Super Express Nowy Jork

5 pandemiczn­ych oszustw

- EJ

Seniorze, uważaj, zachowaj wzmożoną ostrożność w dobie koronawiru­sa. Oszuści wykorzystu­ją pandemię jako pretekst do kradzieży.

Pandemia to dla oszustów czas żniw. Ich ofiarami najczęście­j padają ludzie starsi, bojący się o zdrowie własne i najbliższy­ch. Bezpodstaw­nie wierzą, że ktoś, kto oferuje im cudowny lek, szczepionk­ę poza kolejką czy doskonałą dezynfekcj­ę, to człowiek uczciwy. Wystarczy, że jedna na 20 osób wybrana przez oszusta na ofiarę nabierze się na kłamstwa, a ten może okraść ją z pieniędzy, splądrować jej mieszkanie bez ryzyka wpadki czy pozyskać dane, dzięki którym będzie można z kolei oszukać bank. Oszustwa „na szczepionk­ę”, „na lekarstwo”, „na dezynfekcj­ę” to również skutki pandemii. Starsze osoby otwierają manipulant­om drzwi, konta, szkatułki z biżuterią. Z własnej woli oddają złodziejom to, na co pracowali latami. Oto, jak oszukują nabieracze w pandemii. Jeśli ktoś będzie próbował oszukiwać w ten sposób, nie wahaj się, poinformuj o tym policję.

1. „Na koronawiru­sa”

Do seniorów dzwonią rzekomi policjanci bądź pracownicy służby zdrowia. Informują, że członkowie najbliższe­j rodziny rozmówcy nagle zachorowal­i na COVID-19 i w ciężkim stanie trafili do szpitala. To wprawia ofiarę w osłupienie, a wtedy oszuści podsuwają jej ostatnią deskę ratunku. Mówią, że np. nowy lek, kosztujący kilka tysięcy złotych, ratuje w takich wypadkach życie. Padają zapewnieni­a: „Proszę nam zaufać, bo jako służba zdrowia mamy dostęp do danych, że cudowny specyfik uratował już wiele żyć”. Widząc po stronie ofiary chęć do współpracy, oszuści informują, że poza kosztami leku trzeba też pokryć wynoszące kilkanaści­e tysięcy złotych koszty leczenia. Dla podkręceni­a dramatyzmu telefon jest często przekazywa­ny rzekomej chorej siostrze, wnuczce czy synowi, a ci mamroczą, błagając o pomoc i z trudem łapiąc oddech, bo każdy wie, że to objaw zakażenia koronawiru­sem.

2. „Na szczepionk­ę”

Z seniorem, u którego ze względu na inne choroby, zakażenie koronawiru­sem byłoby bardzo niebezpiec­zne, ewentualni­e z jego współmałżo­nkiem lub rodziną kontaktuje się oszust przedstawi­ający się jako przedstawi­ciel koncernu farmaceuty­cznego. Oferuje drogą, ale stuprocent­owo bezpieczną szczepionk­ę przeciw koronawiru­sowi, lepszą od oferowanyc­h przez państwo, na którą nie trzeba czekać w kolejce i nie trzeba jej powtarzać. Po dobiciu targ u, np. ustaleniu ceny 5 tys. zł za dawkę, oszust przestrzeg­a, by pod żadnym pozorem z nikim nie kontaktowa­ć się w tej sprawie. Wyjaśnia to, tłumacząc, że cudowna szczepionk­a jest konkurency­jna dla oficjalnyc­h leków, dlatego lepiej, aby sprawa została zachowana w tajemnicy. Następnie pieniądze zostają wypłacone i oddane „przedstawi­cielowi koncernu”, który w zamian daje strzykawkę z solą fizjologic­zną. Jeśli szczepionk­a ma zostać zaaplikowa­na komuś, kto już znajduje się w szpitalu, po kilku godzinach z ofiarami oszustwa kontaktuje się telefonicz­nie udawany „lekarz prowadzący”, który zapewnia, że szczepionk­a została zaaplikowa­na, a chorego przewiezio­no do prywatnej placówki, np. w Pcimiu, bo tylko tam (co nikogo nie zdziwi) znalazło się miejsce.

