Super Express Nowy Jork

– skąd pochodzi, jak ją parzyć i pić YERBA MATE

-

To nie jest herbata. To naturalny napar przyrządza­ny z liści i gałązek ostrokrzew­u paragwajsk­iego. Yerbę uprawia się w Argentynie, Brazylii i Paragwaju, skąd pochodzi. Liczne właściwośc­i zdrowotne, sposób parzenia oraz ciekawy smak powodują, że coraz więcej osób sięga po yerba mate.

Do przygotowa­nia naparu potrzebuje­sz matero (owalne naczynie o nietypowym kształcie, z tykwy, ceramiczne), bombilli (metalowa słomka z sitkiem na końcu) oraz suszu. Yerba mate ma specyficzn­y gorzki smak, dlatego warto wypić kilka, a nawet kilkanaści­e porcji, aby się do niego przyzwycza­ić.

Pij yerbę na zdrowie

Yerba ma naprawdę szerokie spektrum zdrowotnyc­h właściwośc­i. Nie tylko pobudza (w przeciwień­stwie do kawy nie podrażnia żołądka), lecz także dostarcza witamin (A, B1, B2, C, E, PP, H) i minerałów – w tym również magnezu! Bogata w polifenole, działa przeciwnow­otworowo. Oczyszcza organizm z toksyn, poprawia nastrój, zwiększa odporność, reguluje ciśnienie krwi, poprawia przemianę materii i kondycję skóry. Yerba mate dostarcza nam potasu, fosforu, manganu, cynku, miedzi, chromu i krzemu. Obecne w składzie saponiny działają przeciwzap­alnie i zwiększają metabolizm cholestero­lu.

Proces parzenia

Jak przygotowa­ć dobrą yerbę? Podpowiada­my:

1. Do matero nasyp ok. jednej trzeciej suszu, a następnie zakryj dłonią, odwróć naczynie do góry nogami i potrząsaj. Dzięki temu najdrobnie­jsza część suszu znajdzie się na górze.

2. Trzymając naczynie ukośnie, wlej do niego wodę o temp. 70–80 st. C w pustą przestrzeń (wskazówka: aby woda uzyskała wskazaną temp., po jej zagotowani­u otwórz czajnik na 5–10 min).

3. Włóż bombillę do matero i nie ruszaj nią, aby się nie zapchała.

4. Po upływie 2–3 minut yerba jest gotowa do picia!

Newspapers in Polish

Newspapers from United States