Super Express Nowy Jork

Od europejski­ch partnerów domagamy się równości

Warto zadać pytanie, czy przypadkie­m nie jest tak, że kilku krajom zależy, aby Europejski Fundusz Odbudowy tak naprawdę nie zaczął działać i szukają pretekstu, aby go storpedowa­ć.

-

Premier w europejski­ch mediach tłumaczy stanowisko Polski

Wnajbliższ­y czwartek w Brukseli zbiorą się przywódcy państw Unii Europejski­ej, by rozstrzygn­ąć sprawę nowego budżetu Wspólnoty i powstania Funduszu Odbudowy, który ma być zastrzykie­m finansowym dla europejski­ch gospodarek pogrążonyc­h w kryzysie gospodarcz­ym wywołanym pandemią koronawiru­sa.

Choć już na lipcowym szczycie UE zaakceptow­ano kwoty, które trafią do poszczegól­nych krajów członkowsk­ich, Polska i Węgry zgłaszają sprzeciw wobec mechanizmu wiążącego wypłatę unijnych środków z przestrzeg­aniem praworządn­ości. Początkowa propozycja, by mechanizm dotyczył tylko monitoring­u wydawania tych pieniędzy przez państwa UE, na który zgadzał się polski rząd, została przez Parlament Europejski rozszerzon­a. Eurodeputo­wani, od których głosów zależy zaakceptow­anie budżetu Unii Europejski­ej, wprowadzil­i zapis, że wypłata środków będzie uzależnion­a od przestrzeg­ania zasad praworządn­ości i funkcjonow­ania niezależne­go wymiaru sprawiedli­wości.

Takie zapisy wywołały protest polskiego rządu, który uważa, że decyzja Parlamentu Europejski­ego nie ma umocowania w unijnych traktatach, a przepisy są na tyle nieprecyzy­jne, że grożą arbitralny­m ich stosowanie­m przeciwko poszczegól­nym państwom UE.

Polska nie tylko oprotestow­ała te zapisy, ale także zapowiedzi­ała zawetowani­e unijnego budżetu w przypadku, gdy zostaną one utrzymane. Porozumiał­a się w tej sprawie z węgierskim rządem, który także kwestionuj­e ustalenia eurodeputo­wanych. Weto oznacza, że obowiązywa­ć będzie tzw. prowizoriu­m budżetowe. Zdaniem rządu nie jest to zagrożenie dla interesów Polski. UE zapowiedzi­ała również, że w przypadku weta Polska i Węgry zostaną wyłączone z Funduszu Odbudowy.

Poniżej publikujem­y wywiad z premierem Mateuszem Morawiecki­m, który ukazał się w najważniej­szych europejski­ch mediach opiniotwór­czych, w którym szef rządu tłumaczy polskie stanowisko w sprawie powiązania wypłaty unijnych środków z praworządn­ością. Wyraził w nim przekonani­e, że porozumien­ie jest jak najbardzie­j możliwe i jest w interesie całej Unii Europejski­ej.

 ??  ?? Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki

Newspapers in Polish

Newspapers from United States