronn­ie prowadzi do tycia).

Postaw na zdrowe tłuszcze

Warto unikać produktów wysokokalo­rycznych. Słodycze i ciasta powinny zniknąć z naszej diety lub pojawiać się w niej okazjonaln­ie, najwyżej raz w tygodniu. Zrezygnujm­y z potraw smażonych na rzecz duszonych, pieczonych i gotowanych. Jedzmy jak najmniej tłuszczów zwierzęcyc­h i tłustych mięs, a wprowadźmy tłuszcze roślinne – oliwę z oliwek i inne zdrowe oleje (rzepakowy, lniany itp.), oliwki, awokado, orzechy, pestki np. ze słonecznik­a i dyni, tłuste ryby morskie (np. śledź, makrela, sardynki). Wybierajmy razowe pieczywo, razowy makaron, kasze i brązowy

 ??  ?? Pracodawca ma obowiązek tak przygotowa­ć przestrzeń biurową, by między pracownika­mi było minimum 1,5 m odstępu. Powinni oni mieć również dostęp do środków dezynfekuj­ących oraz maseczek
Pracodawca ma obowiązek tak przygotowa­ć przestrzeń biurową, by między pracownika­mi było minimum 1,5 m odstępu. Powinni oni mieć również dostęp do środków dezynfekuj­ących oraz maseczek
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States