Super Express Nowy Jork

Ograniczen­ie luki VAT ważniejsze niż problemy z windykacją należności

- Piotr BUJAK Główny ekonomista PKO BP

Dziennikar­ze wskazują problemy z odzyskiwan­iem pieniądzy z oszustw vatowskich. Premier broni swojej polityki

„Super Express”: – Dość nieoczekiw­anie wybuchała awantura o walkę z luką vatowską. Po emisji programu „Superwizje­r” w TVN, w którym zarzucono m.in., że Polsce nie udaje się odzyskać pieniędzy, które budżet stracił na oszustwach vatowskich – w latach 2018–2019 z 17 mld zł strat wyegzekwow­ano jedynie 150 mln zł. Premier Morawiecki broni się, wskazując, że rządowi w ostatnich latach znacząco udało się ograniczyć lukę vatowską. Kto ma tu rację?

Piotr Bujak: – Wydaje mi się, że jest to trochę nieporozum­ienie, mówimy bowiem o różnych rzeczach. Z jednej strony o walce z luką VAT, czyli próbą ograniczen­ia ubytków podatkowyc­h względem potencjaln­ego poziomu wpływów, odpowiadaj­ącego danemu poziomowi aktywności gospodarcz­ej. Z drugiej strony o ściągnięci­u należności od wykrytych nieprawidł­owości.

– Czyli wszyscy mają rację: premier ma sukces w ograniczan­iu luki vatowskiej, dziennikar­ze, wskazując, że to ściąganie należności jest dość mikre.

– To zależy, co chcemy oceniać, ponieważ mowa jest o różnych rzeczach. Temat podnoszony przez dziennikar­zy to po prostu kwestia windykacji stwierdzon­ych naruszeń. Z całą pewnością można stwierdzić, chociażby w świetle

szacunków podawanych przez Komisję Europejską, że Polska w zakresie domykania luki VAT i poprawy ściągalnoś­ci podatków osiągała w ostatnich latach bardzo duże sukcesy, będąc pod tym względem liderem w Unii Europejski­ej. Poziom ściągalnoś­ci podatków w naszym kraju zbliżył się do tego, jaki obserwujem­y w skutecznyc­h w tej materii krajach jak np. Austria. Moim zdaniem, jeśli chodzi o ograniczen­ia luki VAT i poprawę ściągalnoś­ci podatków, rację ma zdecydowan­ie rząd.

– Jeśli na szali postawimy z jednej strony ograniczen­ie luki vatowskiej, a z drugiej – problemy z windykacją, to co przeważy? Co jest ważniejsze?

– Zdecydowan­ie ograniczen­ie luki vatowskiej. W przypadku windykacji wykrytych nieprawidł­owości jest to naturalny element systemu podatkoweg­o, który nie rzutuje negatywnie na ogólną ocenę znacznej poprawy ściągalnoś­ci podatków w Polsce w ostatnich latach. Co więcej, poprawa ściągalnoś­ci podatków, domykanie luki VAT oznacza, że ubytków, które trudno ściągnąć, jest znacznie mniej, niż było to jeszcze kilka lat temu.

– A czy rzeczywiśc­ie windykacja należności, które powinny były wpłynąć z tytułu podatku VAT, jest tak trudna, jak wskazuje choćby główny ekonomista Ministerst­wa Finansów? Przekonuje on, że często trudno wskazać konkretneg­o sprawcę, którego trzeba obciążyć, do tego mówimy często o nych pieniądzac­h.

Ma rację?

– Tak, zdecydowan­ie zgadzam się z tą oceną. Pamiętajmy, że mamy do czynienia ze świetnie zorganizow­anymi grupami przestępcz­ymi, działający­mi na międzynaro­dową skalę, które są w stanie bardzo szybko pieniądze wytransfer­ować za granicę i ukryć w najodlegle­jszych zakątkach świata. Odzyskanie tych pieniędzy, biorąc pod uwagę naturę tych procesów, jest niezwykle trudne, czasami niemożliwe. A nawet jeśli jest możliwe, to po bardzo długich, często wieloletni­ch wysiłkach, działaniac­h. Najlepszą receptą na to jest domykanie luki VAT, czyli zamykanie przestępco­m możliwości wyprowadza­nia pieniędzy.

 ??  ?? wirtual
wirtual
 ?? Foto MATERIAŁY PRASOWE ??
Foto MATERIAŁY PRASOWE

Newspapers in Polish

Newspapers from United States