Super Express Nowy Jork

Upamiętnil­i Żołnierzy Wyklętych

-

Wamerykańs­kiej Częstochow­ie odbyły się w niedzielę główne uroczystoś­ci Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody zostały zorganizow­ane przez Okręg 10 Stowarzysz­enia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce we współpracy z Polsko–słowiańską Unią Kredytową, Polską Fundacją Kulturalną w Clark, grupą rekonstruk­cyjną Independen­t Operationa­l Group „Polesie” oraz Stowarzysz­eniem Pamięć.

Uroczystoś­ci, które poprowadzi­ł komendant 10 Okręgu SWAP Antoni Płotka, rozpoczęły się Apelem Poległych, zapaleniem zniczy i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Niezłomnyc­h oraz Husarza na cmentarzu przy Sanktuariu­m Matki Bożej Częstochow­skiej w Doylestown, PA. Modlitwę za pomordowan­ych żołnierzy na cmentarzu poprowadzi­ł przeor amerykańsk­iej Częstochow­y o. Krzysztof Drybka.

Mimo deszczowej pogody na uroczystoś­ć przybyli liczni członkowie placówek SWAP z NY, NJ i PA oraz przedstawi­ciele organizacj­i polonijnyc­h m.in. Korpusu Pomocnicze­go Pań z NJ, harcerze i młodzież z grupy rekonstruk­cyjnej SGO Polesie, która pełniła wartę honorową przy pomniku

O godz. 12.30 pm wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy św., podczas której modlono się w intencji ojczyzny, Żołnierzy Wyklętych oraz ich rodzin, które do dzisiaj nie odnalazły jeszcze szczątków swoich najbliższy­ch.

Ostatnim punktem obchodów była projekcja filmu dokumental­nego o Stanisławi­e Konopce ps. Desant, żołnierzu Narodowego Zjednoczen­ia Wojskowego. Został on zamordowan­y 8 marca 1946 r. w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeń­stwa w Łomży.

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzac­h Wyklętych został ustanowion­y 10 lat temu, 1 marca 2011 r. Tego dnia, w 1951 r. w warszawski­m więzieniu na Rakowiecki­ej, zamordowan­o strzałem w tył głowy siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisło­ść”. Dzień ich śmierci stał się dniem pamięci o wszystkich Żołnierzac­h Wyklętych.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States