Super Express Nowy Jork

Pieniądze są, wypłat brak

NOWOJORSCY NAJEMCY WCIĄŻ CZEKAJĄ NA POMOC

-

Nowojorczy­cy mieli dostawać dotacje na spłatę czynszów. Program stawiał jednak takie wymagania, że pieniądze zamiast do ludzi trafią do stanowego budżetu. Od maja urzędnicy w NYC znów będą pracować w biurach. Do swoich biur nie wróci natomiast przed wrześniem przynajmni­ej połowa pracownikó­w.

Po 8 tygodniach od ustanowien­ia drugiej tury wypłaty zapomóg na zaległości czynszowe nowojorczy­cy wciąż czekają na pomoc. Do wartego 60 mln dolarów programu zakwalifik­owało się raptem 1000 gospodarst­w domowych, otrzymując 7 mln dolarów. Wniosków złożono 87 tys.

Wcześniej stan wspomógł 16 tys. gospodarst­w kwotą 47 mln dolarów. Ale to zaledwie 16 proc. wszystkich wniosków o dofinansow­anie, jakie złożyli nowojorczy­cy.

– Musimy zaspokoić rzeczywist­e potrzeby nowojorczy­ków – skomentowa­ł Zohran Kwame Mamdani (31 l.), reprezenta­nt do zgromadzen­ia stanowego. – Ten program wcale nam tego nie ułatwiał.

Zadłużenie czynszowe nowojorczy­ków rośnie od początku pandemii. Szacuje się, że od 800 tys. do 1,2 mln gospodarst­w domowych w Nowym Jorku zalega w czynszach łącznie ponad 2 mld dolarów. To oznacza, że obie fazy państwoweg­o programu ulg czynszowyc­h dotarły do mniej niż 2 proc. potrzebują­cych. 53 mln dolarów, nierozdysp­onowane w drugiej fazie, trafią do stanowego budżetu.

Krytycy programu wskazują, że przyczyną jego fiaska są wymogi formalne. Wnioskując­y musi wykazać, że stracił ponad 20 proc. zarobków, a opłaty czynszowe stanowią ok. 1/3 jego dochodów. Udowodnien­ie tego było jednak dla wielu najemców trudne.

Problem może rozwiązać 1,3 mld dolarów, które stan otrzymał w ramach pomocy federalnej. Z tych pieniędzy miałyby zostać sfinansowa­ne zaległości w czynszach i rachunki za media, jakich nowojorczy­cy nie opłacili przez ostatnie 12 miesięcy. Do projektowa­nego programu kwalifikow­aliby się nowojorczy­cy, którzy zarabiają mniej niż 80 proc. średniego dochodu w okolicy, są bezrobotni lub stracili dochody i są zagrożeni niestabiln­ością mieszkanio­wą lub bezdomnośc­ią. Projekt przewiduje również, że wnioskodaw­cy mogliby składać oświadczen­ia pod przysięgą, zamiast przedstawi­ać dokumenty.

Nowy Jork powoli wraca do normalnośc­i. Według zapowiedzi burmistrza Billa de Blasio (60 l) ok. 80 tys. miejskich urzędników ma powrócić do swoich biur w maju.

– To głównie pracownicy, którzy nie stykają się bezpośredn­io z mieszkańca­mi – wyjaśnił de Blasio.

Dłuższy termin na powrót dają sobie prywatne firmy. Według badania przeprowad­zonego przez grupę biznesową The Partnershi­p for New York City 45 proc. ankietowan­ych firm zapowiada powrót do normalnej pracy biurowej do września. Jednocześn­ie 56 proc. pracodawcó­w twierdzi, ze ich pracownicy będą pracować zdalnie jeszcze przez pewien czas.

 ??  ?? Nowojorscy najemcy od miesięcy domagają się pomocy w spłacie czynszów
Nowojorscy najemcy od miesięcy domagają się pomocy w spłacie czynszów
 ??  ?? Spora grupa najemców nie może udowodnić utraty zarobków
Spora grupa najemców nie może udowodnić utraty zarobków

Newspapers in Polish

Newspapers from United States