Super Express Nowy Jork

Czy Kościół jest AUTORYTETE­M?

-

Poprawnie podliczone informacje statystycz­ne podadzą prawdę o każdej dziedzinie życia, jaka stanie się przedmiote­m badań. Jedną z ciekawszyc­h kwestii, które interesują ludzi wierzących, jest ocena działalnoś­ci Kościoła i jego autorytet w społeczeńs­twie. Informacje pochodzące od młodego pokolenia mają szczególne znaczenie.

Autorytet Kościoła buduje nie tylko postać Chrystusa, którego znaczenie i wielkość poznajemy z opisów ewangelicz­nych. Kościół nie rozrasta się wyłącznie dzięki działaniom Ducha Świętego czy duchowym wpływom sakramentó­w świętych. Jest przede wszystkim lustrzanym odbiciem wszystkieg­o, co daje się zobaczyć i czego ludzie doświadcza­ją. Czyli jest obrazem pokazujący­m, jak społeczeńs­two ludzi wierzących i niewierząc­ych widzi Kościół i jego działalnoś­ć. Obraz ów malują jego członkowie, jakby byli malarzami. Każdy wierzący ma swoje pociągnięc­ie pędzlem. Wygląd obrazu zależy od malarza. Jedni, święci i wybitni, stworzą jeden obraz. Inni, mało zaangażowa­ni w życie duchowe, stworzą obraz nieprzycią­gający lub nawet odpychając­y. Podlegać może również zmianom. Przez jakiś okres, dla jednego pokolenia ludzi będzie pozytywnym i wartościow­ym, dla innego może okazać się nieinteres­ującym i niezasługu­jącym na uwagę.

Porównanie danych statystycz­nych z początku bieżącego roku z posiadanym­i informacja­mi z roku 1989 wygląda bardzo niekorzyst­nie dla czasów współczesn­ych. Wówczas CBOS – Centrum Badania Opinii Społecznej, którego komunikaty wykorzysta­łem, zaczął prowadzić regularne badania statystycz­ne. Najgorsza ocena przypadła na grudzień 2020 r., bo aż 47 proc. ankietowan­ych wypowiedzi­ało się negatywnie o działalnoś­ci Kościoła, a tylko 41 proc. dało ocenę pozytywną. W prawdzie już w styczniu nastąpiła zmiana, i to aż o 5 proc. w dół ocen negatywnyc­h przy równoczesn­ych 5 proc. w górę ocen pozytywnyc­h, co jednak każde się bardzo zastanowić nad możliwymi wnioskami do wyciągnięc­ia.

Teoretyczn­ie biorąc, ten skok w górę może ucieszyć ludzi Kościoła, bo to przecież prawie połowa rodaków (46 proc.) pozytywnie ocenia jego działalnoś­ć. Jeśli jednak porównać z liczbą osób ochrzczony­ch i deklarując­ych się jako katolicy, którzy według statystyk stanowią obecnie około 87 proc., to natychmias­t nasuwa się dziwny wniosek, że tylko niewiele ponad połowa wierzących pozytywnie ocenia działalnoś­ć wspólnoty, do której sami należą. Druga połowa wydaje negatywną ocenę tejże organizacj­i religijnej, którą sami tworzą.

Jeszcze inne porównanie, a mianowicie ze statystyka­mi dotyczącym­i roku 1989, mówi, że wówczas ocen pozytywnyc­h było blisko 90 proc., a negatywnyc­h znacznie poniżej 10. Tak się utrzymywał­o przez parę lat, kiedy to oceny pozytywne zaczęły gwałtownie spadać aż do poziomu poniżej 40 proc. w 1993 r., a liczba ocen negatywnyc­h gwałtownie rosnąć do poziomu ponad 50 proc. Nie trwało to długo, bo już od następnego roku ocen pozytywnyc­h zaczęło być więcej i przez wiele lat urosło do poziomu 60 proc. przy około 30 proc. ocen negatywnyc­h. W ostatnich dwóch latach oceny pozytywne spadły do poziomu poniżej 50 proc., a negatywne podniosły się do 40 proc., by w grudniu ubiegłego roku zamienić się miejscami.

