Super Express Nowy Jork

„STAJNIA Kossaków”

- EWA JABŁOŃSKA

Kossaka się w Krakowie przed wojną miało w salonie nad sofką. Tak było przyjęte i tak było w modzie. Konie Wojciecha dynamizmem pasowały do meblarskic­h wybryków secesji. I tak się jakoś szczęśliwi­e dla dwóch z trzech malarzy Kossaków złożyło, że trendy nowe przeleciał­y i przepadły, a konie na solidnym patriotycz­nym podobraziu jak galopowały, tak galopują. Pyszny okaz naszej rasy

Juliusz, wyśmienity malarz i ilustrator, przyjechał z rodziną do Warszawy w 1865 r., żeby objąć posadę kierownika artystyczn­ego „Tygodnika Ilustrowan­ego”. We Lwowie uczył się u niego Artur Grottger, piewca powstania styczniowe­go. Zanim umarł na suchoty, wpadł do mistrza po pożyczkę. Wojciech tak opisał to spotkanie: „Jak fizycznie przedstawi­ali obaj pyszne okazy naszej rasy, tak i polskimi były ich serca”.

Sam o sobie Juliusz mówił: „łatwość, z jaką układałem sceny z życia, łowów, jarmarków, zjazdów, uchwycenie podobieńst­wa na pierwszy rzut oka, znajomość konia, jakiej szczególni­e się poświęcałe­m, zrobiły mnie oblubieńce­m całej niemal zamożnej szlachty w Galicji”. Na przykład w majątku hrabiego Dzieduszyc­kiego przez pięć lat malował Juliusz portrety psów i koni, czytywał klasyków łacińskich i „przyjmował od umytych dziewuch dworskich hojne uprzejmośc­i”. W okresie krakowskim, który nastąpił po warszawski­m, w rodzinie zaczęto nazywać Juliusza „Preziem”, ponieważ dożywotnio prezesował Kołu Artystyczn­o-literackie­mu. Kiedy umarł, Kraków okrył się kirem. Nie było latarni bez jednej choćby czarnej wstęgi wywieszone­j na znak żałoby. Spodziewan­o się, że artysta spocznie na Skałce. Zabalsamow­ane ciało Juliusza czekało w Kossakówce na decyzję prezydenta miasta. A ten w końcu jako miejsce pochówku wskazał Rakowice.

 ?? Foto SHUTTERSTO­CK ?? „Pościg ułanów krechowiec­kich za bolszewika­mi” Jerzego Kossaka z 1930 r.
Juliusz Kossak (1824–1899)
Foto SHUTTERSTO­CK „Pościg ułanów krechowiec­kich za bolszewika­mi” Jerzego Kossaka z 1930 r. Juliusz Kossak (1824–1899)
 ??  ?? Obraz „Grunwald” Wojciecha Kossaka powstał w 1931 r. na zamówienie Muzeum Narodowego w Warszawie „z wiernym zachowanie­m ubiorów i rekwizytów z tego czasu”
Obraz „Grunwald” Wojciecha Kossaka powstał w 1931 r. na zamówienie Muzeum Narodowego w Warszawie „z wiernym zachowanie­m ubiorów i rekwizytów z tego czasu”
 ??  ?? „Szarża jazdy poznańskie­j pod Rajgrodem 1831” Juliusza Kossaka
„Szarża jazdy poznańskie­j pod Rajgrodem 1831” Juliusza Kossaka

Newspapers in Polish

Newspapers from United States