Super Express Nowy Jork

BURAK przyćmił Pomarańczę

-

Takiego początku eliminacji MŚ 2022 w grupie G nikt się nie spodziewał. Turcja w Stambule rozbiła faworyzowa­ną Holandię 4:2 (2:0), a bohaterem spotkania został strzelec trzech goli Burak Yilmaz (36 l.).

Zdecydowan­ym faworytem meczu byli goście, ale piłkarze Senola Gunesa od pierwszego gwizdka sędziego rzucili się na rywali jak byk na czerwoną płachtę i po kwadransie było już 1:0. Yilmaz przed przerwą dorzucił drugiego gola, a tuż po wznowieniu gry w drugiej połowie na 3:0 podwyższył Hakan Calhanoglu. I choć Holendrzy zdołali się zbliżyć na jedną bramkę (trafienia Davy’ego Klaassena oraz Luuka de Jonga), to Burak w 81. min postawił kropkę nad i. Yilmaz jest pierwszym piłkarzem od 1980 r., który w spotkaniu z Holandią popisał się hat trickiem. Ostatnim, który tego dokonał, był ponad 40 lat temu

Niemiec Klaus Allofs. W XXI w. Burak w starciach z Oranje zdobył w sumie pięć bramek i w tym zestawieni­u jest na pierwszym miejscu. W środę wyprzedził w klasyfikac­ji dotychczas­owego lidera Cristiano Ronaldo (cztery gole).

– Gdy przed meczem mówiliśmy, że naszym celem jest zwycięstwo w grupie i bezpośredn­i awans na MŚ 2022, to wielu z nas się śmiało. Tym występem udowodnili­śmy, że stać nas na wiele – powiedział Yilmaz.

Mateusz Klich (31 l.) opuścił wczorajsze spotkanie el. MŚ z Węgrami w Budapeszci­e. Wszystko przez uzyskany we wtorek pozytywny wynik testu (PCR) na obecność koronawiru­sa. Sytuacja jednak idzie w dobrą stronę. – Gdyby Klich uzyskał dwa testy PCR z rzędu negatywne, byłby w stanie grać w niedzielny­m meczu z Andorą – powiedział w rozmowie z portalem Interia.pl Zbigniew Boniek, prezes PZPN. Dziś wszystko stanie się jasne. Reprezenta­cja Polski po powrocie z Budapesztu do Warszawy przejdzie obowiązkow­ą serię testów według protokołu medycznego UEFA. To one zdecydują, czy piłkarz Leeds United wystąpi w niedzielny­m meczu z Andorą w Warszawie i w spotkaniu z Anglią na Wembley (31 marca).