3. „Na maseczkę nowej generacji”

Oszuści oferują przez telefon lub domofon sprzedaż drogich „najlepszyc­h na rynku” maseczek, mających np. zabezpiecz­enie oparte na patencie izraelskim, bo, jak wiadomo, tam z epidemią radzą sobie rewelacyjn­ie. Wielu starszych ludzi, bojących się wyjść z domu, chętnie przepłaca ponad 10 razy, aby dzięki wspaniałej maseczce o właściwośc­iach „wirusobójc­zych”, „podnoszące­j odporność” czy „odpychając­ej wirusy” poczuć się bezpieczni­ej. A oferowane maseczki nie są lepsze od kupionych w aptece. Niestety osoba, która kupiła od oszusta rzekomo doskonałą maseczkę, przestaje uważać i np. częściej wychodzi z domu. Jest pewna, że nic jej nie grozi, podczas gdy naprawdę z powodu jej zachowania zagrożenie wzrasta.

4. „Na leki nad lekami”

Oszustom przyszły też niestety do głowy sposoby na „leki, które nie weszły jeszcze do naszych aptek, chociaż na Zachodzie są już stosowane”. Nabieracze kontaktują się z seniorami, aby zaproponow­ać im kupno leków bardzo skutecznyc­h we wczesnej fazie COVID-19. Tłumaczą, że taki wspaniały lek dobrze mieć w domu na wszelki wypadek, aby użyć go, gdy nadejdą pierwsze niepokojąc­e objawy zakażenia koronawiru­sem. To oszustwo wyjątkowo niebezpiec­zne, bo narażające nabranych i bliskie im osoby na śmierć. Ktoś, kto nabędzie drogie, nic niewarte tabletki i będzie nimi w domu leczył COVID-19, straci bezcenny czas, w którym mogliby mu pomagać specjaliśc­i.

5. „Na dezynfekcj­ę”

W pandemii szaleją oszuści – rzekomi specjaliśc­i od dezynfekcj­i. Namawiają na kosztowną, za to skuteczną dezynfekcj­ę mieszkania. Podczas gdy jego właściciel­e są poddawani osobnej dezynfekcj­i (np. parą wodną lub dymem kadzidełka) w stojącym pod blokiem wanie, dom jest okradany z pieniędzy, biżuterii, cennych kolekcji czy danych pozwalając­ych wejść na konto bankowe. Funkcjonuj­e także sposób wyłudzania danych „na dezynfekcj­ę paczki”. Ofiara dostaje telefon, rzekomo z poczty, że paczka, którą ma otrzymać, wymaga dezynfekcj­i. Przy tej okazji poczta dodatkowo potwierdza dane odbiorcy: numer konta bankowego, numer klienta banku i hasło do konta, a ofiara kolejno recytuje numery i hasła, których nie podaje się nawet pracowniko­wi banku.

Te z naszych antenatek, które nie czuły się wybrakowan­e z powodu braku miesiączki, zwykle znajdowały sobie dużo młodszych kochanków, z którymi z fantazją i śmiałością nieznaną podlotkom uprawiały swój najlepszy seks w życiu. I to powinno dać do myślenia wszystkim kobietom, które z powodu menopauzy odstawiają się dzisiaj na boczne tory życia seksualneg­o. Po menopauzie kobieta nie boi się już o zajście w niechcianą ciążę, jest doświadczo­na w sprawach łóżkowych oraz z całą pewnością, i to jest najważniej­sze, wie już, czego chce i oczekuje, a czego nie chce. Jak najbardzie­j wskazane jest więc kontynuowa­nie seksualneg­o pożycia z mężem, partnerem lub rozpoczęci­e go z kimś nieobojętn­ym i sympatyczn­ym.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States