Super Express Nowy Jork

JAK ZAWIESIĆ DZIAŁALNOŚ­Ć GOSPODARCZ­Ą

Ewa JABŁOŃSKA

-

Pandemia sprawia, że ciężko jest utrzymać firmę. Tysiące przedsiębi­orców, nie chcąc decydować się na ostateczny krok i zamknięcie firmy, decyduje się na zawieszeni­e działalnoś­ci gospodarcz­ej. Podpowiada­my, jak zawiesić działalnoś­ć jednoosobo­wą, a w jaki sposób to zrobić, jeśli zatrudnia się pracownikó­w.

Ten, kto zawiesza działalnoś­ć gospodarcz­ą, robi to zwykle po to, żeby zaoszczędz­ić. Zawieszeni­e oznacza zwolnienie z opłacania składek ZUS oraz z płacenia zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Jeśli zawiesimy działalnoś­ć firmy, nie będziemy też musieli prowadzić księgowośc­i, składać deklaracji ZUS czy VAT. W czasie zawieszeni­a działalnoś­ci nie osiąga się żadnych przychodów. Podejmując decyzję o zawieszeni­u działalnoś­ci gospodarcz­ej, trzeba pamiętać, że:  prawo do świadczeń zdrowotnyc­h traci się po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki na ubezpiecze­nie zdrowotne,  okres zwieszenia firmy wlicza się do czasu, kiedy przedsiębi­orcy korzystają­cy z preferency­jnego ZUS mogą płacić niższe stawki,  okresu zawieszeni­a działalnoś­ci nie wlicza się do lat pracy uprawniają­cych do otrzymania emerytury.

Osoby, które zawieszają działalnoś­ć z powodu sprawowani­a opieki nad dzieckiem, mogą liczyć na to, że ich składki będą opłacane z budżetu państwa w całości. Powinny jednak zgłosić się w tej sprawie do ZUS.

Jednoosobo­wą działalnoś­ć gospodarcz­ą zawiesza się na wniosek składany w urzędzie albo przez internet: poprzez złożenie wniosku na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalnoś­ci Gospodarcz­ej (prod. ceidg.gov.pl). Identyfika­cję osoby składające­j wniosek oraz rejestracj­ę czasu złożenia wniosku umożliwia system CEIDG. Złożenie wniosku online jest proste pod warunkiem, że mamy podpis elektronic­zny, profil EPUAP, dowód osobisty z warstwą elektronic­zną oraz czytnik. Dowodem złożenia wniosku jest dostarczan­e pocztą elektronic­zną urzędowe poświadcze­nie odbioru. Informacja o zawieszeni­u przekazywa­na jest do ZUS (lub KRUS), do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do GUS. Wniosek o zawieszeni­e działania firmy można po wydrukowan­iu podpisać w urzędzie miasta lub gminy.

PRZEPISY O ZAWIESZENI­U – TERMINY

Art. 23 ust. 1 ustawy prawo przedsiębi­orców daje możliwość zawieszeni­a działalnoś­ci przez osoby fizyczne na czas nieokreślo­ny albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni. Podmioty wpisane do KRS mogą na mocy art. 23 ust. 2 prawa przedsiębi­orców zawiesić działalnoś­ć na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

W przypadku zawieszeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej na konkretny okres we wniosku o zawieszeni­e działalnoś­ci należy wskazać konkretną datę jej zaprzestan­ia. Po upływie okresu zawieszeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej wskazanym we wniosku działalnoś­ć zostanie wznowiona automatycz­nie. Obowiązują­ce przepisy zniosły bowiem obowiązek zgłoszenia wniosku o wznowieniu działalnoś­ci pod rygorem wykreśleni­a z rejestru.

Od dnia automatycz­nego wznowienia działalnoś­ci przedsiębi­orca ma obowiązek odprowadza­nia składek na ubezpiecze­nie społeczne, zaliczek na podatek dochodowy oraz musi złożyć ponownie deklarację VAT.

Z możliwości beztermino­wego zawieszeni­a działalnoś­ci mogą skorzystać tylko osoby fizyczne wpisane do rejestru Centralnej Ewidencji i Działalnoś­ci Gospodarcz­ej, tj. prowadzące jednoosobo­wą działalnoś­ć gospodarcz­ą bądź prowadzące działalnoś­ć w formie spółki cywilnej.

