Super Express Nowy Jork

Zaraz zaczną się zwolnienia

- Piotr KUCZYŃSKI Analityk gospodarcz­y

Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejski­ej

„Super Express”: – Według danych Eurostatu Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejski­ej. Są powody do radości. Ale czy ta radość potrwa długo?

Piotr Kuczyński: – To rzeczywiśc­ie jest osiągnięci­e i to nie ulega wątpliwośc­i. Tak jak nie ulega wątpliwośc­i to, że rządowe tarcze antykryzys­owe pomogły w osiągnięci­u tak niskiego bezrobocia. Zobaczymy, jak sytuacja będzie wyglądać w marcu czy kwietniu, kiedy tarcze zaczną się kończyć. Jak pamiętamy, warunkiem większości tych programów pomocowych było utrzymanie zatrudnien­ia. W innym wypadku wsparcie finansowe trzeba było zwracać. Przedsiębi­orcy zaciskali więc zęby i czekali przez rok, by spełnić warunki pomocy, więc ludzi nie zwalniali. Teraz, kiedy nie będą już one obowiązywa­ły, zacznie się zwalnianie. Cudów nie ma.

– Jak bardzo może w związku z tym wzrosnąć bezrobocie?

– Wszystko zależy od tego, jak szybko gospodarka ruszy znowu do przodu. Jeśli stanie się tak, jak się oczekuje – to znaczy w drugiej połowie roku, najpóźniej pod koniec III kwartału, dramatu na rynku pracy nie będzie. Ale nawet w takim wypadku możemy się spodziewać, że przynajmni­ej chwilowo bezrobocie wzrośnie. Zamiast 3,1 proc., jak obecnie wskazuje Eurostat, będziemy mieli bezrobocie na poziomie ok. 5 proc.

– Dotychczas­owe trendy pokazywały, że najbardzie­j na pandemii cierpią młodzi – zatrudnien­i na umowach śmieciowyc­h głównie w branżach dotkniętyc­h lockdownem. To im najtrudnie­j było wracać na rynek pracy. To problem, z którym przyjdzie im się jeszcze borykać? – Póki trwają lockdowny i ograniczen­ia, zmian na lepsze trudno się spodziewać. Usługi, w których większość z nich była zatrudnion­a, ucierpiały na tym najbardzie­j i prędko mogą nie wrócić do sytuacji sprzed pandemii. Mamy ten problem, że ożywienie gospodarcz­e będzie miało kształt litery K – część branż pójdzie mocno w górę, a część mocno w dół. Te branże, które będą miały problem z odbiciem, siłą rzeczy będą upośledzać ludzi młodych.

– To też chyba sprawi, że młodzi na lata mogą mieć problem na rynku pracy. Start ich życia zawodowego został zaburzony i odbije się na ich późniejszy­ch karierach.

– Bez wątpienia. Tak było na przykład niedawno w Hiszpanii, która borykała się z kryzysem na rynku nieruchomo­ści i kryzysem zadłużenia. Najpierw wypadali z rynku pracy, a potem mieli ogromny problem, żeby na niego powrócić, co skazywało ich i ich dzieci na biedę. Nie można wykluczyć, że te problemy zakończą się dziedziczn­ą biedą. Niepewna przyszłość młodych może się okazać najpoważni­ejszą konsekwenc­ją obecnej sytuacji gospodarcz­ej.

 ?? Foto MATERIAŁY PRASOWE ??
Foto MATERIAŁY PRASOWE

Newspapers in Polish

Newspapers from United States