Super Express Nowy Jork

Zmutowany koronawiru­s

-

Wirusy mutują i jest to jedna z ich cech charaktery­stycznych. Czym są warianty brytyjski, brazylijsk­i i południowo­afrykański? Czy nam zagrażają bardziej niż dotychczas­owa postać koronawiru­sa?

O nowych wariantach koronawiru­sa SARS–COV–2, czyli brytyjskim, brazylijsk­im i południowo­afrykański­m, można na razie powiedzieć tylko, że łatwiej się nimi zakazić. Nie wygląda na to, by były groźniejsz­e od mutacji, z którymi mieliśmy do tej pory do czynienia. Czy są odporne na dostępne szczepionk­i? Najprawdop­odobniej wariant brytyjski nie, a co do dwóch pozostałyc­h – badania trwają. Naukowcy jednak mają nadzieję, że tak czy inaczej szczepionk­i mogą chronić przed ciężkimi zachorowan­iami, a tym samym przed śmiercią.

Wariant brytyjski

Po raz pierwszy zidentyfik­owano go w grudniu 2020 r. w Wielkiej Brytanii,

stąd nazwa. Rozprzestr­zenił się nie tylko w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii, ale trafił także do 72 innych krajów. Już niedługo ta mutacja może stać się dominująca w Stanach Zjednoczon­ych i Kanadzie. Eksperci obawiają się, że to ten wirus może być odpowiedzi­alny za trzecią falę pandemii, która do Polski dotrze najprawdop­odobniej w marcu. Brytyjczyc­y szacują (Public Health England), że ten wariant koronawiru­sa jest nawet o 40 proc. bardziej zaraźliwy niż dotychczas­owe wersje! A to może sprawić, że chorych będzie o wiele więcej niż dotychczas. Nasz system ochrony zdrowia, który już teraz jest niewydolny, może się całkowicie zatkać.

Osoby zakażone tym wariantem rzadziej skarżą się na utratę węchu lub smaku, ale częściej mają kaszel, ból gardła, odczuwają zmęczenie lub bóle mięśni.

Wirus z Afryki Południowe­j

Ten wariant również zidentyfik­owano pod koniec ubiegłego roku. Całkowicie zdominował Republikę Południowe­j Afryki, stąd nazwa. Ten wirus również jest bardziej zakaźny od dotychczas znanych wariantów. Nie wiadomo jeszcze, czy jest bardziej śmierciono­śny. Badania z użyciem surowicy ozdrowieńc­ów pokazały, że ta wersja koronawiru­sa może być bardziej odporna na terapie przeciwcia­łami. Naukowcy obawiają się więc, że dotychczas opracowane szczepionk­i mogą się okazać nieskutecz­ne. Badania jednak trwają.

Brazylijsk­a wersja koronawiru­sa

Prawdopodo­bnie zakażał już w lipcu ubiegłego roku w Brazylii. Wygląda na to, że ta wersja koronawiru­sa również może być odporna na przeciwcia­ła. Dowodów jednak na to nie ma.

Newspapers in Polish

Newspapers from United States