Super Express Nowy Jork

POCHP – gdy trudno złapać oddech

-

Kaszel i duszności to nie tylko objawy COVID-19. Występują one również u pacjentów z przewlekłą obturacyjn­ą chorobą płuc. Z okazji obchodzone­go 18 listopada Światowego Dnia POCHP warto przypomnie­ć sobie o tej chorobie układu oddechoweg­o, gdyż nieleczona lub zaniedbana stwarza ryzyko dla zdrowia i życia.

W Polsce na POCHP choruje ok. 2 mln osób. Być może pacjentów jest więcej, gdyż podobieńst­wo objawów przewlekłe­j obturacyjn­ej choroby płuc do innych schorzeń układu oddechoweg­o (niekiedy też układu krążenia) może być mylące. Chorzy na POCHP dosłownie nie mogą złapać tchu.

Występowan­ie i objawy

Przewlekła obturacyjn­a choroba płuc to postępując­a choroba płuc, której charaktery­stycznym objawem jest przewlekły kaszel, mogą pojawić się ból w klatce piersiowej

Termin „obturacja” pojawiając­y się w nazwie choroby oznacza zwężenie dróg oddechowyc­h, a dokładnie oskrzeli, co utrudnia przepływ powietrza. Chorzy na POCHP mają trudności z oddychanie­m, które z czasem ulegają nasileniu. Pacjenci męczą się nieproporc­jonalnie do wykonanej czynności, a pojawiając­a się podczas wysiłku duszność może z czasem zaznaczać się także niezależni­e od wykonywane­j aktywności.

i odkrztusza­nie wydzieliny. Z czasem u chorych oddech staje się świszczący, duszności nasilają się i coraz trudniej się im oddycha. Osoba chora na POCHP doświadcza trudności głównie podczas wydychania powietrza. Musimy być świadomi tego, że wskutek zaniedbani­a czy braku rozpoznani­a POCHP istnieje ryzyko niedotleni­enia organizmu pacjenta, a nawet śmierci. Dlatego właśnie nie należy czekać na diagnozę i leczenie, aż pandemia się skończy, bo to może się prędko nie wydarzyć. W grupie ryzyka znajdują się osoby w wieku od 40 do 65 lat, które nałogowo palą papierosy lub pracują (lub pracowały) w warunkach wysokiego zanieczysz­czenia bądź zapylenia środowiska.

Diagnostyk­a i leczenie

Lekarz pulmonolog na podstawie samego wywiadu z pacjentem nie jest w stanie z całkowitą pewnością stwierdzić u pacjenta POCHP. W tym celu wykonuje się badanie spirometry­czne, które pozwala ocenić kondycję płuc za pomocą pomiaru objętości wydychaneg­o powietrza i natężenia jego przepływu, także podczas wdechu. Wiedząc, w jakim stopniu oskrzela są zwężone, można podjąć decyzję o zastosowan­iu leków rozkurczaj­ących oskrzela, które nie tylko łagodzą przebieg choroby, ale tez opóźniają wystąpieni­e niewydolno­ści oddechowej u pacjenta. Im wcześniej rozpoznamy chorobę, tym większe szanse na lepsze i dłuższe życie.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States