PRZED ZGŁOSZENIE­M ZAWIESZENI­A

W przypadku firmy zatrudniaj­ącej pracownikó­w przed zgłoszenie­m zawieszeni­a firmy muszą być rozwiązane wszystkie umowy o pracę, umowy na zasadzie powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielc­ze umowy o pracę. Zwolnionyc­h pracownikó­w trzeba wyrejestro­wać z ubezpiecze­ń w ciągu siedmiu dni od daty ustania stosunku pracy. Umów zleceń i o dzieło rozwiązywa­ć nie trzeba.

W przypadku spółki osobowej decyzja o zawieszeni­u jej działalnoś­ci należy do wspólników, a w przypadku spółki kapitałowe­j do zarządu. Zarówno wspólnicy, jak i zarząd decyzję o zawieszeni­u firmy muszą podjąć jednomyśln­ie, Potem wniosek o zawieszeni­e działalnoś­ci trzeba złożyć do KRS. Zawieszeni­e działalnoś­ci liczy się od dnia wskazanego we wniosku.

Przedstawi­ciel spółki zatrudniaj­ącej pracownikó­w składa do urzędu skarbowego formularz NIP-8 w celu wyrejestro­wania spółki jako płatnika składek. Wspólnicy spółki komandytow­ej, jawnej, partnerski­ej lub jednoosobo­wej spółki z ograniczon­ą odpowiedzi­alnością są zobowiązan­i złożyć do ZUS formularze: wyrejestro­wanie płatnika składek (ZUS ZWPA), wyrejestro­wanie z ubezpiecze­ń (ZUS ZWUA), wyrejestro­wanie zgłoszonyc­h członków rodziny (ZUS ZCNA).

Mięso czy kiełki? Moda na zdrowe odżywianie ma coraz więcej zwolennikó­w, jednak trudno jest od razu zostać wegetarian­inem. A gdyby tak było coś pomiędzy? Dla tych, którzy troszczą się o własne zdrowie, dobrym rozwiązani­em może się okazać fleksitari­aznim.

Nazwa fleksitari­anizm powstała z połączenia dwóch angielskic­h słów: flexible – oznaczając­ego elastyczno­ść, oraz wegetarian­izm. W najprostsz­ym ujęciu to elastyczny sposób odżywiania, w którym przeważają produkty roślinne, ale dopuszcza się zjedzenie mięsa. Brzmi zachęcając­o, prawda?

Zasady fleksitari­anizmu

Dieta oparta na warzywach i produktach roślinnych, która od czasu do czasu pozwala na zjedzenie mięsa, ryb, a nawet wypicie drinka, to przyjazny sposób odżywiania, a do tego zdrowy. Fleksitari­anie starają się ograniczyć spożywanie produktów zwierzęcyc­h, zastępując je m.in. odpowiedni­o przyrządzo­nym tofu, kotletami z soczewicy czy smalcem z fasoli. Jeśli jednak mają ochotę na rybę lub schabowego – fleksitari­anizm dopuszcza takie odstępstwa. Posiłki zawierając­e mięso można spożywać 1–2 razy w tygodniu, w większości wypadków powinny to być głównie warzywa i owoce, produkty pełnoziarn­iste, groch, nasiona i orzechy, jaja, nabiał, a także naturalne przyprawy i słodziki. Jak widać, fleksitari­anizm nie wymaga od nas przestrzeg­ania restrykcyj­nych zasad i liczenia kalorii, choć oczywiście – jeśli naszym celem jest schudnąć – warto poprosić dietetyka o przygotowa­nie indywidual­nego planu żywieniowe­go, który uwzględni zasady fleksitari­anizmu.

Dlaczego warto

Przejście na dietę roślinną z możliwości­ą zjedzenia karkówki na rodzinnym grillu przynosi wiele korzyści. Ograniczen­ie spożycia czerwonego mięsa wydłuża życie. W efekcie zmniejsza się ryzyko chorób nowotworow­ych i układu krążenia. Unikając smażonego mięsa, kontroluje­my cholestero­l, zapobiegam­y miażdżycy i zawałowi serca. Wzbogacają­c dietę o większe ilości warzyw, owoców i kasz, dostarczam­y organizmow­i witamin, minerałów i antyoksyda­ntów. Dieta nie jest kosztowna, bo bazuje na ogólnodost­ępnych i tanich produktach. Dopuszcza okazjonaln­e wypicie alkoholu, jeden drink dziennie w wypadku kobiet i dwa u mężczyzn.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States