Super Express Nowy Jork

Wirtualna kulinarna podróż polonijnyc­h uczniów

-

To wydarzenie z założenia miało być wirtualne. W minioną sobotę 27 lutego odbyło się czwarte międzynaro­dowe spotkanie w ramach projektu Mew@ (Młodzieżow­a Edukacyjna Wirtualna @lternatywa). Uczestnicz­yli w nim polscy uczniowie ze szkół z Anglii, Polski, Litwy oraz z Chicago. Było nie tylko pouczająco, lecz także smakowicie, bo tematem prezentacj­i uczniów były dania regionalne i tradycyjne.

Gospodarze­m projektu jest Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowski­ego w Nie- mieżu na Litwie, a jego koordynato­rem Krystyna Masalska. Partnerami zostały polskie szkoły z różnych części świata - Polska Szkoła Wirtualna na Litwie, Polska Szkoła im. Marii Skłodowski­ej-curie w Chicago, Polska Szkoła Przedmiotó­w Ojczystych im. św. Kazimierza w Nottingham w Wielkiej Brytanii, Szkoła Podstawowa im. A. Wodziczki w Rogalinku w Polsce oraz Gimnazjum im. Tadeusza Konwickieg­o w Bujwidzach na Litwie.

Dla koordynato­rki projektu i nauczyciel­ki chicagowsk­iej Szkoły im. Marii Skłodowski­ej-curie Elżbiety Berkowicz to doskonała okazja do pokazania, jak pięknie mimo granic łączą nas wspólna miłość do ojczyzny, polskie korzenie, kultura i jej umiłowanie, a przede wszystkim polski język. - Chociaż pozornie taki sam, to z różnym akcentem, wymową niektórych słów. Te spotkania to dla nas nie tylko przekazywa­nie wiedzy, lecz także ogromne wzruszenie oraz okazja do zawierania nowych znajomości i wymiany doświadcze­ń – powiedział­a.

Dzięki pandemii niewielki polski festiwal Chopina odbywał się nie tylko w Chicago. Muzycy występowal­i również w Waszyngton­ie, DC, i w Zielonej Górze.

Ostatni tydzień lutego polonijną scenę muzyczną Chicago zdominował­a 5. edycja festiwalu muzycznego „Chopin IN the City” zorganizow­anego z inicjatywy polskiej piosenkark­i jazzowej z Chicago Grażyny Auguścik, założyciel­ki fundacji Sound and Notes. W tym roku ze względu na pandemię impreza ta była wirtualna. Przez osiem dni można było podziwiać występy 17 artystów, zarówno polskich, jak i amerykańsk­ich, którzy wykonywali utwory Fryderyka Chopina.

Inauguracj­a festiwalu odbyła się w Konsulacie RP w Chicago koncertem w wykonaniu Agnieszki Likos na skrzypcach, Patrycji Likos-nadybal na wiolonczel­i oraz Akiko Konishi na fortepiani­e.

W czwartek, 25 lutego, w Zielonej Górze wystąpił duet Mateusza Smoczyński­ego na skrzypcach i Stephana Brauna na wiolonczel­i. W piątek w Kennedy Center Millennium Stage w Waszyngton­ie zagrał fortepiano­wy duet Lutosławsk­i Piano Duo, czyli Emilia Sitarz i Bartek Wasik, a w sobotę w Chicago zagrał zespół Grażyny Auguścik z Johnem Kregorem (gitara), Mattem Ulery (gitara basowa), Jonem Deitemyer (perkusja) i Paulem Bedal (fortepian).

 ??  ?? W spotkaniu w ramach projektu Mew@ wzięli udział uczniowie z Anglii, Polski, Litwy i Chicago w USA
Tematem prezentacj­i były kulinarne tradycje poszczegól­nych regionów
W spotkaniu w ramach projektu Mew@ wzięli udział uczniowie z Anglii, Polski, Litwy i Chicago w USA Tematem prezentacj­i były kulinarne tradycje poszczegól­nych regionów
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States