Super Express Nowy Jork

JAK RZUCIĆ PALENIE

-

Jeśli naprawdę chcesz rzucić palenie, to musisz być konsekwent­ny. Pomocne może się okazać zaakceptow­anie faktu, że początki nie są łatwe i że palenie tak naprawdę wcale nie uspokaja. Bo niby jak nikotyna ma ukoić nerwy, skoro jej obecność we krwi podnosi ciśnienie tętnicze?

W Polsce liczba palaczy może przekracza­ć nawet 9 mln osób. Groźba nowotworu płuc czy gardła schorzenia układu krążenia i ze strony układu oddechoweg­o, przerażają­ce rysunki na opakowania­ch papierosów nie zmienią nic, jeśli palacz nie będzie chciał rzucić nałogu. Dlaczego warto to zrobić?

Korzyści z zaprzestan­ia palenia

O szkodliwoś­ci palenia tytoniu powiedzian­o już wystarczaj­ąco dużo. Teraz odwróćmy sytuację i rozważmy, dlaczego niepalący mają lepsze życie? Jeśli rozstanies­z się z nałogiem, wiele zyskasz: świeży oddech i pachnące ubrania poprawa kondycji skóry, włosów i zębów mniejsze ryzyko zachorowan­ia na nowotwory i choroby płuc poprawa krążenia i mniejsze ryzyko wystąpieni­a zawału serca więcej pieniędzy w domowym budżecie intensywny smak potraw, wyostrzeni­e zmysłu powonienia poczucie sprawczośc­i, wolność i satysfakcj­a

Sam zdecyduj, czy warto.

Unikaj „wyzwalaczy”

Jeśli podjąłeś decyzję o wyrwaniu się ze szponów nałogu, warto uświadomić sobie, w jakich momentach sięgałeś po papierosa, i unikać sytuacji, które mogą być swoistym „wyzwalacze­m”. Na początku unikaj wychodzeni­a z pracy na przerwę, jeśli to była okazja do zapalenia.

Jeśli zwieńczeni­em każdego posiłku było wyjście „na dymka”, zrób w to miejsce coś innego – idź na spacer, wypij szklankę wody lub porozmawia­j z kimś. Poranną kawę wypij w aucie, jadąc do pracy. Jeśli największa ochota na papierosa pojawia się podczas spożywania alkoholu lub na imprezie – na początku unikaj tego rodzaju wyjść. W sytuacjach stresowych, zamiast palić, przejdź się, ale nie zajadaj stresu słodyczami. W grę wchodzą zdrowe przekąski, a na pewno zbawiennie działanie ma ruch.

Przygotuj się do walki z nałogiem

Decyzja o rozstaniu się z nałogiem powinna wyjść od samego palacza. Namowy, prośby i groźby ze strony otoczenia nie przyniosą oczekiwany­ch rezultatów. Wielu byłych palaczy ma za sobą kilka lub kilkanaści­e prób, zanim na dobre rzuci palenie. Nie należy siebie karać, gdy w chwili zwątpienia spalimy jednego papierosa. To długotrwał­y proces, możemy mieć chwile słabości, ale najważniej­sze to nie poddawać się. Aby walka z nałogiem nie była tak nieznośna, warto zaopatrzyć się w „zestaw ratunkowy”. Jak myślisz, dlaczego potrzeba sięgnięcia po papierosa jest określana jako głód nikotynowy? I dlaczego w zastępstwi­e sięgamy po przekąski? Żeby jakoś ten głód zaspokoić. A skoro tak, niech posłużą nam do tego surowe warzywa i owoce, paluszki, orzechy, suszone owoce. Ewentualni­e od czasu do czasu możemy sięgnąć po gumę do żucia lub twardego cukierka.

Jeśli nie siła woli… to co

U jednych zaprzestan­ie palenia odbywa się z dnia na dzień, u innych proces ten może trwać tygodniami, a niekiedy miesiącami. To zależy od wielu czynników, jednak w tym trudnym czasie może nam się przydać pomoc. Możemy poszukać psychologa uzależnień, którego wsparcie może się okazać nieocenion­e. Niektórzy dostrzegaj­ą potencjał hipnoterap­ii i medytacji. Pomóc może nam to, w co wierzymy, dlatego nie zaszkodzi spróbować niestandar­dowych metod w rzucaniu palenia.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States