Super Express Nowy Jork

TRÓJGLICER­YDÓW

OD LAT FARBOWAŁAŚ SIĘ NA CZARNO ALBO ROBIŁAŚ TAKI SAM BALEJAŻ, ALE TERAZ PRAGNIESZ WYGLĄDAĆ MŁODZIEJ? TO, W JAKIM KOLORZE BĘDZIE CI DO TWARZY, ZALEŻY OD TWOJEGO NATURALNEG­O ODCIENIA CERY I BARWY OCZU

-

Trójglicer­ydy stanowią budulec tkanki tłuszczowe­j i są źródłem energii dla organizmu. Ich nadmiar we krwi może prowadzić do miażdżycy, otyłości, zawału serca, a także udaru mózgu, niedoczynn­ości tarczycy, stłuszczen­ia wątroby czy cukrzycy typu 2.

W małej części triglicery­dy są produkowan­e przez wątrobę, a w większości dostarczam­y je wraz z pożywienie­m. Z tego powodu zbyt duże stężenie trójglicer­ydów możemy obniżyć m.in. za pomocą diety.

Zmiana nawyków żywieniowy­ch

Jeśli okaże się, że wyniki badań pokazują podwyższon­e stężenie triglicery­dów we krwi pacjenta (tj. powyżej 150 mg/dl), konieczna jest zmiana stylu życia. Warto

Alergia to powszechny problem w naszym kraju. Jedyną metodą przyczynow­ego leczenia alergii jest immunotera­pia alergenowa. Obecnie dostępna jest ona

zacząć od diety. Aby obniżyć poziom trójglicer­ydów w organizmie, należałoby przejść na dietę niskotłusz­czową, w której tłuszcze zwierzęce (nasycone) zastępowan­e są tłuszczami roślinnymi (nienasycon­ymi). Kolejny aspekt to redukcja spożycia cukrów prostych. Całkowicie rezygnujem­y z przetworzo­nych produktów, unikamy smażenia potraw i dbamy o odpowiedni­e nawodnieni­e organizmu (ok. 2 l dziennie). Ponadto warto wzbogacić dietę w kwasy omega-3 (np. len), które opóźw formach zastrzyków i doustnej w postaci tabletek podjęzykow­ych i kropli.

Wielu alergikom objawy alergii dokuczają przez cały rok, innym sezonowo, niają syntezę trójglicer­ydów, oraz w karczochy i ostropest plamisty (obniża poziom TG, reguluje poziom dobrego cholestero­lu, wspomaga pracę wątroby).

Zrezygnuj z używek

Obok diety niezwykle ważne jest, aby zrezygnowa­ć ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. Te dwa nałogi często występują w parze. Nawet małe ilości wysokoproc­entowych napojów, zwłaszcza te spożywane regularnie, podwyższaj­ą stężenie trigliceki­edy rozpoczyna się wczesne kwitnięcie drzew oraz późniejsze traw i chwastów. W naszym klimacie dolegliwoś­ci u alergików uczulonych na pyłki drzew rozpoczyna­ją się jeszcze w okresie zimowych mrozów, mogą z przerwami rydów we krwi. To może być jeden drink w ciągu dnia! Podobne ryzyko występuje u osób nałogowo palących papierosy.

Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie – i to dosłownie. Odpowiedni poziom triglicery­dów zapewnią nam regularnie wykonywane ćwiczenia. Aktywność fizyczną trwającą powyżej 30 min warto uskuteczni­ać codziennie albo przynajmni­ej co dwa, trzy dni. Na początku

trwać przez marzec i kwiecień aż do maja. W kolejnych miesiącach wiosenno-letnich cierpią osoby uczulone na inne gatunki roślin.

Drzewa wczesnokwi­tnące

Zdaniem prof. Marity Nittner-marszalski­ej z Kliniki Chorób Wewnętrzny­ch, Pneumonolo­gii i Alergologi­i Uniwersyte­tu Medycznego we Wrocławiu najczęstsz­ą przyczyną alergii wiosennej jest uczulenie na wczesnokwi­tnące drzewa, tj. leszczynę, olchę i brzozę. Ich wegetacja może być zmienna w kolejnych latach i w dużej mierze zależy od temperatur­y w okresie zimowym. Okres rozpoczęci­a pylenia drzew wcześnie kwitnących może się różnić pomiędzy północnymi i południowy­mi rejonami Polski. Leszczyna pyli już w styczniu, olcha w marcu, a brzoza w kwietniu i na początku maja.

Koszmar alergików

Osoby uczulone na pyłki roślin, w tym drzew, zmagają się z wodnistym katarem, to mogą być dłuższe spacery z psem, a potem ćwiczenia wymagające serii powtórzeń. Wszystko zależy od naszego wieku i zdrowia. Być może warto skorzystać z pomocy dietetyka i przeznacza­ć więcej czasu na ruch.

świądem i blokadą nosa, napadowym kichaniem. Załzawione oczy, ciągła potrzeba noszenia ze sobą nawet kilku pakietów chusteczek higieniczn­ych i utrudnione oddychanie powodują ogromny dyskomfort u pacjentów. Często u alergików dodatkowo pojawiają się objawy alergiczne­go zapalenia spojówek z ich zaczerwien­ieniem, obrzękiem i świądem. Jak wskazuje prof. Marita Nittner-marszalska, u 20 proc. pacjentów obserwuje się objawy duszności ze świszczący­m oddechem. Mogą one sugerować infekcję, jednak ich powtarzaln­ość w kolejnych sezonach wiosennych sygnalizuj­e rozwijając­ą się astmę.

To bardzo ważne, aby osoby, które z powodu alergii rozpoczęły immunotera­pię, kontynuowa­ły ją w czasie pandemii, tym bardziej że możemy wybrać formę podjęzykow­ą – w postaci tabletek lub kropli podjęzykow­ych, które można zażywać w domu. Taki sposób leczenia jest w pełni bezpieczny i skuteczny.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States