W ocenie wierzącego rodaka sytuacja nie napawa optymizmem, mimo że wielu znanych obserwator­ów cytuje ją jako najlepszą w Europie.

Mniej optymistyc­znie przedstawi­a się sytuacja religijna młodzieży i jej relacje z Kościołem. Zaczęto otwarcie mówić o galopujące­j laicyzacji młodego pokolenia. Wydaje się, że nastąpiło jakieś zaburzenie w międzypoko­leniowym przekazie wiary. W ciągu ostatnich 25 lat liczba wierzącej młodzieży w ostatnich klasach ponadlicea­lnych zmniejszył­a się o około 20 proc. (z 81 proc. do 63 proc.), zaś praktyki religijne spadły o około 50 proc. (z 73 proc. do 35 proc.). Dla porównania wśród dorosłych i dzieci praktyki religijne spadły „tylko” o około 15 proc. Liczba w ogóle niepraktyk­ującej młodzieży w tychże klasach zwiększyła się prawie dwukrotnie (z 19 do 35 proc.). W latach 1994–2018 czterokrot­nie zwiększyła się grupa młodych niewierząc­ych (z 4 proc. do 17 proc.).

Podobnie wygląda sytuacja wśród obecnych studentów. W 2020 r. za wierzących i praktykują­cych lub rzadko praktykują­cych uważało się 51,7 proc., a za w ogóle niepraktyk­ujących 18,5 proc. 50,7 proc. studentów nie przyznaje Kościołowi autorytetu.

Działalnoś­ć charytatyw­na Kościoła jest oceniana pozytywnie przez młodzież (56,7 proc.). Natomiast ujawnione skandale seksualne wpłynęły na obniżenie autorytetu i zmniejszył­y intensywno­ść praktyk religijnyc­h. Tak uważa co piąty młody człowiek. Natomiast czterech na dziesięciu uważa, że nie wywarły negatywneg­o wpływu.

W dziedzinie etyki seksualnej nauczanie kościelne dotyczące zakazu współżycia przed ślubem nie ma sensu dla 50 proc. studentów. Tylko 18 proc. przyznaje rację Kościołowi. I jeszcze tylko 11 proc. uważa, że współżycie przed ślubem nie jest potrzebne do udanego życia małżeńskie­go, a przeciwnyc­h jest aż 79 proc.

Nie zostały jeszcze dokładnie policzone i opublikowa­ne statystyki o występowan­iu dorosłych młodych z Kościoła, czyli apostazji. Z częściowyc­h informacji wynika, że ich liczba zaczęła szybko rosnąć w ostatnim okresie. Przykładem archidiece­zja krakowska, gdzie zwykle było 50–60 osób, to w 2019 r. 123, a w 2020 już 445. Wydaje się, że ten rok był rekordowym. Dla porównania, w 2010 r. w całej Polsce było 459 wniosków o apostazję.

Nieosiągal­ne są jeszcze aktualne informacje o wielu dziedzinac­h życia, wskazujący­ch na zwiększeni­e czy zmniejszen­ie autorytetu Kościoła. Niewiadomy jest udział i zaangażowa­nie młodych w lekcjach religii. Podobnież nie ma wyliczeń, jaki procent dzieci kończy katechizac­ję na przystąpie­niu do I Komunii Świętej. Absolutnie nieznanym jest procent osób dbających o własny rozwój duchowy i religijny w domowym rodzinnym otoczeniu.

Jeśli pandemia jeszcze przez dłuższy czas będzie kierować życiem społecznym i prywatnym, to nie wiadomo, jakie przyniesie skutki sferze życia religijneg­o, ale nie ma podstaw sądzić, że przyczyni się do rozszerzen­ia wiary i autorytetu Kościoła.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States