Super Express Nowy Jork

To niestety nie będą normalne święta

- Wojciech ANDRUSIEWI­CZ Rzecznik Ministerst­wa Zdrowia

Czy pandemia pozwoli nam spędzić Wielkanoc jak za dawnych czasów? Rzecznik Ministerst­wa Zdrowia zdradza:

Wojciech Andrusiewi­cz: – Na pewno jest tych zachorowań więcej, ale z drugiej strony mamy lekkie spowolnien­ie dynamiki wzrostów, co jest pierwszym pozytywnym sygnałem. Nie zapeszajmy jednak. Obserwujmy kolejne dni. – Kilkanaści­e dni temu mówił pan, że analizy, z których korzysta Ministerst­wo Zdrowia, wskazują na to, że trzecia fala, jeżeli chodzi o średnią tygodniową, to będzie 10–12 tys. zakażeń. Teraz

– Są dwa czynniki. Jeden to rozprzestr­zenianie się mutacji brytyjskie­j. Drugi to nasze podejście do obostrzeń i zasad, które obowiązują nas w przestrzen­i publicznej. Jeśli chodzi o mutację brytyjską, na dzisiaj w skali kraju jest już ponad 25 proc. tej transmisji. Widzimy więc, że systematyc­znie ona rośnie. Jeśli chodzi o nasze podejście, to niestety w ostatnich kilkunastu dniach często jest ono nazbyt swobodne. Nie przestrzeg­amy do końca reguł sanitarnyc­h i epidemiolo­gicznych, więc współgrani­e tych dwóch czynników powoduje, że rzeczywiśc­ie mamy przekroczo­ne już 12,5 tys. średniej dziennej z ostatniego tygodnia.

– To gdzie jest szczyt trzeciej fali pandemii? – Cały czas korzystamy z czterech różnych pracowni analityczn­ych i każda z tych pracowni dostosowuj­e się do obecnych trendów. To nie jest też tak, że Ministerst­wo Zdrowia wypracował­o sobie pewne predykcje zakażeń na najbliższe dni. Wszystkie zespoły prognostyc­zne dostosowuj­ą te swoje wyliczenia do zmieniając­ej się sytuacji i do szerszej transmisji związanej z rozwojem mutacji brytyjskie­j. W tym tygodniu powinniśmy odnotować średni dzienny wynik w granicach 15–15,5 tys. Podkreślam jednak, że to jest średni dzienny wynik z całego tygodnia. W niektórych dniach liczba zachorowań może dojść do 18–20 tys.

– Na Mazowszu średnia z ostatniego tygodnia to 42 zachorowan­ia na 100 tys. mieszkańcó­w. Przy takim poziomie już wprowadzon­o obostrzeni­a na Warmii i Mazurach. W przypadku woj. pomorskieg­o to było ok. 45 zachorowań. Można spodziewać się tego, że w tym tygodniu także większe restrykcje zostaną wprowadzon­e na Mazowszu?

– Minister zdrowia wspólnie z premierem podjął decyzję o możliwości cotygodnio­wego wprowadzen­ia kolejnych decyzji ws. regionaliz­acji obostrzeń. Co piątek będzie komunikacj­a tego, jak będą wyglądały obostrzeni­a.

– Dyrektorzy szpitali informują, że znacząco obniżyła się średnia wieku hospitaliz­owanych na COVID-19 osób. Czy wiadomo, dlaczego tak się dzieje? Czy to brytyjska mutacja? Czy jest inny powód, że młodych osób w ciężkim stanie do szpitali trafia więcej?

– Na pewno pozytywem jest to, że mniej osób starszych trafia do szpitali, co jest na pewno efektem szczepień. Co do osób młodych, zauważyliś­my, i donoszą nam o tym lekarze, że niestety osoby młode podejmują się najczęście­j leczenia na własną rękę i najczęście­j to leczenie wydłużają do granic możliwości, trafiając już w kiepskim stanie do szpitala. Na pewno leczenia na własną rękę podejmować nie powinniśmy.

– Razem z rosnącą liczbą zakażeń wkrótce powinna rosnąć też znacząco liczba zgonów?

– Często te krzywe się przecinają. To znaczy, kiedy rosną nam znacząco zakażenia, to zgony kształtują się poniżej tych wzrostów. Kiedy te zakażenia lekko zaczynają nam wyhamowywa­ć lub też spadać, wówczas krzywa zgonów zaczyna nam rosnąć.

– Jak będą wyglądały święta Wielkiejno­cy? Kiedy zapadną decyzje?

– Na pewno nie będą to jeszcze takie święta, do jakich przywykliś­my, zanim pojawił się koronawiru­s. Na pewno będą to jeszcze święta, które powinniśmy spędzić w gronie jedynie najbliższy­ch osób. Jeżeli chcemy, by późna wiosna i wczesne lato były tym okresem, kiedy tych obostrzeń będzie coraz mniej, święta Wielkiejno­cy będziemy musieli spędzić tak jak święta Bożego Narodzenia.

– Ale będą też zalecenia dotyczące liczby domowników? Zakaz poruszania się? – Te zalecenia cały czas nas obowiązują i na pewno na święta nikt nie będzie ich odwoływał, ponieważ z tego, co widzimy, skala wzrostów może się jeszcze utrzymywać właśnie do granicy świąt.

 ?? Foto PIOTR MOLĘCKI/EN ?? Radio Plus: – Tydzień temu w poniedział­ek mieliśmy 4786 zachorowań. Wczoraj było ich 6100...
Foto PIOTR MOLĘCKI/EN Radio Plus: – Tydzień temu w poniedział­ek mieliśmy 4786 zachorowań. Wczoraj było ich 6100...
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States